Rozhlédnutí 2013/11/24

Sv. Jan od Kříže

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí. Je 27. neděle po Svatém Duchu a my si připomínáme památku sv. Jana od Kříže.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. Kateřiny Alexandrijské (25), přenesení ostatků sv. Ludmily (27), sv. Saturnina z Toulouse (29) a sv. apoštola Ondřeje (30).

Příští týden otevírá 1. neděle adventní a s ní začíná advent a nový liturgický rok. Zároveň na tento den připadla památka sv. Edmunda Kampiána.

Z akcí doporučuji především brněnskou přednášku Dr. Malého (27) a olomoucké Modlitby za záchranu nenarozených dětí (28).

Modleme se tento týden především za naše bratry a sestry ze Sýrie, jakož i za ty zločince, co je pronásledují či co tomu pronásledování nečinně přihlížejí a odmítají zasáhnout.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec

Papež František I. vydal motu proprio, které schvaluje nový statut vatikánského Finančního dozorčího úřadu (AIF) a rozšiřuje jeho pravomoce. Podrobnosti ZDE.

Papež František I. přijal na zvláštní audienci jedenáct nejvyšších představitelů východních katolických ritů, kteří se v Římě účastní zasedání Kongregace pro východní církve. Podrobnosti o setkání naleznete ZDE.

Evropská unie

Europarlament schválil balík legislativy k programu Horizont 2020 na podporu výzkumu v EU. Ten umožňuje i financování výzkumných projektů, které vedou k likvidaci lidských embryí. Více slovensky ZDE.

Radikální feminismus v EU dál útočí… Europoslanci schválili povinné kvóty pro podíl žen na vedení velkých firem. Pořád je ale naděje, že členské země tento nepřirozený a antidemokratický návrh neschválí. Smutnou zprávou je, že Německo, které bylo dříve proti, změnilo názor a kvóty dnes podpodporuje. Podrobnosti ZDE.

Domácí

Vzniká pracovní skupina pro diskusi mezi „církvemi“ a vládními stranami o případných změnách majetkového narovnání. Za ČSSD v ní bude místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková. Více ZDE.

Premiér Rusnok zaslal dopis Danielu Solisovi, v němž konstatuje, že Solis má pravdu v tvrzení, že „vánoční knížky“ Tomáše Halíka nejsou vědecké výsledky a nepatří tedy do RIVu, a proto z něj budou vyškrtnuty. Mluvčí premiéra se následně omluvila, že premiérův dopis byl chybně formulován. Skutečnost je taková, že knihy podle Komise pro vědu, výzkum a vývoj skutečně vědeckými výsledky nejsou a do RIVu nepatří, nicméně vyškrtnout je už nelze, protože námitky proti jejich zařazení byly vzneseny pozdě. Podvod je prostě promlčen… Nezbývá tedy než doufat, že alespoň propříště bude dán pozor, aby se tato situace už neopakovala a FF UK opět neoprávněně nečerpala statisíce na vědeckou činnost za Halíkovy knížky, které s vědeckými pracemi nemají nic společného… Zajímavé je v této věci samotné chování Mons. Halíka, který nejdříve v médiích hrubě napadal pány Stodolu a Solise, kteří na podvod s jeho „vědeckými“ pracemi upozornili, prohlašoval je za diletanty a trval na tom, že jeho knihy jsou vědecké, aby se posléze začal vymlouvat, že za návrh na zařazení knih je zodpovědná FF UK, která taky inkasuje peníze. Vynechal ale přitom dvě klíčová fakta: 1) fakulty své návrhy podávají dle seznamů poskytnutých samými autory, 2) fakulta sama Halíka živí a platí mu granty, a kdyby peníze nedostala, měla by jich pro něj asi méně – takže rozhodně nelze tvrdit, že Halík z celé věci nemá žádný prospěch.

Zahraničí

Filipíny se jen těžce vzpamatovávají z následků zničujícího tajfunu. A Sardínie z velkých průtrží mračen. Charita ČR již pro Filipíny sesbírala téměř 5 milionů korun. Podrobnosti ZDE.

Nejvyšší soud USA odmítl poměrem hlasů 5:4 požadavek potratářů na zrušení texaských zákonů omezujících potraty, které patří k nejpřísnějším v celých USA. Podrobnosti anglicky ZDE.

Členové Státní legislativní rady Nového Jižního Walesu odmítli v poměru 21:19 zavedení homosexuálního manželství. Hlavním argumentem těch, co hlasovali proti, byl poukaz na to, že otázky manželství spadají do agendy australské federální vlády a ne jednotlivých států. Podrobnosti anglicky ZDE.

Moskevský primátor Sergej Sobjanin prohlásil, že kapacita mešit v Moskvě je dostatečná a žádné další se stavět nebudou. Podrobnosti ZDE.

Syrští rebelové obklíčili dvoutisícové řecko-katolické městečko Mismyye, ležící asi 40 km od hlavního města. Panují obavy, že místní obyvatele čeká za lhostejného přihlížení světa osud křesťanů z Maalouly a Sadadu. Podrobnosti ZDE.

19. listopadu zemřela Marianna Popiełuszko (1920-2013), matka kněze a mučedníka bl.  Jerzyho Popiełuszka (1947-1984). Pohřbena byla v sobotu v Suchowoli.

Ukrajina pozastavila přípravy na podepsání asociační dohody s EU. Komentátoři se přou, zda to znamená, že na Ukrajině vyhrálo Rusko, či jde jen o taktiku, jejímž účelel je získat lepší podmínky (jak tvrdí ukrajinský premiér), či zda se prezidentu Janukovyčovi hodí odklad kvůli možným problémům, které by mohlo přidružení vyvolat a které by mu snížily šance na znovuzvolení. Tak či onak bych řekl, že Ukrajinci mohou být jedině rádi. Vstupovat do dnešní EU není zrovna nejlepší nápad.

Spišská diecéze odmítla přijmout coby dar  na své charitativní aktivity peníze za knihu Roberta Bezáka s tím, že jde o peníze, jejichž původ je nemravný. Podrobnosti ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

24. listopad, neděle – je 27. neděle po Svatém Duchu. Rovněž si připomínáme sv. Jana od Kříže (1542-1591), kněze a učitele Církve.

25. listopad, pondělí – slavíme památku sv. Kateřiny Alexandrijské, mučednice z dob římského pronásledování křesťanů.

26. listopad, úterý – slavíme památku sv. Silvestra Guzzoliniho († 1267), opata a zakladatele silvestrinů. Před 30 lety (1983) vydala Kongregace pro nauku víry dokument Quaesitum est, který konstatuje, že postoj Církve k zednářství zůstává nezměněn a že členové zednářských lóží setrvávají ve stavu smrtelného hříchu a nesmějí chodit k přijímání.

27. listopad, středa – připomínáme si přenesení ostatků sv. Ludmily, vdovy a mučednice. Červenobílí pořádají v Brně diskusní večer a přednášku na téma Pronásledování Církve komunismem. Přednáší Dr. Radomír Malý, začátek v 19:30, podrobnosti ZDE.

28. listopad, čtvrtek – před 325 lety zemřel Bohuslav Balbín (1621-1688), jezuitský kněz a spisovatel. Před fakultní nemocnicí v Olomouci se uskuteční Modlitby za záchranu nenarozených dětí. Pořádá olomoucká pobočka Hnutí Pro život ČR. Začátek v 16:00. Týž den v Brně CENAP organizuje přednášku Když dcera dospívá… Začátek v 16:30, podrobnosti ZDE.

29. listopad, pátek – připomínáme si sv. Saturnina z Toulouse, biskupa a mučedníka.

30. listopad, sobota – slavíme svátek sv. Ondřeje, apoštola.

1. prosinec, neděle – je první neděle adventní, začíná advent a nový liturgický rok. Na tento den rovněž připadá památka sv. Edmunda Kampiána (1540-1581), jezuitského kněze a mučedníka. Přesně před 55 lety (1958) došlo k tragickému požáru na škole Panny Marie Královny andělů v Chicagu. Při nejsmrtonosnější tragédii v historii amerického katolického školství zahynulo 92 žáků a tři řeholnice a dalších asi sto dětí utrpělo těžká zranění.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgie, Institut sv. Josefa, Lumen de Lumine, REX! a Dielňa sv. Josefa. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Apoštolská exhortace Evangelii gaudium papeže Františka uzavře Rok víry

Církve a stát: desatero mýtů a fakta

Češka v Norsku bojuje o své děti, které jí odebraly úřady

ČSSD církevní restituce neprolomí. Nejlepší cesta, jak je nechat vyhnít, je ustavit komisi

Fraška: Milionáři z Lidového domu kážou o chudé církvi

Kauza: Juvenilní justice

Mons. Nazzaro: V Sýrii řádí teroristé pocházející z 80 zemí

Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: Žena básníka

Oh, církevní restituce

Papež: Dnes je možná pronásledováno více křesťanů než v prvních stoletích

Papež dnes kázal o starých lidech, kteří jsou pokladem společnosti.

Papež František kázal o adolescentním pokrokářství, které vede k apostazi

Papež František o mystice v sociální nauce církve

Scalfari o svém rozhovoru s papežem Františkem

Společné prohlášení z jednání ČBK, ERC, FŽO a ČSSD

Svatý otec: neuzavírejme nemocné a staré lidi do mučivého ticha

Syria: Opposition Abuses During Ground Offensive

Vyjednavači katolické církve nehodlají nikam ustupovat

Slovensky

Boli položené základy na založenie Európskej federácie na ochranu života „Jeden z nás“

Dve tretiny Slovákov chcú ústavne chrániť manželstvo muža a ženy

Manželstvo ako zväzok muža a ženy je potrebné chrániť ústavou

Organizácie protestujú proti tichému zavádzaniu gender ideológie cez Istanbulský dohovor do legislatívy

Príbeh mamy, ktorý dojal celý svet: Obetovala život pre záchranu synčeka!

Reagujeme… „Olivova premena katedrály“

Stratégia ľudských práv ide do ďalšej fázy

Taliansko: Školenie o rodovej rovnosti pre učiteľov

Polsky

16 tys. białych krzyży wzdłuż autostrady w hołdzie nienarodzonym

Permisywna edukacja seksualna na Zachodzie to porażka

Anglicky

12 Must-Read Quotes From Bishop Paprocki’s Same-Sex Marriage Exorcism

13-year-old pleads guilty to rape of 8-year-old girl: was addicted to porn by age 10

231,000 Americans oppose removal of Ground Zero Cross

Ariz. to US Supreme Court: Taxpayers shouldn’t be forced to fund abortion

Bishop holds public exorcism as Illinois gov. signs same-sex ‘marriage’ bill

Bishops say imperialist foreigners are undermining culture with ‘gender theory’ in Madagascar

Fighting back against the global LGBT agenda: the resistance arises

G. K. Chesterton: It’s Not Gay, and It’s Not Marriage

‘How to convince a girl to get an abortion’: the article you wish was satire, but isn’t

Ignoring the biggest massacre of Syrian Christians so far

Illinois bishop explains why he performed an exorcism to counter same-sex ‘marriage’

Just Do It: Nike donates $280K to redefine marriage in Oregon

No Euthanasia in Europe

OSCE Hate Crime Report Shows: Hate Crimes Against Christians a Serious Problem in Western Europe

Pope Francis thanks two conservative Catholics for their criticisms

Pro-life group asks Ohio-based Catholic hospital system to cut ties with local abortionists

Pro-lifers demand vulnerable Senate Democrats take a stand on 20-week abortion ban

STOP IT: Estrela Report back in EU

Supreme Court orders Obama admin to respond on German homeschool case

‘The Christmas Candle’ Celebrates Advent

UK Government rules out banning therapists from providing gay ‘cures’ on cost grounds

Ignác Pospíšil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *