Rozhlédnutí 2012/11/04

Trasa hurikánu Sandy

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je 23. neděle po Svatém Duchu. Příští týden otevře 24. neděle po Svatém Duchu, na kterou připadá svátek sv. Martina z Tours.

Z akcí a událostí připomínám především pochod Odvaha k životu v Olomouci a pouť v Klatovech (10). Připomínám též možnost získat plnomocné odpustky pro duše zemřelých, kterou máme prvních osm listopadových dnů.

Ve věci pronásledování křesťanů doporučuji vašim modlitbám křesťany v Indonésii. Ideální je spojit je s modlitbami za obrácení nebožáků, kteří je pronásledují. Dále bych prosil, abyste věnovali své modlitby i lidem postiženým hurikánem Sandy.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Domácí

Sokolovští radní projevili na dnešní dobu snad až překvapivou míru zdravého rozumu, když odmítli stížnosti hrstky občanů, kteří požadovali, aby kostel na náměstí přestal večer a v noci zvonit. Více informací ZDE.

Jiří Karas se vzdal dalšího zápasu o kandidaturu na prezidenta ČR, nesehnal dost podpisů. Kandidáti musí předložit dostatek podpisů a zaregistrovat se nejpozději 6. listopadu.

Zahraniční

Pákistán: Další křesťan se stal terčem zenužití zločinného zákona o rouhání. Podrobnosti ZDE.

Čína: Množí se požadavky na zrušení zločinné čínské politiky jednoho dítěte. Žádají o ně jak obránci lidských práv, které brutálně porušuje, tak i rozliční experti, kteří poukazují na devastující vliv této politiky na složení lidské populace. Naposledy se pro její zrušení vyslovil i vládní think tank CDRF. Více ZDE.

Indonésie: Pokračuje pronásledování křesťanů v islamistické provincii Acech, kde byly „zrušeny“ další „ilegální církve“. Více ZDE.

USA: Vrcholí kampaň a přípravy na nadcházející volby. Další američtí biskupové varalovali věřící před volbou kandidátů a stran podporujících potraty a homosexuální manželství a potlačujících náboženské svobody, což jsou pozice zastávané prezidentem Obamou a většinou demokratických kandidátů. Více anglicky ZDE a ZDE.

Severní Amerika: Karibik a severovýchodní pobřeží USA zpustošil hurikán Sandy. Největší škody a ztráty na životech způsobil na Haiti a v amerických státech New York a New Jersey. V tuto chvíli celkový počet mrtvých a nezvětných připisovaných hurikánu čítá 207 lidí.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

Prvních osm listopadových dnů je možno získat plnomocné odpustky pro duše zemřelých (více např. ZDE).

4. listopad, neděle – je 23. neděle po Svatém Duchu. Připomínáme si mučedníky sv. Vitalise a Agricolu a sv. Karla Boromejského, kardinála. Kalendář Pavla VI. rovněž připomíná sv. Felixe z Valois, poustevníka, který zemřel přesně před 800 lety.

5. listopad, pondělí – feriální den.

6. listopad, úterý – je Svatých ostatků uchovávaných v chrámech našich diecézí. Před 700 lety zemřela bl. Kristýna ze Stommelů (1242-1312), bekyně a mystička, jejíž památku si dnes rovněž připomínáme. V Olomouci proběhne pochod katolické mládeže a rodin Odvaha k životu. Začátek v 16:00 u Arcibiskupského paláce. Organizuje olomoucká pobočka HPŽ ČR. Blížší informace ZDE.

V USA proběhnou prezidentské volby, v nichž jsou hlavními kandidáty republikán Mitt Romney a úřadující prezident, demokrat Barack Obama. Zároveň se bude volit nová Sněmovna , třetina Senátu a 14 guvernérů. Pokud vyhraje Obama, bude to katastrofa pro lidská práva nejen Američanů, ale i na celém světě. Pokud vyhraje Romney a republikáni ovládnou Sněmovnu i Senát, je naopak určitá naděje, že se stav lidských práv v USA výrazně zlepší, protože se otevře prostor pro obnovení náboženských svobod a omezení propotratové politiky.

7. listopad, středa – feriální den. Občanský institut pořádá diskusi s Romanem Jochem na téma „Amerika po prezidentských volbách“. Začátek v 18:00, podrobnosti ZDE.

8. listopad, čtvrtek – tradiční katolíci si připomínají Čtyři korunované mučedníky.

9. listopad, pátek – připomínáme si posvěcení arcibaziliky Nejsvětějšího Spasitele (tzv. lateránské baziliky).

10. listopad, sobota – Církev si připomíná sv. Ondřeje Avellina (1521-1608), vyznavače. V Klatovech proběhne pouť k Panně Marii Klatovské. Mše sv., kterou bude celebrovat otec Vodička s asistencí otce Nohejla, začne v děkanském chrámu Panny Marie v Klatovech v 10:00, po ní budou následovat Výstav Nejsvětější Svátosti, modlitba růžence a požehnání.

11. listopad, neděle – je 24. neděle po Svatém Duchu. Tento den si připomínáme sv. Martina z Tours, biskupa a vyznavače. Před 425 lety se narodil Martin Středa (1587-1649), jezuitský kněz, filosof, teolog a historik.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky:

Evangelium v zajetí ideologizace (RV)

Nejsme sami – nejsou sami (Rex!)

O zemdlelé pokoncilní církvi (RV)

Anglicky:

Canada: Linda Gibbons Receives Pro-Life Award Prior To Arrest (LN.com)

Canadian Catholic high school sending 52 students to help Obama campaign in Ohio (LSN.com)

Court may force disabled Catholic woman to abort her child (LSN.com)

Hidden camera: Doctor in hospital with Catholic ties urges Down syndrome test, abortion (LSN.com)

Obama and that “late-term thing” (Live Action)

Romney, Not Obama, Best Choice for Pro-Life Latino Voters (LN.com)

Women Born After Rape Support Mourdock: “We’re Not a Mistake” (LN.com)

Ignác Pospíšil

4 Responses to Rozhlédnutí 2012/11/04

 1. Koncil a koncily - přednáška 6. listopadu v Praze napsal:

  Koncil a koncily

  Na téma (2 Vatikánský) koncil a koncily (obecně)

  bude přednášet

  prof. ThDr Václav Wolf

  dne 6. listopadu v Praze

  Od 18 hod.

  v sále 318, 3. patro, Český Svaz Vědeckotechnických Společností,

  Novotného lávka 5, Praha 1

  Pax

  Jan

 2. Václav napsal:

  Prefekt Kongregace pro bohoslužbu sloužil starší formu římského ritu ve Svatopetrské bazilice

  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=17395

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *