Rozhlédnutí 2012/04/08

Zmrtvýchvstání Páně

Kristus vstal z mrtvých, HALELUJA!

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je neděle a my slavíme Zmrtvýchstání Páně a vykoupení člověka, nejvýznamnější svátek liturgického roku.

V týdnu bych připomněl zejména památky papežů sv. Lva I. Velikého (11)  a  sv. Julia I. (12), z akcí upozorňuji na seminář CENAPu „Antikoncepce v období kojení“ (10) a další z řady svatojosefských výletů (14).

Prosím, nezapomeňte zahlasovat v anketě Rytíři života 2012. Hlasy je možno zasílat do 14. dubna včetně.

Stalo se ve světě

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Bohužel, v případě sodomity zvoleného do farní rady kardinál Schönborn nezůstal u svého původního stanoviska a nyní naopak vyhlásil, že tato volba je v pořádku a zvolený je zbožný a pokorný muž na správném místě. Další podrobnosti ZDE a ZDE.

To američtí biskupové (tedy alespoň někteří) jsou z jiného těsta. Anna Maria College v Paxtonu na pokyn biskupa Roberta J. McManuse zrušila pozvání pro Victorii Kennedyovou, silně propotratově angažovanou vdovu po propotratovém katolickém senátorovi Tedu Kennedym. Demokraté a liberální katolíci jsou bez sebe vzteky. Podrobnosti anglicky ZDE. Podobně zuří poslankyně Dukesová a její stoupenci a spojenci z Texasu. Místní biskup zrušil její vystoupení v jedné austinské farnosti – rovněž pro její propotratové postoje. Podrobnosti anglicky ZDE.

Kardinál Dolan, arcibiskup New Yorku, prohlásil, že Církev selhala ve vyučování a vysvětlování sexuální morálky. Podrobnosti anglicky ZDE.

Kardinál Ranjith, arcibiskup Colomba, během setkání s kněžími a biskupy své arcidecéze přednesl projev, v němž mimo jiné potvrdil, že v jeho arcidiecézi je povoleno příjimat svátost oltářní pouze na kolenou a do úst. Podrobnosti anglicky ZDE.

Z egyptského města Amriya byla vyhnána křesťanská rodina. Více ZDE. Je to jen další z praktických výsledků tzv. arabského jara, které vyneslo nahoru islamisty. A to ještě v zemi skutečně nevládnou, protože otěže dosud stále třímá armáda.

Konference biskupů Slovenska přispěje svými podněty k formování programu Ficovy vlády. Podrobnosti slovensky ZDE.

Benedikt XVI. v kázání na Zelený čtvrtek odsoudil tzv. rakouskou farářskou iniciativu a její požadavky a výzvu k neposlušnosti (text kázání je ZDE). Jelikož ale, jak je jeho zvykem, nemluvil přímo, ale v otázkách, vůdce této iniciativy jeho vyjádření obratem vyložil tak, že papež vlastně jeho iniciativu ani nekritizoval, pouze „předložil několik vážných otázek“ (více ZDE). Mimochodem, slovenský liberálně pseudokatolický server Teologické fórum, na nějž odkazuje druhý odkaz, také přišel se svým „receptem na obnovu“ (rozuměj likvidaci) církve, velmi podobným rakouskému. V této věci doporučuji reakci docenta P. Štefana Mordela, která je uzavřena těmito slovy: „Kiežby Duch Svätý osvietil týchto kňazov, aby prehodnotili svoje stanoviská, podriadili sa svojim biskupom vo všetkom, a nechali sa viesť Učiteľským úradom Cirkvi a nie duchom tohto sveta.“

Zemřel kardinál Ignác Moussa I. Daoud, emeritní syrský patriarcha Antiochie a bývalý prefekt Kongregace pro východní církve. Více ZDE.

Kardinál O’Brien, arcibiskup St Andrews a Edinburghu a šéf skotské biskupské konference, vyzval katolíky, aby hrdě nosili křížky jako symboly jejich víry a zápasu proti přehlížení náboženství v moderní společnosti. Podrobnosti ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

Tento týden končí hlasování v anketě Rytíři života 2012, hlasovat je možno do 14. dubna včetně. Prosím, neváhejte, těším se na vaše vyjádření.

8. duben, neděle – je Hod Boží velikonoční, Církev si připomíná a oslavuje Zmrtvýchvstání Páně a vykoupení člověka. Náhoda tomu chtěla, že tento den se bude v českých Budějovicích konat jak „oficiální“ tridentina celebrovaná otcem Šaškem, tak tridentská mše celebrovaná otcem Stritzkem FSSPX. Podrobnosti ZDE.

9. duben, pondělí – Církev si připomíná sv. Marii Kleofášovu, která stála s Pannou Marií pod křížem, a bl. Tomáše z Tolentina a jeho druhy, františkánské mučedníky povražděné muslimy někdy v roce 1321 či 1322.

10. duben, úterý – Církev si připomíná památku sv. Michaela de Sanctis (1591-1625), španělského mystika a kněze z řad bosých trinitářů. CENAP pořádá v Brně akreditovaný seminář pro porodní asistentky, duly a zdravotní sestry na téma Antikoncepce v období kojení. Více informací ZDE.

11. duben, středa – tradiční katolíci si připomínájí sv. Lva I. Velikého (+ 461), papeže a učitele Církve. Kalendář Pavla VI. připomíná sv. Stanislava I. (1030-1079), biskupa a mučedníka.

12. duben, čtvrtek – Církev si připomíná sv. papeže Julia I. (+ 352), který zemřel před 1660 lety.

13. duben, pátek – Církev si připomíná památku sv. Hermenegilda, prince a mučedníka, a papeže sv. Martina I.

14. duben, sobota – tradiční katolíci si připomínají památku sv. Justina Mučedníka. Před 670 lety byli pohany umučeni sv. Jan z Litvy a druhové (+ 1342). Uskuteční se další svatojosefský výlet, tentokráte do Císařské rokle u Srbska a k jeskyňkám na Bříči. Podrobnosti a přihlášky u Michala Semína.

15. duben, neděle – je první neděle po Velikonocích. Před 560 lety se narodil italský polyhistor, vynálezce a všestraně nadaný umělec Leonardo da Vinci (1452-1519). Před 100 lety se potopil Titanic.

Zajímavé odkazy

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky

USA: Pro-life skupina nabízí odměnu informátorům za odhalení nezákonných praktik potratářů (HPŽ ČR)

Mariina velikonoční víra (Lignum vitae)

Naděje Evropy: Vrátit se po desetiletích bloudění k velikonočnímu poselství (Česká pozice)

Proč se tolik potratářů přidalo k hnutí pro-life? (BFB) – ! drastické obrázky!

Velikonoční příběh je brutální a pobuřuje, říká teolog (Aktuálně.cz)

Slovensky

Odštartovala európska iniciatíva na ochranu nenarodených detí (Fórum života)

Sto miliónov prenásledovaných (Postoy.sk)

Anglicky

Gvmt minister rebukes bishops on Catholic sexual teaching: ‘You’re not allowed to do that anymore!’ (LSN.com)

Fatherhood: the other casualty in the abortion war (LSN.com)

I think it’s cute how much Jezebel loves being wrong about things (LSN.com)

Obama on Obamacare vs. Obama on Partial Birth Abortion Ban (LSN.com)

Photo of baby aborted in China at 9 months in forced abortion circulates on Internet, sparks outrage (LSN.com) – ! drastický obrázek!

Pro-Abortion Pregnancy Discrimination Rises in the Workplace (LN.com)

Secularism with the gloves off: Vanderbilt U’s assault on religious groups (LSN.com)

Ignác Pospíšil

Autorem použitého obrazu Zmrtvýchvstání je francouzský malíř Noël Coypel (1628-1707).

One Response to Rozhlédnutí 2012/04/08

 1. Neděle Božího Milosrdenství - letos 15. dubna napsal:

  15. duben – neděle Božího Milosrdenství:

  Je to den velké amnestie pro všechny, zvláště pro hříšníky. „V tento den,“ řekl Pán Ježíš sv. Faustyně, „jsou otevřena všechna stavidla Boží, skrze něž proudí milosti; a‘ se žádná duše nebojí ke mně přiblížit, i kdyby její hříchy byly jak šarlat.“ (Dn., 699)

  Svátek Milosrdenství nemá být jen dnem zvláštní oslavy Boha v tomto tajemství, ale také dnem milosti pro všechny lidi a zvláště pro hříšníky. Pán Ježíš totiž obdařil tento svátek velkými přísliby. Největší z nich je spojen se svatým přijímáním přijatým v tento den. Je to příslib „úplného odpuštění vin a trestů“, čili stejné milosti, kterou dostáváme pouze ve svátosti křtu.

  http://www.apha.cz/druha-nedele-velikonocni-8211-svatek-boziho-milosrdenstvi/

  Pax et bonum

  Jan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *