Rozhlédnutí 2011/12/25

Vítám Vás u posledního letošního rozhlédnutí, které je v důsledku zahájení hektické doby vánoční omezeno pouze na stručný přehled akcí a výtah z Kalendária. Přeji veselé a požehnané Vánoce!

Nový týden začíná v neděli 25. prosince slavností Narození Páně. Na tento den rovněž připadá 200. výročí narození Wilhelma Emmanuela von Kettelera (1811-1877), biskupa mohučského, a 60. výročí vyhlášení II. vatikánského koncilu.

Další velké svátky a památky: sv. Štěpána, prvomučedníka (26.), sv. Jana Apoštola (27.), Mláďátek betlémských (28.), sv. Tomáše Becketa, biskupa a mučedníka (29.), sv. Silvestra I. (31.) Podle kalendáře Pavla VI. pak ještě na sobotu 30. prosince připadá svátek Svaté rodiny. Na neděli zahajující příští týden připadl 1. leden, který znamená slavnost Panny Marie, Matky Boží a první občanského roku.

Z akcí, které tento týden proběhnou, doporučuji především brněnský pro-life pochod Odvahu k životu, který symbolicky proběhne na Mláďátka, tj. 28. prosince. Začátek 17:00, podrobnosti ZDE. Dále připomínám pouť na Řím, kterou na 31. prosince ohlásil Institut sv. Josefa. Další informace ZDE, podrobnosti a přihlášky u pana Semína na adrese isj@upcmail.cz.

Ignác Pospíšil

13 Responses to Rozhlédnutí 2011/12/25

 1. Přání napsal:

  Přeji požehnané svátky. Pěkné prožití Vánoc a mnoho naděje v Novém roce 2012

  Pax et bonum

  Jan

 2. Hamish napsal:

  Pouť na Říp 😉

 3. Andy napsal:

  Ehm, mám dotaz. Přinesl jsem si z kostela drobek z hostie. Abych vysvětlil jak k tomu došlo. Přijdu dnes do kostela přede mší a stoupnu si dozadu jako obvikle. A tak koukám na zem a najednou se dívám jak na zemi leží nějaký bílý drobek. Tak mě okamžitě napadlo že to bude hostie co upustili lidi co příjímají na ruku.Tak jsem se sehnul, nabral ten drobek na prst(zjistil jsem totiž, že jsem si zapoměl vzít kapesník, neměl jsem jinou možnost) a asi je to hostie. Je veliká cca 2×1 mm, omítka to asi nebude protože jsem stál 3 metry od zdi a nade mnou byl strob bez jediné pukliny, a špína z venku není sněhobílá. Držel jsem ten drobek mezi palcem a ukazuváčkem levé ruky celou dobu až domů, a doma to smyl do čisté sklenice vodou z kohoutku. Vím, že jsem měl asi jít s tím za knězem, to mě taky nejdřív napadlo, ale vzhledem k tomu že kněz klidně nechává lidi příjímat na ruku, a to že tahle situace nastává běžně, musí vědět, a nic nedělá, tak by mi asi moc nepomohl. Teď se chci akorát zeptat co teď s tím, kdysi jsem se tady na to ptal jak to je když se hostie položí do vody, no a chci se zeptat zda tu vodu teď můžu vylít do kanálu. Kdybych byl vyspovídaný, tak bych tu vodu vypil ale to nejsem a teď nevím co s tím, tak vás prosím o radu.
  A jestě se chci zeptat jakého hříchu jsem se dopustil když jsem na hostii šáhl rukou a kněz samozdřejmě nejsem.

  • MichalD napsal:

   V takové situaci byste se měl v každém případě obrátit na katolického kněze, v případě nouze třeba i na toho, co podává na ruku. Moje zkušenost je, že řada z nich chová k Nejsvětější Svátosti velkou úctu a na ruku podávají, neznajíce instrukci Redemptionis sacramentum, jen ze slepé poslušnosti svému biskupovi. Právě když uvidí tyto důsledky, je naděje, že o tom začnou trochu přemýšlet.

   Co se týká uchopení Těla Páně neposvěcenou rukou: podle mého názoru v této situaci, pokud hrozilo, že svátostné způsoby budou pošlapány, to nebylo chybou. Ale opět je to potřeba řešit s knězem a se zpovědníkem.

 4. Michal Semín napsal:

  Pochod na Řím, doufám, už také brzy nastane 🙂

 5. ivka napsal:

  Andymu: vylijte ten roztok do květináče s rostlinou a už se tím nezabývejte, protože vy žádný hřích nemáte!
  Ale myslím, že si děláte legraci, ne?

 6. Antonius napsal:

  Ačkoli nejsem kněz, pokusím se o odpověď:
  1. Měl-li jste skutečné a vážné podezření, že se jedná o úlomek posvěcené hostie, bylo vhodné zajít za farářem. Teprve, až by se to ukázalo být bezpředmětným, měl jste jednat na vlastní pěst. Neznám ovšem vaši konkrétní situaci.
  2. Pokud hrozí vážné nebezpečí, že bude znesvěceno posvěcené, může tomu zabránit i laik holýma a neposvěcenýma rukama. Pokud skutečné nebezpečí nehrozí, je svévolný dotek posvěcené věci (Tělo a Krev, kalich, paténa aj.) hříchem svatokrádeže.
  3. Tu vodu nesmíte v žádném případě vylít do kanálu!!! Ani ji, prosím vás, nepijte. K vylévání takových věcí slouží tzv. sakrarium, jež by mělo být (resp. kdysi bývalo) v každé sakristii.
  4. V každém případě než cokoli učiníte, poraďte se s důvěryhodným katolickým knězem.

  • Andy napsal:

   1. Přiznám se, že nevím zda to byla hostie. Ale bylo to na čisté zemi, strop nade mnou bez chyby, úlomek sněhobílý, takže to bláto z venku není, tak nevím. Je to příliš malé abych poznal co to je. Když jsem to dal do vody tak jsem měl docela naději že to je jen omítka(i když nevím kde by se vzala), protože se to nechtělo hned rozpustit. Koukal jsem na to po hodině a nerozpustilo se to no a pak až večer a už to bylo rozpuštěné. Ale i kdyby byla jen 1% šance že je to hostie, tak se s tím němůžu nezabývat.
   2. Hned vedle toho stála ženská a skoro na to klekla(původně jsem chtěl počkat až mše zkončí a lidi odejdou ale jak si lidi začali klekat a měli boty je pár cm od toho, tak mě došla trpělivost a rychle jsem to sebral) , a blízko byli i další lidi co na to mohli kdykoliv šlápnout, tak snad to je vážné nebezpečí. Ale nedá mi to nezeptat se- ti co přijímají na ruku se dopouštějí smrtelného hříchu? Protože sem si dělal takovou statistiku a s vyjímkou generace 60+ přijímá na ruku cca 2/3 věřících. U mládeže je to prakticky 100%.
   3. Přeleju tu do čisté(a umyté) sklenice od kompotu(teď to mám ve sklenici na stole, takže bych to vylil cestou)
   4. Ráno zavolám tomu farářovi že mu to přinesu a co a jak. Ale nedělám si iluze. Víte já jsem mrzák, nemůžu si dovolit cestovat hodinu do Prahy nebo do Pardubic. Já sem rád že mě táta zaveze do sousední vesnice na mši aspoň jednou týdně. Kdysi jsem chodil na mši do vedlejší vesnice než teď, no a byl tam dlouho takový farář co učil na pražském semináři. A pokud vím byl ThLic. On byl, hmm, prostě jako z pražského semináře.
   No a teď je tam nový. Měl jsem naději že to bude lepší, ale není. Mimochodem, jednou jsem přišel v neděli a kostel byl narván k prasknutí a lidi měli foťáky v rukách. Vůbec jsem neděvěl co se děje. No a pak do kostela vešel průvod prelátů a za nimi mons.Duka s berlou v celé té nádheře(teď si vzpomínám že to bylo ještě za toho ThLic.) Šlo o to, že světili nový stůl. Měl přijet mons.Herbst ale zlomil si na dovolené nohu tak přijel sám primas. Ten starý nevím proč se jim nelíbil no a ten farář to dlouze vysvětloval a že se strašně dlouho modlil a pak radil s tím co ho vyráběl a pak zase modlil, a vzniklo z toho toto. No je to takový menší stolek cca čtvercového půdorisu z masivu. Po technické stránce docela zručná práce, dost podobný jsme měli v obýváku, ale vzhledem k tomu že za ním je překrásný mramorový oltář tak nevím. Ale byla to lekce ta mše. Zažil jsem fakt už všelijaké excesy. Zažil jsem že farář tvrdil že Bůh má rád všechny lidi stejně(tedy satanistu a světce). Dokonce jsem byl v Praze na mši ten den co zemřel Havel a kněz ho tam glorifikoval jak mohl. Ale nikdy jsem nezažil, že by kněz při mši zcela očividně a vědomě lhal. O co jde. Duka měl asi 30 minutovou kázeň a začal uvožovat v ní nad stolem a řekl že všechna náboženství používají jako obětní oltář kámen ale že jenom křesťanství používá stůl. Radil bych mu zajet do Sýrie aby viděl liturgii Sv. Jakuba. Později sjem si uvědomil, že NOM je vlastně jediná liturgie co používá stůl.A nemyslím si že by mons. Duka při svém vzdělání nevěděl jaká je pravda.
   Zkrátka a dobře, nový farář začal dělat excesy tipu že přišel a že si místo kázně předvedou scénku z čteného evangelia v moderní podobě, načež jakýsi muž v mikině s kapucou vysypal z pytle hračky do uličky přímo před stůl a dvě děti si sedli na zem a hráli si z hračkami načež se začali hádat a jedno dítě začalo odmlouvat. Lidi okolo mě se řechtali až se téměř za břicho popadali, já myslel že se rozbrečím. Pak když teň kněz za pár týdnů začal filozofovat při kázni zda lidi, když tedy slouží Bohu zda by neměli mít taky podíl na jeho Božství, tak ač to v té úvaze zavrhl, byla to poslední kapka a příště sem šel jinam. Jenže ono to není o moc lepší.
   Tak to mám zas dlouhé, tak odpusťte.
   Ale jinak děkuju za dobrou radu a snad se to podaří.

 7. Andy napsal:

  Zdar
  Nevím jestli jste si všimli ale před několika dny ukončil svoji činost katolický server Vendee. Nevíte co se stalo? Já sem tam chodil už od jejich založení v roce tuším cca 2008 a najednou před několika týdny přestali vydávat články a byl jsem tam ještě na štedrý den se podívat jestli je tam něco nového a nic tam nebylo a pak jsem tam byl včera a je tam jen jakési prohlášení že jsou v plném společenství a že nejsou schizmatici(což je docela zvláštní, protože to bylo z jejich článků hned patrné každému), takže mě napadlo, zda nějaký představený nevypátral jejich identitu a zda jim nebylo pohroženo že musí skončit jinak bude proti nim zakročeno. Protože jinak si neumím představit proč by najednou končili. Vím, že redakce je složena z jednoho muže a jedné ženy, takže typuju že je to manželský pár, no a pak zde by nebyl jediný důvod proč ukončovat natrvalo činnost, po tolika letech, námahy. Tak se ptám, nevíte něco co se stalo, komu leželi v žaludku?

  • cinicius napsal:

   Důvod ukončení činnosti neznám a i kdybych ho znal, těžko bych ho zveřejňoval. Nicméně podotknul bych, že nemuselo jít o něčí žaludek, ale prostě o fakt, že toho na ně bylo příliš. Spekulovat takhle naslepo nemá smysl.

  • kolemjdoucí napsal:

   Nevím, ale asi si stačí na úvodní straně přečíst první větu nahoře. Tam se píše, že web fungoval 2009-2011 a je tam proklik na prohlášení k ukončení činnosti. Pod ním jsou podepsáni dva muži. A jestli si dobře vybavuji, tak prohlášení autorů tam bylo od počátku, jen nad ním byla upoutávka na nové články, která už tam není a tím se to posunulo nahoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *