Rozhlédnutí 2011/11/20

Vítejte u dalšího rozhlédnutí. Nový týden začíná poslední nedělí v mezidobí, na kterou podle nového kalendáře připadá Slavnost Ježíše Krista Krále. Z ostatních svátků a památek stojí za připomenutí památka Zasvěcení Panny Marie (21.), sv. Cecílie (22.), sv. Jana od Kříže (24.) a sv. Kateřiny Alexandrijské (25.)

Z očekávaných akcí a událostí připomínám především tridentinu v Uherském Hradišti (20.) a modlitební akci HPŽ ČR (26.) A připomínám anketu Zlatý brk, která se pomalu chýlí ke konci. Hlasujte, prosím!

Stalo se doma

Vyšlo 5. číslo časopisu Te Deum. Hlavními tématy jsou morální otázky spojené se základními pilíři současného fungování ekonomiky (život na dluh a lichva) a očistec.

Pro-life pochod Odvahu k životu se bude odehrávat i v Brně. Podrobnosti ZDE.

Stalo se ve světě

Médii prolétla zpráva o studii, podle které může být masové užívání hormonální antikoncepce příčinou zvýšeného výskytu rakoviny prostaty. Více česky ZDE či anglicky ZDE.

V Tibetu byly nalezeny zachovalé katolické texty v tibetštině ze 30. let. Podrobnosti ZDE.

Itálii navštívil pákistánský ministr pro „mezináboženskou harmonii“. Situace v zemi se podle něj zlepšuje. Více ZDE. Podrobnosti o tom, jak vypadá údajně se zlepšující aktuální situace v Pákistánu, se můžete dočíst například ZDE. A dodávám, že Asia Bibi je pořád ve vězení, kde čeká, až se Vrchní soud konečně začne zabývat jejím případem.

Ve východoindickém státě Džhárkhand byla zavražděna sestra Valsha John z kongregace Dcer lásky sv. Jany Antidy Thouretové. Více ZDE.

Vůdce hinduistických extremistů požaduje smrt pro všechny, kdo obracejí hinduisty na jinou víru. Více ZDE.

Apoštolská penitenciárie otevřela veřejnosti část svých archivů. Více ZDE.

Benedikt XVI. navštívil Benin. Podrobnosti o jeho návštěvě lze nalézt na stránkách Radia Vatikán (1. den) či ČBK (ZDE a ZDE).

Cukrářka z Iowy čelí veřejným urážkám, smršti nenávistných mailů a hrozbě právních akcí za to, že ve vší slušnosti odmítla udělat svatební dort pro „svatbu“ dvou lesbiček. Podrobnosti anglicky ZDE.

Westminsterský arcibiskup je „velmi zklamán“ snahou vládních „konzervativců“ zavést homosexuální „manželství“. Více ZDE.

Meziamerická komise pro lidská práva čelí tvrdé kritice pro překračování pravomocí a propagaci a prosazování sodomie. Podle profesorky Ligie M. De Jesus byla komise ovládnuta aktivisty, kteří ji namísto ochrany lidských práv zneužívají k prosazování tvorby práv nových. Podrobnosti anglicky ZDE.

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

Třetí ročník ankety Zlatý brk přešel do druhého (hlasovacího) kola, které potrvá do 30. listopadu. Bylo nominováno šestero blogů, z toho tři se objevily v anketě poprvé. Těšíme se na vaše hlasy.

20. listopad, neděle – je poslední neděle v mezidobí. Ta část Církve, která žije podle nového kalendáře, slaví svátek Krista Krále (tradiční katolíci jej oslavili o poslední říjnové neděli). Církev si připomíná památku sv. Edmunda Mučedníka (+ 869 nebo 870), krále Východní Anglie zabitého Dány, sv. Bernarda z Hildesheimu (960-1022), biskupa, a sv. Felixe z Valois (1127-1212), zakladatele trinitářů. Před 250 lety se narodil Francesco Saverio Castiglioni (1761-1830), pozdější papež Pius VIII. (1829-1830). Před dvěma roky (2009) byla vyhlášena Manhattanská deklarace. V Uherském Hradišti bude v kostele sv. Františka Xaverského sloužena tradiční mše. Začátek v 17:00, celebruje P. Josef Rýznar, farář nedakonický a kostelanský. Ve Španělsku proběhnou parlamentní volby. Očekává se, že v nich socialisté premiéra Zapatera utrpí drtivou porážku.

21. listopad, pondělí – Církev slaví památku Zasvěcení Panny Marie a Gelasia I., papeže.

22. listopad, úterý – Církev slaví památku sv. Cecílie, mučednice.

23. listopad, středa – Církev slaví památku sv. Klementa I., papeže, a sv. Felicity a jejích synů, mučedníků.

24. listopad, čtvrtek – tradiční katolíci slaví památku sv. Jana od Kříže (1542-1591), karmelitánského kněze, mystika a učitele Církve. Nový kalendář připomíná vietnamské mučedníky sv. Ondřeje Dung-Laca a jeho 116 druhů, umučených v letech 1625-1886.

25. listopad, pátek – Církev slaví památku sv. Kateřiny Aleaxandrijské, mučednice. Je symbolické, že tento den OSN vyhlásila za Mezinárodní den vymícení násilí na ženách, byť tedy z jiného důvodu (na památku zavraždění sester Mirabalových).

26. listopad, sobota – Církev si připomíná památku sv. Siricia (+ 399), papeže, a sv. Silvestra Guzzoliniho (+ 1267), zakladatele silvestriánů. Naše děti: Byly tu a už tu nejsou: modlitební akce organizovaná Hnutím Pro život a pražským klášterem dominikánů. Proběhne v kostele u sv. Jiljí v 9-22 hodin. Více ZDE. Dále se odehraje svatojosefský výlet v oblasti Veltrus. Podrobnosti ZDE.

27. listopad, neděle – je 1. neděle adventní, začíná nový liturgický rok a advent.

Zajímavé články a odkazy

Kardinál Burke: Attacks on unborn are rooted in „contraceptive mentality (LifeSiteNews.com)

Kardinál Vlk: Restituční pohádky a argumenty – sice nepatří k mým oblíbeným autorům, nicméně tento článek se mu povedl.

Patrick A. Trueman: The Pornografic Plague

Ignác Pospíšil

6 Responses to Rozhlédnutí 2011/11/20

 1. frafranciscus napsal:

  V Krakově včera oslavili výročí 800 let od narození bl. Salomei, první polské klarisky. Narodila se v Krakově okolo roku 1212. Byla dcerou krakovsko-sandomírského knížete Leška Bílého a kněžny Gřimyslavy (původem z Rusi). Jejím mužem byl uherský kníže Koloman. Žila františkánskou spiritualitou. Po smrti muže přivedla z Čech do Polska klarisky, založila pro ně klášter a sama do něj vstoupila. Její ostatky jsou v krakovském kostele sv. Františka a část také v klášteře krakovských klarisek. http://www.franciszkanie.pl/​news.php?id=7262

 2. frafranciscus napsal:

  Ano, při kliknutí nefunguje, ale přesto je to správně. Ještě jednou http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=7262. Nebo se dá prostě jít na http://www.franciszkanie.pl/index.php a tam je již vidět fotografie nesení ostatků. Při kliknutí se otevře víc fotografií i text.

 3. cinicius napsal:

  Ještě ke „zlepšující se“ situaci v Pákistánu: Pákistán zakázal rozesílat SMS obsahující jméno Ježíše Krista… http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=15534

 4. Sucho... napsal:

  Sucho. Jev, který mnoho lidí patrně úspěšně přehlédlo. Optický klam nekonečných mlh, který zakrývá skutečnost,že naposledy pršelo někdy po půlce října. Je sice ,doufám, pravda, že v toto podzimní období je pro přírodu i zemědělce sucho nejméně škodlivé, ale všeho moc škodí. 0,0 mm srážek je doopravdy čistokrevná Sahara.

  Co takhle, pomodlit se za déšť…Ve starých modlitbách by se našla i klasická vyjádření.

  Pax et bonum

  Jan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *