Duše a hvězdy slaví dva roky existence

Je to už dva roky, co v neděli 1. listopadu 2011 vyšel první článek na Duších a hvězdách. Jen se na něj koukněte, ku svátku Všech svatých se dobře hodí ;-). Z dnešního pohledu mi to připadá jako strašně dlouhá doba. A možná to i strašně dlouhá doba je.

Časopis dnes částečně funguje – i s Katopedií a několika stránkami na Facebooku. Jeho redakce se změnila – fakticky jsem dnes jediným fungujícím redaktorem, což je stav, který mne vůbec netěší, ale co nadělám, že ano. Na druhé straně se podařilo navázat spolupráci s časopisem Te Deum a jsou zde i nějací stálí a občasní přispěvatelé, takže to pořád nějak jde. Ale další pomocníky bych skutečně uvítal.

Proč vlastně časopis vznikl? Domníval jsem se, že zde chybí internetový katolický časopis. Časopis, který by informoval o životě Církve (a především pak o tom, o čem církevní i pohanská média buďto zarputile mlčí, nebo informují velice zkresleně). Časopis, který by prohluboval katolickou vzdělanost a poskytoval prostor pro důstojnou a smysluplnou diskusi o důležitých tématech. Který by napomáhal s propagací a organizováním akcí „konzervativních“ a „tradičních“ katolíků a hnutí pro-life. A propojoval a odkazoval činnost rozličných katolických skupin na internetu. A poskytoval katolickým voličům ty klíčové informace o politice, politicích a politických stranách, bez nichž nemůže zodpovědně volit.

Funguje to všechno? To musíte zhodnotit vy, čtenáři. Já sám zas až tak moc spokojený nejsem. Zejména pokud jde o Aktuality, kde opravdu nejde (a hned tak nejspíše nepůjde) o nějaké systematické zpravodajství – zatím tam lze nalézt jen občasné odkazy důležitých akcí, zajímavých článků a zprávy, které jsou jinde zanedbávány. Diskuse musela být převedena na plně moderovanou, protože když tomu tak nebylo, nebyla vždy důstojná a často se vyskytující excesy odrazovaly čtenáře i přispěvatele. Bohužel moderování samo o sobě také zabírá nějaký čas. Úroveň, na které časopis dnes jakž takž funguje, je zhruba tak standard, na kterém jej dokážu provozovat se současnými prostředky a spolupracovníky. Existují určitá mírná zlepšení, kterých ještě mohu dosáhnout samostatným úsilím, nicméně bouřlivější rozvoj bez nových pomocníků není v dohledu.

Pokud se někdo z vás může a chce zapojit, rád ho uvítám. A pokud to nejde, jsou ještě další možnosti jak pomoci. Samozřejmě modlitbou, to za prvé. A také je zde možnost pomoci finanční – provozování časopisu a Katopedie vyžaduje fungující počítač (který bude zapotřebí opět trochu renovovat) + webhosting pro Katopedii + další vybavení, které jednak potřebuje udržovat, nebo které jsem ještě ani nekoupil (např. diktafon, fotoaparát…) A občas je zde i nějaké cestování či telefonování. Příspěvky na fungování časopisu a/či Katopedie posílejte na účet 000000-0936319123/0800 a přidejte k operaci zprávu DaH či Katopedie.

Díky za vaši podporu, stávající i budoucí. Na závěr přidávám seznamy sedmi nejčtenějších příspěvků na Duších a hvězdách a Aktualitách Duší a hvězd. Třeba si některé z nich znovu a s chutí přečtete. Či diskuse pod nimi.

Ignác Pospíšil

Duše a hvězdy

 František L. Juchelka: K otázce Medžugorje

Ignác Pospíšil: Křesťané, proč opouštíte své bratry?

Iveta Černá:  Stop genocidě v Českých Budějovicích

Ignác Pospíšil: Sčítání návštěvníků nedělních katolických bohoslužeb 2009

Ignác Pospíšil: Případ Bátora je mementem

Nea Marie Brkičová: Ve škole sv. Josefa: říjen 2010

Martin R. Čejka: K výhradám otce Františka Juchelky ohledně Medžugorje

Aktuality Duší a hvězd

Oficiální postoj FSSPX k účasti na NOMu (Pospíšil)

Výklad Summorum pontificum podle biskupa Paďoura (Pospíšil)

Lepší žádné kněze než takovéto (Pospíšil)

Proč KDU-ČSL opouští sněmovnu (Pospíšil)

Tridentiny v Českých Budějovicích (Pospíšil)

Halík opět zamlžil víru v Kristovo reálné zmrtvýchvstání (Stodola)

V Brně vznikne priorát FSSPX, mše nově v Uherském Brodě a Českých Budějovicích (Pospíšil)

7 Responses to Duše a hvězdy slaví dva roky existence

 1. P. jf napsal:

  Chvála Kristu, již jsem vám chtěl několikrát za váš časopis poděkovat.

  Děkuji za vaše stránky, velmi rád na ně chodím.
  Připojuji také finanční dar. P. jf.

 2. Lukáš Biskupický napsal:

  Chci také panu Pospíšilovi poděkovat. Díky Bohu, že tu taková platforma je…

 3. frafranciscus napsal:

  Milé Duše a hvězdy – přeji všechno nejlepší k narozeninám! První článek ale asi vyšel 1. listopadu 2009, a ne dnes, že? Trochu mne mrzí, že se Nea Brkičová, která to jaksi odstartovala, už na Duších a hvězdách neobjevuje 🙁

 4. solipso napsal:

  Jako, jo, seš šikovnej. Jestli chceš, mohl bych pomoct s moderováním diskusi. Díky za Tvoji práci, tlusťochu.

 5. Dez. napsal:

  Nemyslím si, že fakticky znemožnit registraci náhodným čtenářům byl na Katopedii šťastný krok. Sice to efektivně vyřešilo problém provokatérů, ale zavřelo to dveře dalším přispěvatelům. Možná by ses mohl inspirovat na Wikipedii, kde v rámci mediawiki na řadě projektů zavedli tzv. schvalovaní revizí.

  Jinak inspirace pro aktualitu: http://www.amren.com/mtnews/archives/2011/10/muslims_say_cro.php

 6. cinicius napsal:

  Děkuji všem za podporu a chválu. Vynasnažím se zasloužit si je co nejvíc…

 7. Celý projekt je perfektní, určitě má hodně do sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *