Rozhlédnutí 2011/5/23

Je zde další Rozhlédnutí, tak pohlédněte, co se událo v minulý týden a co nás nyní čeká. Většina pozornosti hodných událostí se tak či onak týká lidských práv.

Stalo se doma

KDU-ČSL doplnila svůj nesouhlas s Hegerovým návrhem nového znění zákona o specifických zdravotnických službách o bioetické aspekty. Více ZDE.

V Hradci Králové zasedal Celostátní výbor Mladých křesťanských demokratů, který mimo jiné přijal usnesení, v němž se připojuje k nesouhlasu KDU-ČSL a HPŽ ČR s návrhem zákona o specifických zdravotnických službách.

Čeští a moravští biskupové vydali pastýřský list k modlitbám za pronásledované křesťany. V neděli byl čten v kostelích.

Stalo se ve světě

Arcibiskupa Vegliò, předseda Papežské rady pro pastoraci migrantů, na kongresu na téma boje se současnými formami otroctví konstatoval, že téměř každý z nás dnes žije z práce otroků. A bude tomu tak, dokud se nezačneme zajímat, v jakých podmínkách vznikají produkty, které kupujeme, a do čeho investují banky naše peníze. Více ZDE.

Svatý otec vyzval k modlitbám za Círke v Číně. Podrobnosti o situaci našich tvrdě pronásledovaných čínských bratří se můžete dovědět mimo jiné ZDE a ZDE (Te Deum 2011/2).

Svatý otec patrně v brzké době nechá pro úpadek řeholního života uzavřít cisterciácké opatství při římské bazilice Svatého Kříže v Jeruzalémě, která je titulárním kostelem kardinála Vlka. Více ZDE.

Kalendárium

23. květenCírkev si připomíná památku sv. Jana Křtitele de Rossi (1698-1764), kněze chudiny.

24. květen – před 380 lety byl v Maroku zavražděn bl. Jana z Prada (1563-1631), františkánský kněz, misionář a mučedník, jehož si dnes připomínáme.

25. květen Církev si připomíná sv. papeže Urbana I. (+ 230). Před 750 lety zemřel papež Alexandr IV. (+ 1261) .

26. květen – Církev si připomíná památku sv. Filipa Neriho (1515-1595), kněze a zakladatele oratoriánů.

27. květen – Církev slaví památku sv. Augustina z Canterbury (+ asi 604), misionáře, mnicha a biskupa. Před 470 lety byla popravena bl. Margaret Pole (1473-1541), anglická šlechtična a jedna z obětí řádění Jindřicha VIII., jejíž památku si tak rovněž připomínáme.

28. květen – Církev slaví mimo jiné památku sv. Viléma z Akvitánie, vojáka a mnicha. Před čtvrt tisíciletím se narodil kardinál Trauttsmandorff (1761-1819), 2. arcibiskup olomoucký, před 130 lety kardinál Bea (1881-1968), jezuitský teolog. Před 30 lety zemřel kardinál Wyszyński (1901-1981), arcibiskup varšavsko-hnězdenský a primas Polska.

29. květen – Je 6. neděle velikonoční, která je věnována modlitbám za pronásledované křesťany. Před 120 lety zemřel Peregrin Obdržálek (1825-1891), katolický kněz a spisovatel.

Očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací o očekávaných událostech naleznete ZDE.

Občanské sdružení Nedoklubko vyhlásilo PETICI odmítající zvrhlý nápad ministra Hegera. Podepsání doporučujeme.

Rovněž doporučujeme podpis internetové verze Petice na podporu pronásledovaných křesťanů. Sběr internetových podpisů a i papírových archů s podpisy byl prodloužen do konce května.

27.-29. květen – v Rožmitálu pod Třemšínem proběhne setkání přátel Institutu sv. Josefa a čtenářů časopisu Te Deum. Podrobnosti ZDE.

28. květen – v Praze proběhne odborná konference Lidské embryo: mezi vědou, filozofií a etikou. Podrobnosti ZDE.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.
One Response to Rozhlédnutí 2011/5/23

  1. http://david.blog.idnes.cz/c/192796/Kolik-lidi-by-vyslo-podporit-vladu.html

    Snad bych ještě připomenul, že tu byla demonstrace proti vládě s rekordní účastí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *