Rozhlédnutí o velikonočním pondělí

V neděli jsme oslavili Zmrtvýchvstání Páně. Do konce dubna máte poslední možnost hlasovat v anketě Rytíři Života, prosím, hlasujte.

Stalo se doma

Nejvyšší soud vydal rozhodnutí týkající se projektu sexuální výchovy. Více ZDE.

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, a Zuzana Roithová, europoslankyně za tutéž stranu, vydali společné přání k Velikonocům, ve kterém zároveň upozorňují na pronásledování křesťanů a požadují konkrétní kroky na pomoc našim bratřím. K přečtení je ZDE. Petice na podporu pronásledovaných křesťanů získala i internetovou formu

Stalo se ve světě

Maďarsko má novou, podstatně lepší ústavu. Bude zajímavé, nakolik bude funkční ta její část, která deklaruje ochranu plodu od početí.

Velikonočnímu poselství Benedikta XVI. Urbi et Orbi naslouchalo na 150 tisíc lidí. Více ZDE.

L’Osservatore Romano spustil nové internetové stránky. Více ZDE.

Surfařská šampiónka Cori Schumachr oznámila bojkot čínského části světové tour s odůvodněním, že odmítá svou účastí podpořit zemi, která brutálně porušuje ženská práva, přičemž výslovně poukázala na politiku jednoho dítěte, která je spjata s gendercidou a nucenými potraty.

V Iowě prohlásili duben za „měsíc zotavování se z potratů“. Více anglicky ZDE.

Patrně nejmladší přeživší předčasně narozené dítě bylo po čtyřech měsících propuštěno z nemocnice domů. Více anglicky ZDE.

Zákon zakazující pozdní potraty na základě schopnosti plodu cítit bolest přijala i Oklahoma, která též dalším zrušila některé cesty k financování Planned Parenthood. Více anglicky ZDE.

Kalendárium

25. duben – Církev slaví svátek sv. Marka.

26. duben – před 90 lety se narodil Václav Vaško (1921-2009), český diplomat, vězeň komunismu a kronikář pronásledování Katolické církve v Československu

29. duben – před 60 lety byl Státní bezpečností zavražděn profesor Josef Koutný (1919-1951), český katolický kněz a teolog

30. duben – před 1700 lety vydal římský císař Galerianus edikt, který učinil v římské říši z křesťanství trpěné náboženství.

Očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací o očekávaných událostech naleznete ZDE.

Do konce dubna můžete zasílat hlasy osobnostem a organizacím nominovaným na ocenění Rytíři života 2011. Prosím, najděte si čas a zahlasujte.

Občanské sdružení Nedoklubko vyhlásilo PETICI odmítající zvrhlý nápad ministra Hegera. Podepsání doporučujeme.

26.-29. duben – v Praze proběhne pásmo tridentin pořádaných Kněžským bratrstvem sv. Petra. Více informací ZDE.

27. duben – v dominikánském klášteře v Praze proběhne přednáška otce Bernwarda Wilhelma Denekeho FSSP na téma Co znamená katolický. Začátek ve 20:00, přednášet se bude německy s překladem. Více informací ZDE.

28. duben – v Českých Budějovicích v kavárně Měsíc ve dne proběhne přednáška Milana Bártíka na téma Rytířské řády minulosti a současnosti. Začátek v 18:00. Více iformací ZDE.

1. květen – očekává se blahořečení Jana Pavla II.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

6 Responses to Rozhlédnutí o velikonočním pondělí

 1. BERAN napsal:

  Pár doplňků 🙂 :

  – Kardinál Keith Patrick O’Brien ve velikonočním kázání v Edinburghu vyzval křesťany, aby společně čelili agresivnímu sekularismu a snahám zničit křesťanské dědictví a kulturu. (http://tinyurl.com/6yt8kll)

  – Relevantní kritiky maďarské ústavy i ty, které vede ideologická nenávist k akcentu národní identity a křesťanských kořenů, rozebírá La Bussola Quotidiana. Evropě – zbavené kořenů a postavené na ethickém a kulturním relativismu – by
  bruselská eurokracie snadno vládla. (http://tinyurl.com/69wx5k2)

  – »Bravo, Maďaři!« poznamenal k maďarské konstituci komentátor polské Rzeczpospolity Piotr Semka: »Stará stalinská ústava z devětačtyřicátého, která v podstatě platila i po devětaosmdesátém, je konečně v koši. Západoevropská levice, vylekaná telefonáty od kolegů z Budapešti, teď s hrůzou hlásí, že nový text je plný lotrovin. Tak třeba přiznání ochrany lidského
  života od početí a uznání manželství jako svazku ženy a muže. Jaroslawa Kaczyńského poslali do pekla za menší hříchy. Přiměřeným trestem pro Viktora Orbána asi bude rozpuštění v kyselině sírové.« (http://tinyurl.com/4yzqavg)

  – Podstrčit agendu „Dne Země“ americkým křesťanům na čas Velikonoc se nedávno pokusila skupina aktivistů a
  klimatických podnikatelů, jako je například Albert Gore, Rádžendra Pačaurí či Richard Branson. Také pan Ted Turner, který se vůči Církvi už vymezil nejednou. (http://tinyurl.com/69eahtl; http://tinyurl.com/69km8jm)

  Zdravím!

  • Felix napsal:

   Mě tady trklo to slovo boj proti „sekularismu“. Zajímalo by mě, jak jej chce kardinál vést. Vůbec se hodně i jinde brojí proti sekularismu. Mně to připadá směšné. Sekularsmus sedí na demokratické větvi. Jak ho z ní chtějí sundat bez jejího podřezíní? Ale uznávám, že kardinál vypadá velice hezky, když takhle brojí. Tíží ho to, ale ta větvička se mu tak líbí! Babo raď.

  • K maďarské ústavě - od Jana napsal:

   Nová maďarská ústava může být inspirující i pro nás. Co takhle „znovu-objevit“ svatováclavské kořeny NAŠÍ státnosti 🙂

   Pax

   Jan

 2. Martin napsal:

  Nastává doba, kdy se i psi budou rvát o díru v boudě a my se tady budem taškařit, bavit a mudrovat. Modlitba má obrovskou sílu!!!

 3. BERAN napsal:

  200 nových pravoslavných kostelů pro Moskvany: http://www.interfax-religion.ru/?act=dujour&div=400

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *