Rozhlédnutí 2011/1/24

Hlavními událostmi uplynulého týdne jsou pro-life manifestace v USA a zdvíhající se podpora pronásledovaných křesťanů v Evropě.

V nadcházejících dnech si Církev připomene svátek Obrácení sv. Pavla a památku dvou velkých učitelů církve: sv. Františka Saleského a sv. Tomáše Akvinského.

Stalo se

USA otřásá skandál nad barbarským fungováním potratové kliniky doktora Kermita Gosnella, který mimo jiné prováděl ilegální „pozdní potraty“ tak, že dítě odrodil a pak mu přestřihl nůžkami míchu. Navíc neměl ani patřičnou aprobaci a řadu klientek zmrzačil. O případu informovala média po celém světě, včetně českých (např. ZDE a ZDE)

V Praze proběhlo 18. ledna shromáždění na podporu pronásledovaných křesťanů, kterého se zúčastnilo na 200 lidí. Podrobnosti ZDE. V průběhu týdne následovaly rozličné aktivity politiků v tomto směru, z nichž nejvíce pozornosti vzbudily otevřené dopisy Pavla Bělobrádka ministru zahraničí a řediteli ČT a usnesení Evropského parlamentu. V Pákistánu zatím muslimové lynčovali dvě křesťanky za údajné rouhání, podařilo se je ale zachránit (podrobnosti ZDE).

Velký podiv vyvolalo vyjádření senátora Juránka, které se objevilo v rozhovoru publikovaném Parlamentními listy a praví, že náboženství nepatří do politiky. Objevilo se hned několik reakcí (např. na Skleněném kostelu či stránkách Radia Vatikán), které nejenže nesouhlasí, ale rovněž poukazují na to, že senátor Juránek o volební kampani dával voličům najevo úplně opačný postoj. A koneckonců ho dává najevo svými činy i teď – například podpořil výše zmíněné shromáždění na podporu pronásledovaných křesťanů.

Uběhlo 37 let od zločinného rozsudku v procesu Roe vs. Wade. V USA proběhlo několik zdařilých pochodů pro život (např. Pochod pro život Západního pobřeží ve Friscu), ve Washingtonu se rozběhly pro-life akce, které vyvrcholí 24. ledna národním Pochodem pro život, jako obvykle se očekává účast statisíců návštěvníků. Barack Obama mezitím vystřihl další ostudný propotratový projev.

Kalendárium

24. leden – Církev slaví památku sv. Františka Saleského (1567-1622), biskupa a učitele církve. Výše zmíněný Stanislav Juránek slaví pětapadesátiny.

25. leden – Církev slaví svátek Obrácení sv. Pavla.

26. leden – Církev slaví památku sv. Timoteje a Tita, biskupů.

28. leden – Církev slaví památku sv. Tomáše Akvinského (1225-1274), učitele církve. Před 390 lety zemřel papež Pavel V. (1552-1621).

29. leden – Církev slaví památku sv. Akvilina, mučedníka.

30. leden – Církev slaví památku sv. Martiny, mučednice.

Probíhající a očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací za delší období naleznete ZDE.

Do 31. března sbíráme podpisy pod Petici na podporu pronásledovaných křesťanů. Prosíme Vás o pomoc v tomto díle.

24. leden – proběhne washingtonský March for Life (viz program anglicky).

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

4 Responses to Rozhlédnutí 2011/1/24

 1. cinicius napsal:

  Ještě dodatečně – 23. ledna se odehrál i pařížský Pochod pro život, kterého se zúčastnilo na 40 tisíc lidí:

  http://fronda.pl/news/czytaj/paryz_40_tys_osob_na_narodowym_marszu_dla_zycia

  http://www.chretiente.info/201101243809/marche-pour-la-vie-reportages-photos/

 2. BERAN napsal:

  Americký mainstream se hrozí toho, co dělal doktor Gosnell, zatímco pan Obama si připíjí v Bílém domě….

  To si myslím, že sem také patří:

  http://rightbias.com/News/012311baby.aspx

 3. BERAN napsal:

  Kalendárium:

  27. 1. 2010, Palackého náměstí 2 – tisková konference ministerstva zdravotnictví mj. k návrhu zákona o specifických zdravotních službách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *