Rozhlédnutí

Nejdůležitější událostí uplynulého týdne jsou povodně na severovýchodě země a nečekané úmrtí biskupa Koukla, tento týden nás čeká biskupův pohřeb a volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Okolo časopisu

Šéfredaktor Duší a hvězd vyjádřil ostrý nesouhlas se způsobem hodnocení politiků, které zavedlo HPŽ ČR.

Stalo se doma

Severovýchod země postihly velké povodně, katolická Charita ČR organizuje pomoc.

Zemřel biskup Koukl, emeritní 18. biskup litoměřický (1989-2003).

Stalo se ve světě

Americká biskupská konference vystoupila z LCCHR (The Leadership Conference on Civil and Human Rights), široké koalice asi 200 organizací a skupin, která má za cíl podporovat lidská práva. Američtí biskupové odůvodnili své rozhodnutí tím, že se LCCHR zpronevěřuje svému účelu a rozšiřuje své aktivity způsobem, který nerespektuje katolické učení. Příslovečnou poslední kapkou se stal projekt LCCHR The Coalition for Constitutional Values, který podporuje nominaci fanatické potratářky Eleny Kagan na post soudkyně Nejvyššího soudu.

Skončila výstava Turínského plátna.

Kalendárium

24. květen – před 220 lety zemřel Gelasius Dobner (1719-1790), katolický kněz, piarista a historik. Před 20 lety vyšla instrukce Kongregace pro nauku víry Donum Veritatis.

25. květen – před 590 lety husité vypálili novoměstský klášter u sv. Kateřiny. Před 15 lety vydal papež Jan Pavel II. encykliku Ut unum sint.

29. květen –  před 510 lety se u mysu Dobré naděje potopily v bouři čtyři potugalské lodě. Mezi mrtvými byl i velký portugalský mořeplavec Bartolomeu Dias (+ 1500).

30. květen – před 20 lety se v Praze usídlily sestry Matky Terezy.

Další informace např. ZDE.

Akce a události

Stále je možno připojit svůj podpis k petici Podporujem Pápeža, médiá nemajú právo špiniť jeho meno“ (v současné době 7831).

25. května – na stránkách ČBK proběhne online rozhovor s kpt. Jaroslavem Kníchalem, vikářem vojenského vikariátu ČR. Začátek v 16:00.

28.-29. května – proběhnou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

29. května – odpoledne proběhne v Litoměřicích pohřeb biskupa Koukla, pohřební mše započne ve 14:00.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *