Rozhlédnutí

Skončila anketa Rytíři života, která mezi pro-life osobnostmi vyzvedla JUDr. Jiřího Karase a mezi pro-life organizacemi Hnutí Pro život ČR. HPŽ ČR získalo příslib KDU-ČSL, že strana bude aktivnější v bioetických otázkách a podpoře paliativní péče.

22. května proběhne tradiční orelská pouť na Svatou Horu a 23. května vzpomeneme na 60. výročí zavraždění Stanislava Broje.

Stalo se ve světě

Svatý otec Benedikt XVI. vykonal čtyřdenní návštěvu Portuglaska. Podrobnosti nabízí stránky Radia Vatikán (1. den, 2. den, 3. den, 4. den).

V Americe rozvířilo vášně další kontroverzní rozhodnutí Baracka Obamy, který nominoval do Nejvyššího soudu potratářskou fanatičku Elenu Kagan. Obamova administrativa měla dokonce tu drzost, že se ji pokusila prodat jako kompromisní kandidátku, když ji označila za umírněnou liberálku, která odmítá potrat částečným porodem, podle pro-life organizací to však není pravda a Kagan se v minulosti na boji za legalitu pozdních potratů aktivně podílela.

Na Facebooku běží reklama na nový americký dokumentární film Blood Money, který se zabývá potratovým průmyslem v USA. Trailer je ZDE.

Obvinění ze sexuálního zneužívání vůči emeritnímu biskupu Mixovi se podle německých úřadů nepotvrdila. Trvá ale obvinění z nepřiměřeného fyzického trestání chovanců sirotčince.

Anglikáni „vysvětili“ praktikující lesbičku na pomocnou biskupku (více ZDE).

Stalo se doma

V anketě Rytíři života čtenáři Duší a hvězd vyzdvihli JUDr. Jiřího Karase, Libora Halíka a manžele Ucháčovy mezi jednotlivci a Hnutí Pro život ČR mezi organizacemi.

KDU-ČSL rukou Cyrila Svobody přislíbila HPŽ ČR aktivnější postup v bioetických otázkách. Podrobnosti ZDE.

Na Facebooku se objevil seznam konzervativců určených k likvidaci. Je ovšem dosti nepravděpodobné, že by skutečně vzešel z okruhu Věry Tydlitátové a zelených, byť si jinak o těchto elementech nemyslíme nic dobrého.

Kalendárium

17. květen – před 500 lety zemřel Sandro Botticelli (1445-1510), velký renesanční malíř florentské školy a autor řady skvělých obrazů s biblickou tematikou

18. květen – před 90 lety se narodil Karol Wojtyła (1920-2005), pozdější papež Jan Pavel II.

19. květen – Před 270 lety zemřel sv. Teofil z Corte (1676-1740), františkánský misionář, a před 260 sv. Kryšpín z Viterba (1668-1750), kapucínský mnich.

20. květen – před 540 lety se narodil Pietro kardinál Bembo (1470-1547).

21. květen – papež Jan Pavel II. svatořečil v Olomouci Zdislavu z Lemberka (+ 1252) a Jana Sarkandera (1576-1620)

23. květen – před 580 lety byla u Compiègne zajata sv. Johanka z Arku (1412-1431). Před 60 lety byl komunisty zavražděn čelní lidovecký politik Stanislav Broj (1901-1950).

Další informace např. ZDE.

Akce a události

V Turíně probíhá výstava tzv. Turínského plátna. Skončí 23. května.

Stále je možno připojit svůj podpis k petici Podporujem Pápeža, médiá nemajú právo špiniť jeho meno“ (v současné době 7767).

V úterý 18. května přednáší Michal Semín v Ostravě o manželství a rodině (podrobnosti ZDE).

V sobotu 22. května proběhne tradiční orelská pouť na Svatou Horu.

Ignác Pospíšil

8 Responses to Rozhlédnutí

 1. Felix napsal:

  Jen bych si dovolil uvést odkaz na prosincový článek Vatikánského rozhlasu, kde ocitovali „naději“, že k tomu letos v květnu nedojde. Připomínám to proto, že jsem jinde napak vyjádřil své mínění, že k tomu dojde.
  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=12133

 2. J. napsal:

  Proč píšeš lesbička? Co pak jsou nějacý gayoušci nebo režiséříčkové? Pište lesbické ženy a je to.

  • Felix napsal:

   Správná připomínka. V latinském Novém zákoně je dvakrát „concubitores masculorum“ – snad by se to dalo obecněji napsal „homosexuálně obcující“.
   Ale je fakt, že uvedená dvě místa už po několik desetiletí se katolíkům překládají jako „lidé zvrácení“ – což je termín, který přichází homosexuálně obcujícím velmi vhod. Protože i homosexuálně obcující jistě lidi zvrácené odsuzují.
   Jak patrno, politická korektnost není vynálezem posledních pár let, zde se projevuje už dlouho. Kraličtí ovšem tvrdě překládali „samcoložníci“.
   A slovo „gay“ by katolík vůbec neměl vyslovit, protože je to zneuctění angl. pojmu „radovat se“.

  • cinicius napsal:

   Protože lesbička a lesba jsou synonyma a já jsem vždy říkal lesbička a nehodlám to měnit.

 3. cinicius napsal:

  Zapomněl jsem uvést v kalendáriu:

  20. květen – před rokem zemřel Václav Vaško (1921-2009)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *