Zemřel Msgre. Jan Szymborski

Msgre. Jan Szymborski

28. prosince zemřel ve věku 94 let prelát Jan Szymborski, který se v roce 1996 jako první kněz v Polsku začal na výzvu primase Glempa starat o tradiční komunitu věřících ve varšavské arcidiecézi a vysluhovat pro ně pravidelně tradiční liturgii. Kdo ví, co v té době prožívali stejně orientovaní věřící a kněží například v arcidiecézi pražské, dokonale chápe ono „make difference“.

Zpočátku existenci skupiny vnímal jako pastýřskou výzvu. Myslel si, že má co do činění s lidmi, kteří byli zraněni způsoby, jakými je nový ritus nezřídka celebrován, a je potřeba je jen „zahojit“ dostatečným přísunem latiny a gregoriánského chorálu. Paradoxně to byl on, kdo jako mladý kněz měl experimentálně testovat nový ritus a teď měl na starost „experiment tradice“.

V první výročí existence skupiny však v kázání zmínil, že „dlouho a důkladně nás studoval a už získal jistotu, že nám jde skutečně o tradiční liturgii a její odlišnou spiritualitu,“ píše tehdejší účastník Paweł Milcarek. Všichni si oddechli, ale cesta vzájemného poznání pokračovala. Nejprve byla mše každé dva týdny, potom každou neděli. Našel se i kostel sv. Benna.

Otec prelát stál na počátku „pastorace věřících latinské tradice“ v Polsku a ač nikdy mentálně úplně nesplynul se svými ovečkami, vždy se je snažil chápat a postupně i prosazovat jejich zájmy. Z nadšeného člena liturgické komise v revolučních letech 1965-1974, se v letech 1996-2003 stával postupně stále oddanější pastýř mladé tradiční komunity.

Msgre. Jan Zygmunt Szymborski (13. srpna 1922 – 28. prosince 2016) – katolický kněz, prelát a exorcista varšavské arcidiecéze.

L. S.

One Response to Zemřel Msgre. Jan Szymborski

  1. Tomáš napsal:

    A pak že to nejde… R.I.P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *