Rozhlédnutí 2016/09/18

Sv. Matouš Evagelista

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je osmnáctá neděle po Svatém Duchu, o níž si zároveň připomínáme sv. Josefa Kupertinského.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: sv. Januárius (po 19.), sv. Eustachius Římský a druhové (út 20.), suché dny (st 21., pá 23. a so 24.), sv. Matouš Evangelista (st 21.), sv. Tomáš z Villanovy (čt 22.), sv. Linus a sv. Pio z Pietrelciny (pá 23.) a Panna Maria Milosrdná (so 24.)

Příští týden otevře devatenáctá neděle po Svatém Duchu.

Akce příštího týdne:  Mše sv. ve vsetínském Zubří (út 20.), diskuse kardinála Duky a europoslance Legutka (st 21.), mělnický pochod pro život a hornodvořišťská pouť ke sv. Michaelovi (obojí v so 24.)

Modleme se za všechny pronásledované křesťany, jakož i za zločince, co je pronásledují, nebo proti tomu pronásledování nic nedělají, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová Církev

Papež František podepsal motu proprio nazvané De Concordia inter Codices, o souladu mezi kodexy kanonického práva. Ten má vnést větší jednotu mezi právní předpisy latinské církve a východních katolických církví, především v otázce křtu a manželství.

Apoštolský list De concordia inter Codices

Papež podepsal dokument o souladu církevních právních textů

Zemřel otec Gabriele Amort (1925-2016), italský kněz a oficiální exorcista římské diecéze. Za svého života vykonal na 70 tisíc exorcismů a vyučil a vychoval desítky exorcistů.

Zemřel otec Gabriele Amorth

Zomrel najznámejší exorcista Gabriele Amorth

Zemřel R.D. Prof. Tadeusz Zasępa (1946-2016), polsko-slovenský kněz, pastorační teolog, publicista a mediální expert, který v letech 2008-2014 zastával pozici rektora Katolické univerzity v Ružomberku.

Vo veku 70 rokov zomrel prof. Tadeusz Zasępa

Zomrel Tadeusz Zasępa

Zahraniční

Kanada: Biskupové Alberty a Severních teritorií vydali instrukce pro kněze a zpovědníky, podle nichž nesmí kněží povolit rozvedeným a „znovusezdaným“ věřícím přistupovat ke svatému přijímání, pokud se tito nezavážou „žít jako bratr a sestra“. Tuto praxi podle nich nelze změnit, bez ohledu na to, že některá média i jiné zdroje sugerují věřícím opak. Biskupové rovněž ujišťují kněze, že nesmí udělit rozhřešení kajícníkovi, který se rozhodl podstoupit euthanasii či asistovanou sebevraždu, pokud na tomto svém rozhodnutí trvá, a že v případě člověka, který se nechal euthanasiovat, je na místě odepřít mu katolický pohřeb.

Alberta bishops: No Communion for ‘remarried’ Catholics unless they practice continence

Alberta bishops: Priests may need to deny sacraments to Catholics who seek euthanasia

Canadian Bishops: No Communion without Chastity

Sýrie: Americká letadla navzdory příměří zaútočila na syrské vládní síly. Zabila desítky vládních vojáků a poskytla bojovníkům IS příležitost dobýt klíčovou pozici, z níž mohli kontrolovat a ostřelovat rozsáhlé oblasti pod kontrolou vlády. Vládní síly naštěstí zareagovaly rychle a ztracené pozice obratem dobyly zpět. Rusko žádá svolání RB OSN a obviňuje USA, že brání Islámský stát a pomáhá mu. USA to označily za omyl a lacinou kritiku.

Letadla koalice vedené USA prý bombardovala pozice syrské armády

USA v době příměří bombardovaly syrskou armádu. Bráníte IS, zuří Moskva

Německo: Proběhly volby do berlínské Sněmovny, která je městským zastupitelstvem a zároveň zemským parlamentem. Podle předběžných odhadů vyhrála SPD následovaná CDU, ovšem obě velké strany podle očekávání výrazně oslabily a jejich koalice ztratila ve Sněmovně většinu. Do Sněmovny nově pronikla AfD a vrátila se FDP (svobodní). Průběžné výsledky sčítání německy ZDE. Výsledek voleb patrně povede k dalšímu oslabení pozice kancléřky Merkelové.

USA: O víkendu došlo na východním pobřeží Spojených států amerických ke dvěma bombovým útokům – v New Jersey a New Yorku. Mrtví žádní, ale ve druhém případě je asi 30 raněných.

Výbuch na Manhattanu: nejméně 29 zraněných. O několik ulic dál pyrotechnici našli tlakový hrnec s dráty

Domácí

Českou republiku navštívil o víkendu Mons. Athanasius Schneider, pomocný biskup z Astany.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celé září naleznete ZDE.

18. záříneděle – je osmnáctá neděle po Svatém Duchu a my si zároveň připomínáme sv. Josefa Kupertinského (1603-1663), františkánského mystika. Před sto lety (1916) došlo k největší katastrofě způsobené v českých zemích nehodou přehrady, když se protrhla přehrada Desná. Zemřelo 62 lidí, stovky přišly o střechu nad hlavou.

19. září, pondělí – slavíme svátek sv. Januária († 305), biskupa a mučedníka. Před 380 lety zemřel František kardinál z Ditrichštejna (1570-1636), biskup olomoucký.

20. září, úterý – slavíme svátek sv. Eustachia Římského a jeho druhů, mučedníků. V Zubří (okres Vsetín) bude v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské bude sloužit Mši sv. podle misálu z roku 1962 R.D. Pavel Hödl. Začátek v 7:10.

21. září, středa – je středa suchých dnů, den příhodný k půstu a rozjímání, a zároveň slavíme svátek sv. Matouše, evangelisty, apoštola a mučedníka. V Praze v emauzském klášteře proběhne diskuse na téma „Konec Evropy? Krize, výzvy, řešení“. Začátek v 19:00, diskutovat budou kardinál Duka a europoslanec Prof. Legutko. Více ZDE.

22. září, čtvrtek – slavíme svátek sv. Tomáše z Villanovy (1486-1555), augustiniána a arcibiskupa Valencie.

23. zářípátek – je pátek suchých dnů, den příhodný k půstu a rozjímání, a zároveň slavíme svátek sv. Lina († v druhé polovině 70. let 1. století), papeže a mučedníka, a sv. Pia z Pietrelciny (1887-1968), kapucínského kněze.

24. září, sobota – je sobota suchých dnů, den příhodný k půstu a rozjímání, a zároveň slavíme svátek Panny Marie Milosrdné. Proběhne další mělnický pochod pro život. Začátek jako obvykle v 10:00 na náměstí Míru, více ZDE. V kostele sv. Michaela v Horním Dvořišti bude sloužena poutní Mše svatá ke cti sv. Michaela Archanděla. Začátek v 15:00.

25. záříneděle – slavíme devatenáctou neděli po Svatém Duchu.

Odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradiceDalší tradičně katolické stránky naleznete ZDE a ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Doporučené petice a kampaně: 

Presaďme RODINU a OCHRANU ŽIVOTA do Programového vyhlásenia vlády SR

Máma, táta, děti – o iniciativě více ZDE a ZDE

„NIE!“ násiliu a pornografii na školách!

Podpor Poľsko v snahe o dôslednú ochranu detí už od počatia a pomoc matkám

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby

Nový spôsob ako zachrániť Asiu Bibi

PETICE proti zákonu „ADOPCE DĚTÍ PRO HOMOSEXUÁLY“

Belgian Court Forces Nursing Home to Permit Euthanasia on Its Premises – We Say No

Vo Vietname uväznili vyše 100 pastorov

Bruselský „trójsky kôň“ presadzovania zákonov proti životu a manželstvu

Doctor in Norway fired from her job for protecting life – we must protest!

Víra, liturgie, Církev

List sv. Klementa Římského Korinťanům

Skončilo zasedání Rady kardinálů

Krize církve

Zasedala Papežská komise pro ochranu nezletilých

Pápežov bizarný ťah

Doktrynalny chaos ws. Komunii św. dla osób rozwiedzionych

Fr. Pavone on what Catholic voting says about the state of the Church in America

Humanae Vitae dissidents to oppose Vatican at United Nations event

Irish parish ostracizes Catholic layman, wife for protesting ‘married’ lesbians in ministry role

Is Pope Francis deliberately subverting papal teaching authority?

Jesuit editor unjustly criticizes faithful Catholics for protesting Tim Kaine at parish

Op-Ed: „Adultery as a venial sin“ — and other absurdities of trying to defend the indefensible Francis Doctrine

The Francis Doctrine: On Communion to „Divorced and Remarried“, one is either with Christ or with Lucifer

Why all the fuss over allowing Communion for the remarried in just the hardest of cases?

Pronásledování křesťanů

Katolické školy se v Británii těší velké popularitě

Mons. Ballin: Masy křesťanských imigrantů nežijí v srdci muslimského světa náhodou

Odebírání orgánů křesťanům v Číně je odporný zločin

Christian could be fired for refusing to watch LGBT ‘inclusivity’ video

In Michigan, a Small but Meaningful Victory for Conscience Rights

Mexican bishop says he’ll evangelize in prison if he’s locked up for ‘homophobia’

New Massachusetts law may force churches to let ‘transgender’ men use women’s restrooms

The ACLU Tried to Sue the Catholic Bishops and Lost Again

The U.S. bars Christian, not Muslim, Refugees from Syria

Lidská práva, uprchlíci, války

Kněz pobouřil antirasisty z povolání, neboť kázal o „islámské invazi“. Podají na něj udání do Vatikánu a trestní oznámení (+ video)

Mons. Bugeja: Většina migrantů má pomýlenou představu o Evropě

Muslimové chtějí dobýt Evropu a vymýtit křesťanství, řekl rakouský kardinál

O příměří v Aleppu

Manželství, rodina, škola, výchova a přirozený řád

Mexičané pokojně manifestovali proti uzákonění „homosexuálních manželství“

Colorado preschoolers learning about same-sex couples, gender issues

Columnist: Parents aren’t the ‘primary educators’

Dad: No way I’ll send my kids to be brainwashed by LGBT lobby in public schools

Homosexual acts cannot be approved or celebrated by the Church – Here’s why

Must-read piece: I’m 32, celibate, and living the feminist dream

Over 1 million march in Mexico against same-sex ‘marriage’

Parental Divorce—Worse than Parental Death

School sex-ed defenders would rather kill the messenger than follow Church teaching

Studies find LGBT youth more likely to use drugs, smoke, drink, engage in risky behavior

Youth now more conservative than their parents

Hnutí pro-life

Baptist, Methodist, Episcopalian and Presbyterian Clergy Participate in Rally for Abortion

Cardinal Dolan Rebukes “Catholics” for Choice: This Pro-Abortion Group is Not Catholic

Donald Trump commits to defunding abortion, Planned Parenthood if elected

Donald Trump: “Judge Scalia is the Ultimate Example” of Who I Want on the Supreme Court

Paraguay defies UN, asks president to declare ‘Year of the Right to Life’

Pro-Life Rallies Will be Held in All 50 States Demanding an End to Abortion

Pro-Life Students Arrested for Peacefully Distributing Pro-Life Literature Outside a High School

Proposed personhood amendment in Ohio would ban abortion without exception

Soros-funded, extremist pro-abortion group horrified by Trump pro-life coalition leader

Texas archbishop rebukes newspaper ad claiming abortion funding is a ‘Catholic value’

Ostatní

EU se postará, aby se Británii dařilo hůř, prohlásil Fico

Vladimír Palko: EÚ nie je vlasťou

Ignác Pospíšil

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *