Bellen prohlášen za vítěze

Alexander Van der Bellen

Za vítěze prezidentských voleb v Rakousku byl nakonec prohlášen bývalý předseda zelených, Alexander Van der Bellen, se ziskem 50,3 % hlasů. Z toho, že Norbert Hofer ze Svobodných již přes facebook poděkoval svým voličům a nepřímo uznal porážku, lze vyvozovat, že výsledek spíše nebude zpochybňovat.

Ač by samozřejmě mohl, vzhledem k mimořádné těsnosti výsledku a k tomu, že ho o prezidentské křeslo připravil až „dramatický finiš“ Van der Bellena v korespondenčních hlasech, jejichž zabezpečení proti manipulaci lze považovat za poněkud diskutabilní…

Výsledek je samozřejmě špatnou zprávou pro Rakousko i celou Evropu. Za sebe mohu jen vyjádřit lítost a naději, že na Rakušany i zbytek Evropy volba toho zeleného magora nedopadne zas až tak příliš tvrdě. Van der Bellen je každopádně prezident s velmi diskutabilním mandátem – nejenže vyhrál velice těsně, ale dokonce lze říci, že jasná většina (!) jeho voličů jej volila jen proto, aby nevyhrál Hofer.

Myslím ale, že pokud Bellen s ohledem na svůj pofidérní mandát někam nezaleze a nebude hrát mrtvého brouka (čemuž ovšem moc nevěřím), tak zejména lidovečtí voliči rychle pochopí, jak strašnou chybu udělali. Tedy ty necelé dvě třetiny z nich, co ji udělali. U drtivé většiny rakouských katolických biskupů, kteří k tomuto tragickému výsledku přispěli (s čestnou výjimkou biskupa Launa, který jakožto jediný z nich připomněl věřícím Bellenovy zvrácené postoje a z nich plynoucí totální nevolitelnost), samozřejmě žádnou reflexi neočekávám, ať už se bude dít cokoliv.

Nu, co se dá dělat, blázni stále mají v Rakousku většinu, byť mimořádně těsnou. Uvidíme, co s ní teď udělají a jak dlouho jim vydrží…

Ignác Pospíšil

16 Responses to Bellen prohlášen za vítěze

 1. renda napsal:

  Čekal jsem to , korespodenční hlasy lidí , co žijí jinde , nechápou realitu . Jako krajané by volili havloidy…aby nevyhráli komunisti , přece .

 2. Ignác Pospíšil napsal:

  Vyšlo i na autorově blogu, kde lze příspěvek podpořit kliknutím…

  http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=522843

 3. Petr Reo napsal:

  Chyby Hofera jsou rozebrány leckde, ale o VdB nevím nic, krom toho, že kandidoval za zelené, je to profesor ekonomie a že vyhrál. Kde se dozvím víc? Především tu kritickou část? Wiki člány mi přišli zatím příliš povrchní…

 4. a b napsal:

  Z mnoha uchazečů o „korýtko“ rakouského spolkového prezidenta,
  kteří neprošli v prvním kole,
  jediným ani jednou nerozvedeným kandidátem byl Andreas Khol, stařešina zaštítěný lidovou stranou bohužel s pověstí „progresivního“ katolíka.. Energii vyzařující Hofer byl „ženatý po druhé“ pouze jednou, nicméně volitelný ve srovnání s Van der Bellen jako menší zlo v závěrečném kole.
  Strana pana Hofra uvažovala nějakou dobu postavit jako kandidátku paní Ursulu Stenzelovou, která k nim přeběhla
  z lidové strany ve Vídni, ale nakonec chtěli, jak už to bývá, odměnit někoho z vlastních řad.

 5. Takypijus napsal:

  Myslím, že dalo hodně práce, vyrobit přes noc tolik „korespondenčních“ lístků. :-)

  Každopádně toto tzv. korespondenční hlasování se zdá být mnohem efektivnějším než opakované volby a referenda. Nevýhodou je, že je použitelné jenom u vyrovnaných soubojů, až to bude 9:1, budou muset vymyslet něco jiného.

 6. Ignác Pospíšil napsal:

  Pískal rakouské volby rozhodčí Colina? http://outsidermedia.cz/piskal-rakouske-volby-sudi-collina/

 7. Karel napsal:

  …pyrrhovo vítězství!

 8. Stana napsal:

  Jak je ti Rakousko…ouzko ouzko ouzko. Bude hůř, masonerie spolu s usa a Eu, teď nastolí pořádky. naděje poslední je Brexit. pak už je Boží pomoc.

 9. Ignác Pospíšil napsal:

  Zmizelo 20 tisíc korespondenčních hlasů z Vídně… http://derstandard.at/2000023871569/Auf-der-Suche-nach-20-000-Wahlkarten?ref=article

  Waidhofen an der Ybbs vykazuje skoro 150 % účast…

  http://wahl16.bmi.gv.at/1605-303.html

  • Vladimír napsal:

   Stopadesátiptocentní volební účast je v zásadě možná, pokud jde např. o oblíbené víkendové sídlo pro městské obyvatelstvo (třeba z Lince?) a ti se nahrnou do volební místnosti s voličskými průkazy (Wahlkarten).
   To s těmi 20 000 zašantročenými průkazy je zpráva z října 2015, týká se vídeňských komunálních voleb a s prezidentskými nemá nic společného.

 10. Ján M. napsal:

  Výsledky prezidentských volieb v Rakúsku svedčia o názorovej rozpoltenosti obyvateľstva aj o tom, že proti jednému z kandidátov, Norbertovi Hoferovi, sa spojili všetci čerti. A do tretice, z toho, ako voľby dopadli, možno vyčítať, že v Rakúsku i celej západnej Európe už toľko ľudí podľahlo ideológii liberalizmu, multikulturalizmu a falošného humanizmu, že záchrana európskej kresťanskej kultúry je málo pravdepodobná. Rád by som sa mýlil!

 11. […] Ústavní soud zrušil výsledky druhého kola prezidentských voleb (více o nich ZDE) a nařídil jeho […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *