Rozhlédnutí 2015/05/24

Seslání Ducha svatého

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je neděle a my slavíme Hod Boží svatodušní, kterým začíná svatodušní oktáv.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky: Oktáv svatodušní (celý týden), suché dny svatodušní (st 27., pá 29. a so 30.)

Příští týden otevře a oktáv uzavírá svátek Nejsvětější Trojice.

Z akcí upozorňuji především na mělnický pochod Odvahu k životu (po 25.) a na demonstraci před norskou ambasádou (so 30.)

Modleme se tento týden především za naše duchovní, od kněží až po papeže, aby katolickou víru nalézali, vyznávali, hlásali a hájili vždy a všude, aby se nenechali svazovat pohodlností, zbabělostí či falešným pojetím lásky.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová církev

Konferencia biskupov Slovenska zveřejnila na žádost Svatého stolce vyjádření dementující představy, že by byl Mons. Bezák svým setkáním s papežem nějak rehabilitován. Podrobnosti ZDE.

Domácí

Pražští radní neschválili výdaje na archeologický průzkum potřebný pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Podpořili je pouze Jan Wolf (KDU-ČSL) a Jana Plamínková (STAN). Velice jásal zuřivý odpůrce obnovení sloupu, pan Matěj Stropnický (Strana zelených).

Podle odhadů kardinála Duky získá Katolická církev do konce roku zpět až 70 procent majetku, který požadovala po státu v rámci majetkového vyrovnání. Zbytek se bude muset řešit u soudů. Podrobnosti ZDE.

Ústavní soud ČR vydal rozhodnutí ve věci stížnosti pro-life organizace Stop genocidě na zákazy a rušení jejich petiční výstavy městem Chrastava. Přečíst si ho můžete ZDE. Výklad rozhodnutí ze strany HPŽ ČR naleznete ZDE.

Zahraničí

Slovenský parlament zamítl již ve druhém čtení návrh zákona, který měl v souladu s přáním účastníků referenda o rodině do zákona vtělit právo žáků (resp. rodičů) odmítnout účast na hodinách sexuální výchovy a poučování o euthanasii. Podrobnosti a komentáře slovensky ZDE, ZDE či ZDE.

Islámský stát dosáhl v uplynulém týdnu dvou velkých vítězství, když dobyl irácké Ramádí a syrskou Palmyru. Jeho vítězství znamená utrpení pro desetitisíce lidí a ukazuje, jak hluboce neúčinná je snaha Západu o jeho potlačení. A nutí člověka klást si otázku, zda je vůbec skutečná. Více k tématu např. ZDE.

V Irsku proběhlo v pátek 22. 5. referendum o ústavní „redefinici manželství“, jejímž účelem je zavedení „manželství“ homosexuálů. Sodomité uspěli, když pro sodomské „manželství“ hlasovalo 62 % zúčastněných voličů. Ten výsledek se ostatně dal očekávat, neboť  referendum se dá jen těžko nazvat férovým: všechny politické strany, všechna významná média a dokonce i policie zcela otevřeně a naplno podporovaly zavedení sodomitského „manželství“. Jeho oponenty byla jen drobná občanská sdružení a několik málo biskupů, kteří ovšem byli mediálně i politicky potlačeni až eliminováni, členové politických stran i řada dalších lidí čelila výhrůžkám a vydírání, pokud veřejně nepodpoří YES. Vrchol všemu nasadil primas Irska, který prohlásil, že nebude radit katolíkům, jak v referendu hlasovat, přestože se sám chystá hlasovat ne (čímž vlastně implicitně naznačil, že katolík nemusí nutně hlasovat proti). Myslím, že nejlépe tento výrok zhodnotila reakce jednoho znechuceného věřícího: „Jsou-li toto pastýři, pak už jsou vlci zbyteční…“ Každopádně zde vidíme smutný konec katolického Irska. K selhání irských biskupů anglicky ZDE, podrobné výsledky referenda anglicky ZDE, námitky ohledně neférovosti referenda pak anglicky ZDE či ZDE.

 

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Průběžně doplňovaný seznam hlavních akcí pro květen 2015 naleznete ZDE. Do konce června je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí 2015, více informací ZDEDalší stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

Internetovou petici vystupující proti řádění socialistického ministra školství Marcela Chládka můžete podepsat ZDE (já tak již učinil).

24. květenneděle – slavíme Hod Boží svatodušní. Před 225 lety zemřel Gelasius Dobner (1719-1790), piaristický mnich a historik. Před rokem zemřel docent Petr Hach (1941-2014), český lékař a embryolog, člen Papežské akademie pro život. V Praze bude u příležitosti svátku Seslání Ducha svatého v kostele sv. Jiljíu dominikánů sloužena od 8:00 Mše sv. v dominikánském ritu. V Polsku probíhá druhé kolo prezidentských voleb.

25. květen, pondělí – je pondělí svatodušní. Před 1280 lety zemřel sv. Beda Ctihodný († 735), učitel Církve, před 930 lety zemřel sv. Řehoř VII. († 1085), papež. před 150 lety zemřela sv. Magdalena Žofie Baratová (1779-1865), řeholnice a zakladatelka Společnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. V Mělníku poprvé proběhne místní verze pochodu Odvahu k životu. Začátek v 10:00 u Pražské brány (ul. 5. května), podrobnosti ZDE.

26. květen, úterý – je úterý svatodušní. Před 420 lety zemřel sv. Filip Neri (1515-1595), zakladatel oratoriánů, před 370 lety zemřela sv. Maie Anna od Ježíše (1618-1645), ekvádorská františkánská mystička.

27. květen, středa – je středa suchých dnů svatodušních.

28. květen, čtvrtek – je čtvrtek svatodušní. Před 110 lety drtivé vítězství japonského námořnictva v bitvě u Cušimy (1905) rozhodlo rusko-japonskou válku ve prospěch Japonska.

29. květen, pátek – je pátek suchých dnů svatodušních

30. květen, sobota – je sobota suchých dnů svatodušních. Před 70 lety (1945) začal Brněnský pochod smrti. V Praze před norskou ambasádou proběhne demonstrace proti zločinným praktikám a loupení dětí ze strany norského Barnevernu. Protest je součástí celoevropského protestu proti těmto zločinům a zvrácenostem. Podrobnosti ZDE. Pro lidi z Brna a okolí se v Brně nabízí alternativa v podobě podpůrné akce před Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí (Šilingrovo náměstí 3, konání akce 12:00-15:00, začátek hlavního programu od 13:00).

31. květenneděle – slavíme svátek Nejsvětější Trojice. Před 55 lety (1970) došlo k velkému peruánskému zemětřesení. Největší přírodní katastrofa v peruánských dějinách mohla zabít až 100 tisíc lidí.

Horká a velká témata

Pronásledování křesťanů

Afrika

Ako ničí Boko Haram kresťanov: Päťtisíc mŕtvych v jednej diecéze

Blízký východ

Hľadajú ochotných ľudí, aby k nám mohli prísť rodiny zo Sýrie

Chrześcijanie z Syrii proszą o azyl w Polsce

Christians In Lebanon, Fearing ISIS And Jabhat Al-Nusra, Seek To Arm Themselves, Gain Protection Of International Community And Hizbullah

Čína

Čína žiada náboženské skupiny, aby prisahali oddanosť štátu

Pope urges prayers for China, persecuted Christians over Pentecost

Indie

Attacks on Christians in Central India

Západ

Biskupi chcú monitorovať dodržiavanie náboženskej slobody

Ashers ‘deeply disappointed’ after losing court case

Christian bakers fined for refusing to bake cake supporting gay ‘marriage’—in Northern Ireland

DC Court Tells Catholic Groups: Submit to HHS Mandate or Pay Massive Fines

Další zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především: LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Česky

Co chybí sexuální výchově

Je Evropa až příliš tolerantní?

Kardinál Tauran: křesťansko-islámský dialog života v médiích nemá prostor – tento odkaz sem dávám jako děsivý doklad nekompetentnosti kardinála Taurana, který – ač „expert na mezináboženský dialog“ – zjevně není schopen pochopit, že není náboženství jako náboženství a že „radikální“ muslimové se na islám odvolávají oprávněně, protože jejich brutální činy často jen opakují to, co dělal a prohlašoval za správné prorok Mohamed – největší vzor každého muslima. Tzv. islamisté islám nezneužívají, jen ho na rozdíl od „umírněných muslimů“ berou vážně.

První myšlenky po setkání „S úctou k životu“

Přijďte se k nám podívat migrantům do očí, vyzývá sicilský starosta

Rodiče se dvěma a více dětmi by mohli odvádět na penzi méně, bezdětní víc

Společnost sociální pediatrie pro novelu rušící anonymní obchod s pohlavními buňkami

Šílenství! zděsil se premiér nad kvótami na uprchlíky. A vypsal referendum

Týdenní rozjímání: Boží Hod svatodušní

Užitečnost falešné pravice

Varování před bludnými naukami

Vatikán vysvětlil papežova slova o Abbásovi jako andělu míru

Začít plodit dřív, aby lidé stihli mít tolik dětí, kolik si přáli. To by měl stát podporovat, ukazuje studie

Žena vychovávaná dvomi lesbami rúca mýty

Ženám v Barmě zakázali rodit častěji než jednou za tři roky

Slovensky

Drahí kňazi a biskupi!

Komentár: Koho v skutočnosti treba rehabilitovať na Slovensku?

Konferencia OBSE: Zločiny proti kresťanom v Európe narastajú

Maďarský starosta Francúzom: “Nechcete sochu Jána Pavla II.? U nás je miesta dosť”

Nesvätá aliancia

Nesvätenie žien môže vadiť rodovej ideológii, tvrdí Lipšic

Predečasná sexualizácia je termín s reálným obsahom

V Alžírsku tisíce moslimov konvertujú na kresťanstvo

V Bruseli sa konal veľtrh detí pre gejov. Cena jedného dieťaťa sa pohybuje od 60 tisíc Eur

Polsky

Francja naciska, by UE promowała „prawo do aborcji“ w ONZ

Papież: Rodzice, nie oddawajcie dzieci „ekspertom“!

Anglicky

Atheist demands court martial for Christian Air Force general

Attorney Warns: Illiberal Campuses and Assault against Christianity Linked

Cardinal Pell: No Parent Should Fail to Teach Christ’s Core Teachings

Cardinal: EU morals lag behind Hitler and Stalin on sexuality

Chinese schoolteacher ordered to abort at 5 months gestation, then allowed to give birth

Defending life is not in opposition to fighting poverty

Did You Know It’s Possible to Reverse the Dangerous RU 486 Abortion Pill?

Dutch court acquits man who euthanized his mother after doctor refused

Dying Catholic Mom vs. Assisted Suicide Bill

Five German Bishops Back Bishop’s Public Criticism of Lay Statement

Good families are unfair! A devil’s definition of equality

Hundreds of US Priests Ask Synod to Affirm Church Teaching on Marriage and the Family

I told her I was conceived in rape. She told me to prove I shouldn’t have been aborted.

Obama: Churches should stop focusing so much on protecting life and marriage

Pharisee? NO! I’d be weeping for joy over Pope Francis if only…

Pope tells parents: Don’t let ‘so-called experts’ usurp the education of your children

Pregnant woman keeps her baby after seeing March for Life UK

Rape victims and women conceived in rape speak against rape exception

Record-High 60% of Americans Support Same-Sex Marriage

The birth control pill is killing women, but no one’s warning them of the risk

Swiss bishops say Catholics demand Church change on homosexuality, contraception

The ‘Francis effect’ is silencing Catholic bishops, priests, and laity

World Health Organization calls for non-professional sex counseling for teens – without parent consent

 

Ignác Pospíšil

23 Responses to Rozhlédnutí 2015/05/24

 1. Pavol napsal:

  V pondělí 25.5.2015 bude v Praze tradiční mše svatá na Žižkově u Olšanských hřbitovů v kostele sv. Rocha se začátkem v 18:00.

 2. nino napsal:

  Pani demografka sa na problem porodnosti pozera trochu neucelene a trosku komunisticky, husakovsky. Teda, poprve, suhlasim s tym, ze zeny maju zacat plodit mlade, ale preco to v duchu revolucnej ideologie rovnosti spaja s muzmi? Co je to za neprirodzenu nezodpovednost nutit plodit mladych muzov s pretlakom testosteronu, a teda so zvysenym rizikom nasilneho a nestaleho spravania? Zase chceme deti vystavit modernym socialnym pokusom, ako by nestacila gender? Desim sa socialnych inzinierov. Prirodzene je tradicia a ta u nas v uhorsku napr. uci, ze zeny by rodicia mali vydat tak v sestnastich rokoch za chalana starsieho o desat, patnast rokov. Takisto sa mi nepaci to, pomaly kriminalizovanie bezdetnych- najprv vlada znici tradicnu rodinu a potom kriminalizuje casto tych rozumnych, co sa do nahraziek prilis nehrnu.

  • nino napsal:

   No a teda, ked mam byt uprimny a vidim tu, aspon u nad v Hornom Uhorsku, casto nevychovanu mladez, bez ucty k starsich, bez vychovy, bez ucty k starsich, s labilnym spravanim, casto psychicky rozorvanu, casto zavislu na drogach, tak si hovorim, ze vacsina rodicov by za takto odflaknutu vychovu mala este platit dane navyse

 3. Pax Jan - K Irsku napsal:

  Co se vlastně stalo s katolickým Irskem??

  Země, která nemá trauma z husitství ani „Bílé Hory“. Ostrov svatých. Země která svého času zachránila civilizaci.

  https://www.kosmas.cz/knihy/146/jak-irove-zachranili-civilizaci/

  Země, kde je hrdé být katolíkem. V zemi sice žiji i mnoho protestantů, ale ti byli spíše snad spojováni s Británií (u nás se děti straší čertem, v Irsku Cromwelem (Oliverem).

  Nechci jako ne-kněz (laik) kritizovat otce biskupy, ale vydala bisk. konference Irska alespoň pastýřský list za přirozenou rodinu? Proč v zemi neexistuje významná politická strana, která by jasně řekla: jsme za přirozené manželství pouze muže a ženy. Episkopát by měl nyní vyzvat Iry, aby založili nový politický subjekt. V Irsku šla Církev s národem, chudými. V Irsku není tak těžké být apologetou.

  Prosím aby se do diskuse zapojili i jiní než „tradicionalisté“. Jejich odpověď se dá očekávat předem. Modleme se za Irsko. Irská katolická inteligence by měla zašít pokorně a pokojně vyvozovat důsledky, možná i v rámci CIC – kdo zavinil tenhle „krach“.

  Pax

  Jan

  • nino napsal:

   Pozrite sa na irsku vlajku, zastavu- oranzova symbolizuje protestantizmus na nej- tym je povedane vsetko o modernej ceste kompromisov. A do toho zapada i potlacenie marianskeho hnutia pred koncilom v irsku.

   • Lukáš Biskupický napsal:

    To, co se stalo v Irsku je další předzvěst „apokalyptických“ časů, které nás čekají. Církev rozložená pokoncilním modernismem už jako celek nedokáže vzdorovat (ani v katolické zemi!). Přichází doba jednotlivců – mučedníků.

   • nino napsal:

    Osobne myslim, ze koncil bol vyvrcholenim urciteho vyvoja, prave preto som v poslednej dobe kriticky k hlavnemu prudu katolickeho tradicionalizmu, ktory nevidi a casto odmieta zavrhnut osvietensku kontaminaciu. Je vsak tazke sa vratit k niecomu, co sme nepoznali ani mi, ani arcibiskup Lefebvre. Mozno ani nejde o martyrstvo, ale o nasu slabost. Napr. ved u nas v okoli ani nefokazeme presadit, aby si zeny zahalovali vlasy. Kolki sa, aj opravnene, obavame vysmechu, xenofobie. Kolki vravia, ze sa radsej prestahuju niekde na Zapad, kde medzi mohamedanmi nebudu ich zahalene zeny vytrcat a nebudu tercom nejakych negativnych reakci. Velke veci je tazke vykonat, ale este tazsie presadit o ostatnych, alebo rozkazat.

   • nino napsal:

    Cize tzv. katolicky tradicionalizmus a konciliarstvo su do velkej miery osvietenske smery, ale nemozno robit velke vycitky ani tradicionalistom, ved uz i arcibiskup sa narodil do osvietenstvom kontaminovanej krestanskej spolocnosti, a jeho generacia uz vlastne ani nic ine nepoznali.

   • soplisko napsal:

    Tady nepadlo katolické pojetí manželství v Irsku. Tady padl falešný mýtus o Irsku jako o křesťanském státu. A to je dobře.

  • MichalD napsal:

   Jane, bohužel podle všeho už dnes není pravda, že Irsko je „země, kde je hrdé být katolíkem“, alespoň pokud chápeme „být katolíkem“ tak, jak bylo vždy chápáno. Možná, že ještě pořád většina Irů „hrdě“ říká, že jsou pokřtění katolíci, ale to je asi tak všechno. Nakonec i jejich ministerský předseda, který sodomitská manželství protlačuje, sám sebe deklaruje jako římského katolíka.

   To, co se minulý týden v Irsku stalo, muselo dříve nebo později zákonitě přijít – a přijde to dříve nebo později i do dalších zemí. Co jiného můžeme čekat, když pastýři opustí stádo? Ohrada je stržena …

   Vaše další otázky nedávají v současné situaci smysl: významná katolická strana tam neexistuje, protože už tam téměř žádní katolíci nejsou, a biskupové Iry k ničemu nevyzvou, protože, jak řekl sám jejich primas před volbami, každý může volit jak chce a nic zlého neudělá. Po volbách pak tomu dal ještě korunu ve svém vyjádření pro The Guardian: „I appreciate how gay and lesbian men and women feel on this day. That they feel this is something that is enriching the way they live.“

   Vím, že nechcete slyšet, že toto jsou zákonité plody pokoncilního „aggiornamenta“ – ale zkuste sám, nebo nějaký jiný „netradicionalsta“, přijít s alternativním racionálním vysvětlením.

   • Pax Jan napsal:

    Řečeno „filosoficky“….

    Je „mormální“ potkat smrtelně jedovatého hada v tropech. Horší by to bylo za polárním hruhem….(?)

    Je normální zažít tropickou cyklonu v tropech… Horší by to bylo ve střední Evropě:))

    Podobně není normální potkat anti-katolické(?(:))), anti- přirozeně zákonní(?(:)))….jednání na… „ostrově svatých“….

    budíček(!!!!)… sv Patrika!!!!

    Pax

    Jas

   • Pax Jan napsal:

    omluva za překlepy.

    Pax Jan

   • nino napsal:

    Jan, skor sa cudujem vasmu prekvapeniu, potom, co vidiet upadok Spanielska, Portugalska, atd. Mimochodom, irsky katolicizmus je uz dlho v krize, su tam roxvody, pafynersyva homosexualov, a vlastne i na vlajke maju sumbol oranzistov a cely irsky republikanizmus jepod vplyvom eevolucie, no a irske kompeomisy bolo vidiet i v podpore Kenedyovcoch, tam bolo krasne vidiet cesgu asimilaciw irskeho jatolicizmu do anglosaskej kultury. Ja som prekvapeny dkor z toho, ze vy ste prekvapeny…

   • soplisko napsal:

    Nino, už to nehul. Je to svinstvo.

   • Melleray Grotto -údajné soukromé zjevení v Irsku napsal:

    Melleray Grotto:

    http://www.1260.org/Mary/Apparitions_Melleray/Melleray_Apparitions_Our_Lady_en.htm

    http://www.clogheen.net/see-do/mount-melleray-abbey/

    Soukromé zjevení v Melleray Grotto – (postoj Církve neznám) – by snad mohla, pokud s tím souvisejí, po určitém rozboru osvětlit tíživou situaci Irska v současnosti.
    Moc o tomto zjevení nevím.

    Pax

    Jan

 4. Lucie Cekotová napsal:

  Mše sv. v Kostelanech nad Moravou v neděli 31.5. začne mimořádně již v 7.00.

 5. Takypijus napsal:

  Díval jsem se na aktualne.cz (DVTV) na Jocha, mluvícího k irskému referendu a nestačil se divit. Registrované partnerství je podle něho „dobrým kompromisem“. Za deset let bude tvrdit, že dobrým kompromisem jsou adopce dětí homosexuály a za patnáct let, že dobrým kompromisem jsou svatby homosexuálů? Netušil jsem, že na Jocha takhle dobře funguje salámová metoda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *