Rozhlédnutí 2014/10/19

Sv. archanděl Rafael

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden zahajuje devatenáctá neděle po Svatém Duchu, na kterou připadá i svátek sv. Petra z Alcántary.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. archanděla Rafaela (24). Příští týden zahájí svátek Ježíše Krista Krále.

Modleme se i tento týden především za naše bratry a sestry v Nigérii a oblastích, kde působí tzv. Islámský stát. Jakož i za obrácení členů Boko Haram a Islámského státu.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a Řím

Skončilo mimořádné zasedání synody o rodině. Ty největší zhůvěřilosti se podařilo vyškrtnout navzdory tomu, že papež František až do konce neoficiálně fandil a pomáhal ultraliberálům okolo kardinála Kaspera. Více o výsledné zprávě třeba ZDE a ZDE. Sám kardinál Kasper se na závěr synody totálně zdiskreditoval, když nejprve neovládl své nervy a v interview pozurážel africké biskupy a kardinály (coby své nejtvrdší oponenty), aby poté lhal, že nic takového neřekl. Když byla jeho slova doložena nahrávkou, místo omluvy novináři, kterého neoprávněně osočil z podvodu, pokračoval s výmluvami, že ta slova sice vlastně řekl, ale jinému vedlestojícímu novináři, a dotyčný je tedy neměl co nahrávat a zveřejňovat.

Kardinál Burke potvrdil, že je připraveno jeho odvolání z postu prefekta Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury a jmenování na post patrona maltézských rytířů. Více informací anglicky ZDE.

Papež František I. blahořečil Pavla VI.

Domácí

Skončily senátní volby 2014. Vyhrála vládní koalice, především pak lidovci, přičemž ale jen někteří z jejich úspěšných kandidátů mohou dělat křesťanům radost. Velice pozitivní zprávou je, že neuspěl ministr školství Marcel Chládek, zarytý nepřítel domácího vzdělávání i církevního školství.

Zahraničí

Muslimští teroristé z Boko Haram se s nigerijskou dohodli na příměří a vydání unesených školaček, ale jak to tak vypadá, neplánují dohodu dodržet a dál pokračují v útocích.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Aktualizovaný seznam důležitých akcí na říjen naleznete ZDE.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

19. říjen, neděle – je 19. neděle po Svatém Duchu, na kterou připadá i svátek sv. Petra z Alcántary (1499-1562), františkánského kněze.

20. říjen, pondělí – slavíme svátek sv. Jana z Krakova. Olomoucká pobočka Hnutí Pro život ČR a Mladí křesťanští demokraté pořádají IX. olomoucký pro-life pochod Odvaha k životu. Vychází se po známé trase od Arcibiskupského náměstí se zakončením u sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí. Začátek v 16:30. Bližší informace na sociální síti či ZDE.

21. říjen, úterý – dnes si mimo jiné připomínáme sv. Hilariona z Gazy (291-371), opata, sv. Voršilu a její družky, panny a mučednice, a bl. Karla Rakouského (1887-1922), císaře. Před 20 lety zemřel Mons. Kajetán Matoušek (1910-1994), pomocný biskup pražský. Una Voce Česká republika zve na přednášku Základní pilíře katolické víry, kterou pronese P. Adolf Jiří Pleskač v Olomouci na Wurmově 7. Začátek v 17:00. Podrobnosti zde.

22. říjen, středa – připomínáme si sv. Kordulu, pannu a mučednici, a sv. Bertara († 883), benediktinského opata a mučedníka.

23. říjen, čtvrtek – připomínáme si mimo jiné sv. Antonia Maríu Clareta (1807-1870), biskupa, misionáře a zakladatele klaretinů. V Plzni po osmé proběhne místní Plzeňský pochod pro život. Začátek v 17:00, podrobnosti ZDE.

24. říjen, pátek –  slavíme svátek sv. archanděla Rafaela. Před 85 lety (1929) nastal tzv. černý čtvrtek: krach na newyorkské burze, po němž následoval černý pátek (krach na evropské burze). Začala velká hospodářská krize. V rámci duchovní obnovy bude v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně sloužena Mše svatá podle misálu z roku 1962. Celebruje R.D. Josef Rýznar, začátek ve 14:00. Ve Zlíně poprvé proběhne místní Zlínský pochod pro život. Začátek v 16:00, podrobnosti ZDE.

25. říjen, sobota – slavíme sobotní památku Panny Marie a připomínáme si sv. Chryzanta a Darii, mučedníky. Na Šumavě proběhne pochod Vzpomínka na Monarchii. Podrobnosti ZDE. Na Svatém Hostýně bude v rámci duchovní obnovy sloužena Svatá liturgie sv. Jana Zlatoústého, kterou bude celebrovat P. Adolf Jiří Pleskač. Začátek ve 14:00.

26. říjen, neděle – slavíme svátek Ježíše Krista Krále.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Dopis kardinálu Kasperovi

Hinduistický extremismus sílí

Keňští biskupové varují před masovou sterilizací v důsledku protitetanového očkování

Státní krádeže dětí v EU nabírají na síle: Byznys s „dětským masem“ kvete. České diplomaty to nezajímá. Satanisté budou „vyučovat“ již i na základních školách

Slovensky

Emil Pudzis: Z rezbára a organistu spravili komunisti vlastizradcu

POZOR! Nova „Rodova“ stratégia na stole. Občania sa mobilizujú.

Volejbalová trénerka sa nevzdáva a bojuje o svoje dieťa

Anglicky

Babies born alive during abortion will receive no help from the Council of Europe, documents show

Bishops revolt against Synod manipulation: Only 3 in 10 support Kasper proposal, says Cardinal Pell

Egalite? France lets anti-Christian protesters off easy, jails anti-Islamic offenders

Instead of voting for a pro-abortion politician, write in Mother Teresa: Bishop Tobin

Republican Senate candidate stands by Personhood

 Ignác Pospíšil

5 Responses to Rozhlédnutí 2014/10/19

 1. Lucie Cekotová napsal:

  Další pozitivní zprávou je, že v Senátu končí jeho dosavadní místopředsedkyně za ČSSD Alena Gajdůšková, feministka, genderistka a nepřítelkyně Církve, což se jí doufám nevyplatilo, protože dokonce i lidovci, přes státotvorné řeči svého předsedy v médiích, podpořili jejího protikandidáta Františka Čubu, bývalého předsedu JZD Slušovice. O něm si nelze dělat iluze, ale v Senátu bude zřejmě škodit méně než Gajdůšková.

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Ano, na tuto dobrou položku jsem zapomněl…

   • Jan Nováček napsal:

    Konkrétně bych zmínil vítěze v senátním obvodu 60 Brno-město Zdeňka Papouška, který se vymyká běžným představám o senátorovi nominovaném KDU-ČSL. Stojí za ním dlouholetá práce ve Fondu ohrožených dětí a výuka na Biskupském gymnáziu v Brně. Mimochodem, řada jeho voličů a příznivců patří mezi jeho bývalé studenty na Bigy a jejich známé a příbuzné.

 2. F.K.Ladislav napsal:

  Při účasti 16 % voličů je senát bez autority a de facto nelegitimní, takže je, i vzhledem k jeho pravomocem, úplně jedno, kdo se tam dostal.

  • VlaM napsal:

   Až na to, že mu zůstávají dosavadní ústavní pravomoci, z nichž mezi největší patří přijímat nebo zamítat ústavní zákony.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *