Rozhlédnutí 2012/10/21

Kristus Král

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je 21. neděle po Svatém Duchu. V týdnu si připomínáme svátky a památky sv. archanděla Rafaela (24), sv. Chryzanta a Darie (25) a sv. Evarista (26). Příští týden otevře slavnost Ježíše Krista Krále.

Z akcí připomínám především sobotní pouť katolické tradice na Svatý Hostýn.

Ve věci pronásledování křesťanů doporučuji vašim modlitbám křesťany na Blízkém a Středním východě, jakož i ty nebožáky, co je pronásledují.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Domácí

Novým provinciálem českých jezuitů se stal Josef Stuchlý, dosavadní superior brněnské komunity.

V ČR proběhla 18. října pro-life konference Nejmenší z nás. Týž den uspořádala Akce D.O.S.T. Prezidentské hovory s vybranými uchazeči o prezidentský úřad.

Církev před Ústavním soudem uspěla v dalším soudním sporu o majetek. Zdá se, že pokud restituce padnou, pak je zde velká šance, že se velké části majetku domůže touto cestou – bez nutnosti sponzorovat protestanty a další společenství. Více ZDE.

V ČR proběhlo druhé kolo senátních voleb. Zvítězila v něm levice, která má nyní v Senátu ústavní většinu 49 křesel. Více ZDE.

Ukázalo se, že ministr Drábek lidem lhal: jeho absurdní systém sKaret budou muset používat i důchodci. K neopodstatněné a finančně náročné zakázce pro ČS se tak přidává nesmyslná buzerace důchodců. Pak se vláda diví, že projíždí volby.

V ČR se opožděně objevily články napadající blahořečení 14 pražských mučedníků, františkánů povražděných protestantskou lůzou v roce 1611. Vedle velice hrubého útoku na památku mučedníků a Katolickou církev ze strany odpadlíka Štampacha v radikálně levicovém Deníku Referendum se proti blahořečení vyjádřil i „protestantský exduchovní“ Bohumil Kejř, jehož článek vyšel na ChristNetu, kde později na jeho námitky reagoval otec Petr Regalát Beneš OFM.

Zahraniční

Mons. Michael Sheridan, biskup diecéze Colorado Springs, prohlásil, že pokud americký viceprezident Joseph Biden zavítá během předvolební kampaně na území jeho diecéze, měl by vědět, že v žádném případě nesmí jít ke svatému přijímání. Odvolal se přitom na kánon 915 CIC (K svatému přijímání se nepřipustí exkomunikovaní a trestaní interdiktem po uložení těchto trestů rozhodnutím nebo po jejich úředním zjištění; rovněž se nepřipustí ti, kdo tvrdošíjně setrvávají ve zjevném těžkém hříchu.) Více anglicky ZDE. Biden se prohlašuje za katolíka a chodí ke svátostem, ale v politice prosazuje radikálně propotratové postoje a tvrdí, že to je v souladu s katolickou vírou. Chodit k přijímání mu už zakázalo vícero biskupů (včetně jeho řádného ordináře), což zatím řeší tak, že chodí k přijímání v diecézích, kde jsou biskupové laxnější.

Televize GMC šokovala diváky a pro-life hnutí, když odvysílala kultovní pro-life film October Baby, přičemž z něj ale vystříhala některé scény klíčové pro jeho pro-life vyznění. Později v reakci na četné protesty diváků televize uznala, že film byl prostříhán velice nešťastně a při dalších reprízách budou klíčové vystřižené scény odvysílány. Více anglicky ZDE.

Severoirský nejvyšší soud zrušil pod záminkou diskriminace zákon zakazující adopce homosexuálním  a nesezdaným párům. Více anglicky ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

21. říjen, neděle – je 21. neděle po Svatém Duchu.

22. říjen, pondělí – Církev si připomíná sv. Kordulu, pannu a mučednici.

23. říjen, úterý – tradiční katolíci si připomínají sv. Antonína Mariu Klareta (1807-1870), cisterciáckého misionáře a arcibiskupa.

24. říjen, středa – tradiční katolíci slaví svátek sv. archanděla Rafaela.

25. říjen, čtvrtek – Církev si připomíná sv. Chryzanta a Darii, mučedníky.

26. říjen, pátek – Církev si připomíná sv. Evarista I. (+ okolo 107), papeže a mučedníka.

27. říjen, sobotaproběhne pouť katolické tradice na Svatý Hostýn, mši v bazilice bude celebrovat otec Marcel Tesarčík, začátek ve 14:00.

28. říjen, neděle – tradiční katolíci slaví slavnost Krista Krále, která odsouvá na pondělí dnes obvykle slavený svátek Šimona a Judy, apoštolů a mučedníků. ČR slaví v tento den státní svátek Den vzniku samostatného československého státu.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky:

Katolíci napadeni feministkami při obraně katedrály (IsJ)

Liturgický symbolismus (Rex!)

Manželství a rodina po II. vatikánském koncilu (IsJ)

Otázky a odpovědi ohledně spásy (Rex!)

Protestanti vlastními slovy (IsJ)

Svatá Terezie od Ježíše (IsJ)

Anglicky:

Al Smith dinner musings: who was funnier and have pro-lifer leaders been way too negative? (LSN.com)

East Aurora H.S. Board of Ed. Adopts Radical Policy on Gender Confusion

‘I survived a coat-hanger abortion’ (LSN.com)

Inmate tells arrested pro-lifer: ‘Your arrest in the abortion clinic saved my baby’ (LSN.com)

New Web Site Exposes Obama’s Radical Abortion Record (LN.com)

Obama Criticized for Misleading Voters on Abortion During Debate (LN.com)

Senator asks if Obama had a ‚a set-up deal’ with CNN moderator Crowley (LSN.com)

Twin who survived failed abortion inspired to share story by birth mother (LSN.com)

Ignác Pospíšil

5 Responses to Rozhlédnutí 2012/10/21

 1. Lothar napsal:

  Co říkáte na tuto knihu,právě jsem si ji koupil,četli jste ji?
  http://www.paulinky.cz/obchod/detail/Horici-ohen

  • Petra Bézová napsal:

   Ta kniha je skvělá, tedy alespoň mě se zdála ve 13 letech, kdy jsem ji četla.

  • Jakub Albert napsal:

   Kniha je velmi čtivě a procítěně napsaná. Moc se mi líbila, jako všechny Hünermannovy životopisy světců. Ovšem u všech těchto knih je nutné si uvědomit, že kde není skutečný průběh rozhovorů a událostí znám, nastupuje autorova představivost. Tak na příklad při návštěvě židovského továrníka vkládá autor otci Sartovi do úst prohlášení: „Já mám v úctě každé náboženství.“ To mi k sv. Piu X. nesedělo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *