Mlčet znamená prohrát

Jednou z hlavních povinností církve je hlásat Evangelium a Pravdu. Neustále, vhod i nevhod, protože mlčení křesťanů je vítězství nepřátel Pravdy. V současných neblahých časech si tento fakt, Lvem XIII. důrazně připomínaný v jeho encyklice Sapientiae christianae, připomínáme obzvláštně bolestně. Bolestně, protože církev už příliš dlouho mlčí a lže, což přineslo své hořké plody. Proto nyní sklízíme jednu porážku za druhou v boji s nepřáteli Pravdy, kteří se ani nemusí příliš namáhat, protože jen sklízejí plody dřívějších vítězství, ktará dostali příliš lacino…

O čem to mluvím? Vždyť víte. U nás i na celém Západě se hroutí morálka a zaniká křesťanské uspořádání společnosti. Církev někde bojuje, někde nebojuje, ale výsledek je téměř všude stejný. A proč? Jak jsem řekl: protože církev příliš dlouho mlčela, nebo dokonce lhala, a nyní, když je třeba bojovat, jsou věřící natolik nevědomí a obelhaní, že si často ani nejsou schopni uvědomit, že je třeba bojovat. A i když si to uvědomí, nevědí, jak bojovat a za co…

Církev příliš dlouho zanedbávala výuku náboženství, příliš dlouho se vyhýbala „citlivým tématům“ v kázáních. U nás, v USA…, prostě všude. Výsledky jsou katastrofální. Většina věřících už postrádá nejzákladnější znalosti o své víře a absolutně není schopnost aplikovat ji na záležitosti moderního složitého světa. A kněží o palčivých tématech zhusta mlčí, nebo dokonce učení Církve zamlžují či lživě vykládají (vzpomeňte jen na tzv. Königsteinskou deklaraci německých biskupů, která mlží a relativizuje obsah encykliky Humanae vitae, pokryteckou zpovědní praxi a přístup k sexuální morálce, či mediální vystupování „hvězd“, jako jsou Halík, Czendlik či Vácha). A proto nyní, byť se církev někde pokouší bojovat, naráží na nepochopení, protože ani sami katolíci, dokonce ani četní kněží či biskupové, nechápou podstatu jejího učení a nedokážou je vysvětlit – a samozřejmě zjišťují, že to, co říkají, není přijímáno.

Sám kardinál Dolan, šéf americké biskupské konference, přiznal, že církev v USA (včetně jeho samého) příliš dlouho zanedbávala vysvětlování sexuální morálky, katolického učení o antikocepci a věcí, co s tím souvisí. Což nezůstalo bez následků, jak zjišťuje ve svém boji s Barackem Obamou o náboženskou svobodu a právo náboženských institucí neplatit zaměstnancům a studentům antikoncepci a abortiva.

Mají-li křesťané obhájit křesťanský charakter společnosti, v níž žijí, musí se hlásit ke své víře a hlásat ji. To ale není možné, pokud ji neznají, pokud biskupové a kněží mlčí či mlží, pokud se v náboženství člověk nenaučí základní pravdy katolické víry, pokud kněží mohou beztrestně v médiích či z kazatelen kázat a hlásat bludy a nestoudnosti. Protože je to jednoduché: katolík vzdělaný ve víře ví velice dobře nejenže homosexuální manželství je nesmysl a umělé oplodnění nepřijatelné, ale rovněž ví proč. Katolík nevzdělaný ve víře a nasáklý myšlením sekularizovaného světa, který už nechápe logiku křesťanského pohledu na svět, rodinu a sex, to hned tak nepochopí, protože to ani pochopit nemůže. A což teprve ten, kdo katolík není.

Mlčet znamená prohrát, uboze a ostudně, nejen ve chvíli, kdycírkev mlčí, ale i v těch chvílích, kdy se nakonec rozhodne pozvednout hlas, protože jeden výkřik nestačí.

Ignác Pospíšil

11 Responses to Mlčet znamená prohrát

 1. Eva Kratenova napsal:

  Uprimne receno v Kralovehradecke diecezi jsem po ukonceni studii nalezla ruzne hierachicke zaby na prameni. Jsou zde lide, kteri jsou na vyznamnych postech ackoli byli v Cibulkovych seznamech vedeni jako agenti a zradci. A pak exmanzel diky krivde od mistniho polskeho podivina hledal pristresi duse u nemeckeho protestantskeho koumaka, ktery casto svou svevoli s oblibou zamenoval za vedeni Duchem Bozim. Jelikoz jsem se s nim hadala nekdo stacil nadelat famy, ze jsem soucasti jakesi sekty. Tou sektou mela asi byt komunita Blahoslavenstvi. Tak prestoze, mam magisterske vzdelani na Tf v CB padla jsem u ruznych katolickych kolaborantu v nemilost. Nekteri vice streleni jen cekaji na to, ze bidu a nouzi tohoto casu neunesu a najdu si nejakeho partnera nebot by mne mozna i radi odloucili od svatosti nebo aspon jak se patri viru otravili kdyby mohli….Nastesti netouzim ani potom takovym exemlarum jako soudruh P. Moravec ci jinym hvezdam, ktere rychle vstoupaji vzhuru lestit kliky na misto u Panovych dveri. Mistni polsky „lovec krokodylu“ z Polska se mi jevi jako dvojznacna postavicka. Takze jsem usili jit ucit pustila do Bozich rukou davno. Kdyby to byla Bozi vule Duch svaty by mne nekam dovedl. Touhu dozebravat se u zasterkaru ci karieristu opravdu nemam. A pak na biskupstvi kralovehradeckem zustavaji rudi bratri splhouni dnes mozna uz duhovi eurohujeri- soudruzi globaliste agenti noci kostelu a New age temnot. O tom mne presvedcila zkusenost stretu s reikisty. Nekteri knezi v teto diecezi nevedeli ani ktera bije, kdyz se tento mor siril po diecezi i napr. do jedne z krestanskych skolek. Vesmes mne pripadaji duchovni v teto diecezi jako nemi. Tak radsi hledam praci po svete sirem nez abych touzila takovym knizatum tohoto veku lestit kliku u dvou 00. Jsou-li to jesitni pani at si kliky lesti sami.

 2. slovak napsal:

  Ďakujem za podnetný názor. Rád by som sa informoval, či je možné nájsť niekde encykliku Sapientiae christianae aj v českom preklade. Díky za odpoveď.

 3. Rezníček napsal:

  Zajimavý názor. Jak mají katolíci hájit svoji víru, když jsou v ní tak málo vzdělaní. Ve farnostech nefunguje průběžné studium bible formou biblických hodin.O studium bible mají dlouhodobě zájem jenom asi 1-2 % věřících, kteří pravidelně navštěvují nedělní mše. Přitom třeba v protestanských církvích je o biblické hodiny velký zájem a mají i několik kurzů za týden, rozdělených podle věkového složení poslchačů.Většina katolíků ještě tak příjde na nedělní mši, ale dále již není ochotna věnovat svůj čas něčemu navíc. Chodil jsem roky na biblické hodiny k Salesiánům, probírali jsme Starý zákon stránku po stránce, když kněz umřel, nikdo nebyl ochoten vyuku po něm převzít. Je ale fakt, že nás chodilo žalostně málo, asi 1% farníků. Teď brněnské biskupství dodává každou neděli tištěný materiál Vezmi a čti, kde je rozebráno nedělní čtení evangelia. Má toto velmi dobrou úroveň, ale lidé si toto minimálně berou, většinou je to nezajímá, vyslechnou si mši, povinnost splněna a s ničím nás už nezatěžujte.

  • MichalD napsal:

   O katolicitě „Vezmi a čti“ hovoří výběr autorů, kterými je to tam prošpikováno: Tomáš Halík, Guy Gilbert, Richard Rohr, Chiara Lubich, Francis MacNutt, Kateřina Lachmanová, Marek Orko Vácha, protestanté Max Lucado a Jan Heller, … dokonce si je tam možné přečíst nějaké moudro i od ředitele Goldman Sachs.

   • Řezníček z Brna napsal:

    Já jsem s Vezmi a čti spokojen, Pan Bůh zaplať za to. Pan Mareček odpovědný redaktor dělá svoji práci dobře. Jan Heller byl v Česku uznávaný jako největší odborník na SZ, proč bychom my katolíci jej nemohli citovat? Halík a Vácha tam bývají velmi sporadicky, nejvíce Gilbert a oba poslední papežové
    ale třeba i názor Isaca Newtona.

   • MichalD napsal:

    ad Řezníček z Brna „Jan Heller byl v Česku uznávaný jako největší odborník na SZ“ – kým byl uznáván? A i kdyby, tak co to vypovídá? Troufám si tvrdit, že třeba takový Karol Sidon je možná ještě větším odborníkem na SZ – také byste byl spokojen, kdyby biskupství publikovalo úryvky z Písma sv. s jeho komentáři?

    K závěru Vašeho komentáře bych si dovolil připomenout, že při míchaní pravdy s bludem není kvantita rozhodující.

   • antal89 napsal:

    Já se raději spoléhám na bratra Amadea ze Světla. Tam aspoň nemám obavy se začíst do zamyšlení nad nedělními texty.

  • Hamish napsal:

   Neexistují „protestantské církve“.
   Písmo se studuje snadno, máte-li ho s katolickým komentářem (což je, mimochodem, jediné Písmo, které smíte jako katolík číst). Většina dnešních katolíků však nezná Nauku Církve – mravouku, věrouku atd. Právě proto pak Písmo vykládají subjektivisticky. Nakonec jim ani nevadí číst výklady od heretiků a modernistů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *