Rozhlédnutí 2010/10/25

V ČR bylo v minulém týdnu hlavní událostí druhé kolo voleb do Senátu, v Polsku dominovaly spory o umělé oplodnění. Nadcházející týden přináší především svátek apoštolů Šimona a Judy (28. 10.) a tradičním katolíkům i Slavnost Krista Krále (31. 10.) , z národního hlediska je významná i památka bl. Marie Restituty Kafkové. V Pardubicích o víkendu proběhne celostátní sjezd Mladých křesťanských demokratů.

Stalo se doma

Volby do Senátu skončily jeho ovládnutím ČSSD (zisk 12 křesel znamená, že nově má 41 křesel z 81). KDU-ČSL bude mít znovu senátorský klub, nicméně nerealistická švitoření lidoveckých příznivců na téma „zmrtvýchvstání strany“ a „teď už zbývá jen najít charismatického lídra“ mne naplňují obavami, pokud jde o její další osud.

Svatohostýnská bazilika Nanebevzetí Panny Marie je od 18. října uzavřena a opravuje se. Mše na Svatém Hostýně proto nyní probíhají v kapli sv. Josefa. Více ZDE a ZDE.

Stalo se ve světě

Svatý otec Benedikt XVI. oznámil, že 20. listopadu bude jmenovat 24 nových kardinálů. Více ZDE.

Polský premiér Tusk tvrdí, že politici mají být odpovědní voličům, ne církvi. Zřejmě mu nedochází, že Bůh má vždy přednost.

Demokraté před volbami v USA stále více a více ztrácejí. Ze zoufalství vytáhli rasistickou kartu a apelují na černochy, aby přišli podpořit stranu černého prezidenta. Doufají, že když jich dokáží přitáhnout k volbám dost (Obama si u nich stále udržuje 80% podporu), tak mají naději udržet alespoň Senát. Sám prezident zatím láme rekordy své neoblíbenosti.

Kalendárium

25. říjen – před 20 lety Svatý stolec slavnostně zveřejnil Kodex kánonů východních církví (platit ale začal až od 1. října následujícího roku).

26. říjen – před 235 lety se narodil Jakub Jan Ryba (1765-1815), hudební skladatel a učitel, autor České mše vánoční.

27. říjen – před 250 lety zemřel Antonín Koniáš (1691-1760), jezuitský kazatel, misionář a spisovatel.

28. říjen – Církev slaví svátek apoštolů Šimona Horlivce a Judy Tadeáše, ČR pak poněkud podivný státní svátek. Před 500 lety se narodil sv. Fracesco Borgia (1510-1572), 3. generál jezuitů.

29. říjen – připomínáme si památku bl. Marie Restituty Kafkové (1894-1943), mučednice. Před 120 lety se narodil Alfredo Ottaviani (1890-1979), kardinál a prefekt Posvátné kongregace Svatého officia.

30. říjen – před 740 lety (1270) byla ukončena nepříliš úspěšná 8. křížová výprava. Před 670 lety (1340) se odehrála bitva na Río Salado, v níž spojené síly Portugalska a Kastílie rozdrtily vojska aliance marokánských Marínovců a emirátu Granada. Křesťanské státy tímto vítězstvím již definitivně převzaly strategickou iniciativu na Pyrenejském poloostrově.

31. říjenposlední říjnová neděle, na kterou připadá podle tradičního liturgického kalendáře Slavnost Krista Krále (v novém kalendáři přesunutá na poslední neděli mezidobí). Před 305 lety se narodil Giovanni Vincenzo Antonio Ganganelli (1705-1774), pozdější papež Klement XIV.

Očekávané a probíhající akce a události

Více informací a dlouhodobější události naleznete ZDE.

26. říjen – Pavel Soukup: Inkvizice v Čechách v předhusitské době – přednáška při výstavě HIC SUNT domini CANES u dominikánů při sv. Jiljí v Praze, začátek v 17:00

27. říjen – online diskuse Žádá pro sebe církev privilegia? na stránkách ČBK s Ing. Karlem Štíchou, hlavním ekonomem pražské arcidiecéze a předsedou komise pro jednání se státem. Dotazy možno klást do 27. října do 12 hodin. Více ZDE.

30.-31. říjen – celostátní sjezd Mladých křesťanských demokratů

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

3 Responses to Rozhlédnutí 2010/10/25

 1. Jan - připomenutí také "výročí" napsal:

  Na říjen také připadá jedno výročí, které se dotýká národa s cca miliardou občanů.

  Více zde.
  http://www.postoy.sk/politika_jedneho_dietata_cina

  Pax

 2. cinicius napsal:

  Doplnění události:

  31. říjen – v Třeboni v klášterním kostele sv. Jiljí se u příležitosti posvěcení kostela bude od 17:00 konat slavná mše sv. zakončená latinskými nešporami Adama Michny z Otradovic. Společně zvou netolické literátské bratrstvo, farnost Třeboň a SERVI MUSICAE SACRAE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *