Noví svatí v tradičním kalendáři?

Obvykle dobře informovaný portál Messa in Latino zveřejnil zprávu, že podle informací od jeho vysoce postavených zdrojů ve Vatikánu bude „počátkem ledna“ zveřejněn dokument Kongregace pro bohoslužbu obsahující seznam sedmi světců, jejichž nepovinná připomínka bude přidána do univerzálního kalendáře římského misálu z roku 1962.

Stojí za připomenutí, že když František počátkem roku 2019 zrušil papežskou komisi Ecclesia Dei, která řešila záležitosti související s tradiční mší svatou, byly všechny její kompetence (včetně těch, které uvádí Summorum pontificum) začleněny do pravomocí Kongregace pro nauku víry a ani liturgické otázky z toho nebyly vyjmuty. Budeme tedy muset počkat na předpokládaný dokument Kongregace pro bohoslužbu, abychom se dozvěděli, proč ho vydává toto dikasterium (které se zabývá novou mší), a nikoli Kongregace pro nauku víry.

Průvodní list Benedikta XVI. k samotnému motu proprio Summorum pontificum se o přidávání světců do tradičního římského kalendáře rovněž zmiňuje. Lze to interpretovat i pozitivně, v tom smyslu, že latinská mše svatá žije a bude tu navždy, a to i v očích Vatikánu.  Pokud by se však potvrdilo, že půjde o dokument Kongregace pro bohoslužbu, která je důvěrně spojena s novou mší, bylo by velice problematické, kdyby si její byrokracie zahrávala s tradičním misálem. Mohlo by jít o otevření Pandořiny skříňky plné problémů. V čele Kongregace pro bohoslužbu je nyní kardinál Sarah, ale i on tvoří ve vlastním dikasteriu nepatrnou menšinu.

Překlad Lucie Cekotová

Zdroje:

https://rorate-caeli.blogspot.com/2019/12/breaking-news-optional-commemoration-of.html

http://blog.messainlatino.it/2019/12/breaking-news-approvati-adddenda-nuovi.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *