Papež František oznámil jmenování třinácti nových kardinálů

Na konci promluvy při modlitbě Anděl Páně v neděli 1. září papež František oznámil, že na 5. října 2019 svolal konzistoř za účelem jmenování kardinálů.

Kardinálové-volitelé (mladší 80 let):

Miguel Ángel Ayuso Guixot, MCCJ – předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog
José Tolentino Calaça de Medonça – archivář a knihovník Svaté církve římské
Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo – arcibiskup Jakarty
Juan de la Caridad García Rodríguez – arcibiskup Havany
Fridolin Ambongo Besungu, OFMCap – arcibiskup Kinshasy
Jean-Claude Höllerich, SJ – arcibiskup Lucemburku
Ávaro L. Ramazzini Imeri – biskup Huehuetenanga v Guatemale
Matteo Zuppi – arcibiskup Boloně
Cristóbal Lopez Romero, SDB – arcibiskup Rabatu
Michael Czerny, SJ – podsekretář oddělení pro migranty (Svatý stolec)

Jde bezpochyby o neliberálnější skupinu kardinálů-volitelů, jaká kdy byla jmenována. Přinejmenším dva z nich jsou v římských kruzích široce známi svými homosexuálními preferencemi (a slovo „homosexuální“ je zde použito záměrně, ve smyslu zahrnujícím celou „homosexuální kulturu“ zmiňovanou Benediktem XVI. v dokumentu z roku 2005, podle něhož nemají být homosexuální uchazeči přijímáni do seminářů), dva jsou liberální jezuité. I ti, kteří nejsou výslovnými liberály, jako je arcibiskup z Kinshasy, byli vybráni pravděpodobně kvůli své mimořádné blízkosti německé církvi a zájmům německých biskupů.

Pokud jde o Michaela Fitzgeralda, který je jedním ze tří kardinálů starších 80 let jmenovaných „za služby Církvi“, v roce 2003 byl klíčovou postavou skandálního mezináboženského setkání ve Fatimě, jež se stalo podnětem k vydání dokumentu Dominus Iesus. Tehdejší předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog Mons. Fitzgerald se tehdy místo kardinálského klobouku dočkal odsunutí na post nuncia v Káhiře.

Utrpení Církve bude trvat ještě mnoho desítek let. A František nikdy nerezignuje. A nejen to, jeho loutkáři ho nechají léta „jmenovat kardinály“ i v kómatu, bude-li to třeba ke kompletní přestavbě kardinálského kolegia.

Překlad Lucie Cekotová

Zdroje:

https://rorate-caeli.blogspot.com/2019/09/francis-announces-creation-of-13-new.html
https://rorate-caeli.blogspot.com/2006/02/motives-behind-promotion.html
https://rorate-caeli.blogspot.com/2006/02/fitzgerald-sent-to-cairo.html

10 Responses to Papež František oznámil jmenování třinácti nových kardinálů

 1. Pan Contras napsal:

  Stav nouze nejen že je, ale stále více se prohlubuje.

 2. Pan Contras napsal:

  Utrpení Církve může skončit brzy – zázrakem a velkou čistkou. V roce 2029 uplyne 100 let od požadavku Panny Marie po zasvěcení Ruska papežem a biskupy s narážkou na osud Francouzského krále, který v roce 1689 obdobné zasvěcení nevykonal, ač byl o něj Bohem žádán.

 3. Renda napsal:

  Rozklad pokračuje.

 4. Libor Rösner napsal:

  Guixot se podílel na vypracování toho nešťastného dokumentu, který v únoru podepsal František a Al-Azhar ohledně různorodosti náboženství coby Boží vůle.
  De Medonça napsal zase úvod ke knize s. Marii Teresy Forcadové o feministické teologii, sestry, která je propagátorkou práva na potraty a teologie queer.
  Ze Zuppiho nominace je nadšený jezuta Martin, ten nešťastník, který sloužil mši na gay pride a dost se angažuje v LGBT problematice.
  Romero se zfandil do dialogu s islámem, a to až tak, že v době, kdy řediteloval salesiánské škole, zavedl praxi každopátečního čtení Koránu. Sám se pochopitelně snažil nechybět.
  Höllerich je silně proimigrační. Czerny zase patří k předním strůjcům Amazonské synody atd.
  Máme se nač těšit…

 5. ela m. napsal:

  Toto sa mu stalo práve keď šiel výťahom oznámiť, že zvolí nových kardinálov, žeby náhoda? 25 min. vo výťahu?
  01.09.2019 13:55
  VATIKÁN – Pápež František v nedeľu meškal na pravidelnú modlitbu Anjel Pána. Ako neskôr vysvetlil pútnikom čakajúcim na Námestí sv. Petra vo Vatikáne, zasekol sa vo výťahu, z ktorého ho potom vyslobodili hasiči.

 6. Martin V. napsal:

  Mezináboženské setkání v roce 2003 se těžko mohlo stát podnětem k vydání deklarace Dominis Iesus v roce 2000.

  • Lucie Cekotová napsal:

   Pardon – při syntéze několika článků kus vypadl. Celé to má znít takto: Fitzgerald byl nejvyšší [církevní] autoritou skandálního mezináboženského setkání ve Fatimě v roce 2003, jehož hlavní hvězdou nebyl nikdo jiný než Jacques Dupuis SJ, Fitzgeraldem v té době vychvalovaný jako člověk, který mezináboženskému dialogu poskytl „teologický základ“. Jak si dobře vzpomínáme, Dupuise odsoudila Kongregace pro nauky víry (2001) a byl nejvýznamnějším teologem, který stejnou Kongregaci přiměl k vydání deklarace Dominus Iesus (2000).

 7. solipso napsal:

  To jsou velmi dobré zprávy. Snad se novým kardinálům podaří KHS konečně rozhýbat. Přijde mi, že její satanizace postupuje příliš pomalu, takže věřící mají dost času si na každou novou zvrhlost zvyknout; jako ta příslovečná pomalu vařená žaba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *