Kněží vyzývají kardinála Marxe k rezignaci kvůli „zneužití duchovního úřadu“

Kardinál Marx

14. ledna 2019 (LifeSiteNews) – Skupina německých kněží z paderbornské arcidiecéze, která si říká Communio veritatis, vyzývá kardinála Reinharda Marxe, aby rezignoval na funkci předsedy německé biskupské konference. V prohlášení zveřejněném 14. ledna preláta obviňuje: „Zneužil jste svého duchovního úřadu tím, že svátosti Církve zjevně chápete jako svůj osobní majetek, který podle svého rozmaru obětujete na oltáři Zeitgeist.”

První věta prohlášení zveřejněného na rakouském katolickém webu Kath.net odkazuje na Marxův nedávný výrok, že se mu nelíbí označení „křesťanský Západ“, protože je „příliš výlučné“. Němečtí kněží na to reagují slovy: „Vyzýváme vás, abyste rezignoval na předsednictví německé biskupské konference, protože tento pojem je příliš výlučný vzhledem k vašim biskupským spolubratřím!“

Skupina Communio veritatis vznikla v souvislosti s diskusí o podávání svatého přijímání některým protestantským manželským partnerům katolíků v Německu v roce 2018. Communio veritatis se proti této myšlence energicky staví. Kněží zveřejnili prohlášení oponující v této věci jejich vlastnímu paderbornskému arcibiskupovi Hansi-Josefu Beckerovi. 

V novém prohlášení ze 14. ledna kněží obviňují kardinála Marxe, že se svými sociologickými postoji se ocitá na pozicích synkretismu a relativismu, ačkoli Kristus se nám zjevuje jako Pravda. „Odmítáme instrumentalizaci naší víry!“ volají kněží a kritizují Marxe za to, že katolické náboženství využívá „při falešné sekularizaci za účelem šíření levicově liberální mainstreamové ideologie.“ 

Kněžská skupina dále konstatovala: „Připomínáme vám, že kardinálská rudá neodkazuje k neomarxistické vlajce, ale k obraně katolické víry až k prolití krve. Katechismus přitom není jméno ostrova v jižním Tichomoří, ale spolehlivý výklad nauky církve.“

V narážce na skutečnost, že si kardinál Marx při návštěvě Chrámové hory v Izraeli v roce 2016 sundal pektorál, aby „neurazil“ své hostitele, kněží uvádějí: „Chceme vyznávat Ježíše Krista jako jediného Vykupitele a pravého Spasitele, zatímco Vy jste Pánův kříž pohoršlivým způsobem odložil.“

Kardinál Marx byl v roce 2018 rovněž terčem velké kritiky za to, že se distancoval od bavorského premiéra Markuse Södera, který nařídil umístění křížů ve státních budovách. Marx tehdy prohlásil, že je z tohoto rozhodnutí smutný a stydí se za něj. Mimo to veřejně řekl, že Söder svým návrhem vyvolal „rozdělení, neklid a animozitu“, a dokonce ho obvinil z „vyvlastnění kříže ve jménu státu“. 

Paderbornská skupina je jiného názoru: „Modlíme se, aby se náš západní svět navrátil k víře v Trojjediného Boha, v němž jediném může nalézt život a spásu.“

Maike Hickson

Překlad Lucie Cekotová 

Zdroj:

https://www.lifesitenews.com/blogs/priests-call-on-cdl.-marx-to-resign-as-german-bishops-head-for-abusing-spir

6 Responses to Kněží vyzývají kardinála Marxe k rezignaci kvůli „zneužití duchovního úřadu“

 1. Sotoniak napsal:

  Děkuji Bohu, za všechny odvážné knĕze, kteří jsou si vĕdomi svého vyvolení a zároveň nesmírné zodpovĕdnosti za spásu duší.Ať je čím dál víc takových protestů aby se zprotestantizovaná a zmodernizovaná tzv. Katolická Církev VYČISTILA.

 2. Dr. Radomír Malý napsal:

  Je ale smutné, že takových Marxů je dnes většina katolického episkopátu světa, pardon, těžko je zvát ještě „katolickými“.

 3. Lubomír napsal:

  Tohoto kardinála nepovažuji za katolíka. Nosit kardinálské roucho v dnešním zmatku, který panuje v církvi, nic neznamená, a je nutné na to poukazovat.

 4. CK napsal:

  Pozor, v překladu nebo v přepisu překladu je překlep, kardinál je vyzýván, aby rezignoval, tak jak je to ostatně v nadpisu článku, nikoliv reagoval. V originálu: “We call upon you to renounce the presidency of the German Bishops‘ Conference because this notion is exclusive of your own fellow bishops!”
  (po opravení, prosím, můj komentář vymažte)

  • Lucie Cekotová napsal:

   Ano, poslední věta druhého odstavce má samozřejmě znít: Němečtí kněží na to reagují slovy: „Vyzýváme vás, abyste rezignoval na předsednictví německé biskupské konference, protože tento pojem je příliš výlučný vzhledem k vašim biskupským spolubratřím!“ Zjevný překlep, omlouvám se a prosím o opravu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *