Evropský soud pro lidská práva projednává případ euthanasie

8. ledna 2019 (Alliance Defending Freedom) – Evropský soud pro lidská práva (ESLP) souhlasil s projednáním případu Toma Mortiera. Belgické úřady se případem pana Mortiera odmítly zabývat, což znamená, že ESLP je pro něj jedinou šancí, že se dočká spravedlnosti za ztrátu matky. Lékař, který jí podal smrtící injekci, aniž by informoval rodinu, je jedním z nejvyhlášenějších zastánců euthanasie.

„Vítáme rozhodnutí soudu projednat tento precedentní případ týkající se práva na život, zejména ve vztahu k nejzranitelnějším členům společnosti. Mezinárodní právo takzvané ,právo na smrtʼ nikdy nestanovilo. Naopak nepřetržitě potvrzuje právo na život, a to právě v případě těch nejzranitelnějších mezi námi. Pohled na smutná fakta tohoto případu odhaluje lživost tvrzení, že euthanasie je pro společnost dobrá,“ uvedl Robert Clarke, ředitel evropské divize organizace ADF International, který Toma Mortiera před soudem zastupuje.

Kluzký svah zákonů o euthanasii

Matka Toma Mortiera byla zabita euthanasií v roce 2012. Mortiera předem nikdo neupozornil a dozvěděl se o tom až o den později s vysvětlením, že trpěla „neléčitelnou depresí“. Stalo se to v Belgii, kde je euthanasie legální. Zákon uvádí, že daná osoba musí být „v medicínsky beznadějném stavu trvalého a nesnesitelného fyzického či duševního utrpení, které nelze zmírnit a které vyplývá z vážné a nevyléčitelné poruchy způsobené nemocí nebo zraněním“. Tomova matka byla fyzicky zdravá a psychiatr, který o ni pečoval více než dvacet let, potvrdil, že požadavky belgického zákona o euthanasii nesplňovala.

„Velkým problémem naší společnosti je to, že jsme evidentně zapomněli, co znamená vzájemně se o sebe starat,“ řekl Tom Mortier. „Moje matka měla vážnou duševní nemoc. S depresí se musela potýkat celý život. Mnoho let se léčila u psychiatrů a nakonec se kontakty mezi námi přerušily. Rok nato dostala smrtící injekci. Ani onkolog, který jí ji podal, ani nemocnice neinformovala mě ani nikoho z mých sourozenců, že naše matka uvažuje o euthanasii.“

Precedentní případ Evropského soudu pro lidská práva

„Tento kluzký svah se v Belgii jasně veřejně projevil a v tomto případě vidíme jeho tragické následky. Podle nejnovější vládní zprávy je tímto způsobem zabito více než šest lidí denně, což může být jen špička ledovce. Čísla dokazují, že jakmile jsou tyto zákony schváleny, nelze mít dopady euthanasie pod kontrolou. Sama Belgie se vydala cestou, která přinejmenším implicitně říká jejím nejzranitelnějším občanům, že jejich životy nestojí za to žít,“ uvedl Paul Coleman, výkonný ředitel ADF International.

Překlad Lucie Cekotová

Zdroj:

https://www.lifesitenews.com/news/europes-court-of-human-rights-to-hear-precedent-setting-euthanasia-case

https://adfinternational.org/news/landmark-euthanasia-case-to-be-heard-by-human-rights-court/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *