Za snahu chránit nenarozené zatčen kněz a čtyři další lidé

MONTCLAIR, New Jersey, 1. října 2018 (LifeSiteNews) — V sobotu 29. 9. časně ráno policie zatkla pět zastánců života a obvinila je z nezákonného vniknutí za to, že vstoupili do potratovny Pilgrim Medical Center v New Jersey s růžemi a zastávali se práv nenarozených.

Hovořili s maminkami až do příjezdu policie,“ uvedla organizátorka z hnutí Red Rose Rescue Monica Migliorino Millerová. „První hlídkový vůz dorazil na místo do deseti minut.“

Adele Gilhoolyovou, postarší účastnici akce, policisté z policejního oddělení v Montclairu vyvedli ven, ale neobvinili. Pět dalších však policie odvezla, alespoň některé z nich dokonce v poutech, a vznesla proti nim obvinění. Mezi nimi byl i františkán P. Fidelis Moscinski. Když ho policisté vedli ven s rukama spoutanýma za zády, jeden z přihlížejících ho podpořil slovy: „Děkujeme, otče! Děkujeme, že jste knězem pro Boha.“ Ostatními zatčenými aktivisty byli Patrice Woodworth, Matthew Connolly, William Goodman a žena, která se rozhodla vystupovat jen pod přezdívkou „Baby Jane Doe“.

Všechny nás překvapilo, jak rychle se na scéně objevila policie,“ napsal William Kuchinsky. „Během dalších deseti minut ze střediska smrti vyvedli prvního ochránce nenarozených, byl to myslím Will Goodman, a potom postupně i ostatní. Nikdo nečekal, že policie přijede tak rychle, ani že aktivisty tak hbitě zatkne.“  

Podle webových stránek advokátní kanceláře Tormey je v New Jersey člověk obviněn z nedovoleného vniknutí, jestliže někam vstoupil, ačkoli byl upozorněn, aby tak nečinil. Potrestán může být až třiceti dny vězení nebo pokutou až tisíc dolarů.

Všichni v sobotu zatčení aktivisté kromě „Baby Jane Doe“ byli za tři a půl hodiny propuštěni bez kauce, když slíbili, že se dostaví k soudu. Další jednání před soudem mělo proběhnout ve středu 3. 10. Dosud není známo, s jakým výsledkem.

Otec Moscinski a „Baby Jane Doe“ nebyli za činnost Red Rose Rescue zatčeni poprvé. Oba se zúčastnili stejné akce na potratové klinice ve Washingtonu koncem července.

Pro hnutí Red Rose Rescue je vzorem činnost Kanaďanky Mary Wagnerové, která opakovaně vstupovala do potratoven v Torontu a matkám čekajícím na potrat nabízela rudé růže.

Podle Migliorino Millerové šlo o pokojnou akci, jejíž součástí nebylo blokování hlavního vchodu na kliniku ani dveří do místností, kde se provádějí potraty. Policejní oddělení v Montclairu ani Pilgrim Medical Center na žádosti médií o rozhovor ve stanovené lhůtě nereagovaly.

Aktivisté na klinice kolem 8.30 hod. klidně přistupovali k matkám sedícím v čekárně a nabízeli jim rudé růže jako symbol života. Ke každé růži byla připevněna kartička s textem: „Byla jsi stvořena, abys milovala a byla milována. Tvá dobrota je větší než obtížnost tvé situace. Životní okolnosti se mění. Nový život, jakkoli maličký, však přináší příslib neopakovatelné radosti.“ Na druhé straně kartičky byla telefonní čísla místní poradny pro těhotné v obtížných situacích.

Pracovníci kliniky reagovali na svědectví pro život tím, že matky odvedli do prostor mimo čekárnu. „Čím déle tam byli, tím větší byla možnost, že se některá matka od potratu upustí,“ řekla Migliorino Millerová, ředitelka organizace Citizens for a Pro-life Society, která tyto akce organizuje. „[Pracovníci kliniky] se chtějí přítomnosti zastánců života zbavit.“

Aktivisté hájící právo nenarozených dětí na život zůstali v prostorách potratové kliniky, dokud to šlo, i když k těhotným ženám se už nedostali, uvedla Migliorino Millerová. Když se na místě objevili policisté, podle slov organizátorky našli některé, jak se modlí, a další zpívali náboženské písně.

Akce Red Rose Rescue je aktem lásky vůči ženám, které se z jakéhokoli důvodu domnívají, že své nevinné nenarozené děti musejí dát zabít,“ řekla Migliorino Millerová. „Ti, kdo se jí zúčastnili, byli ochotni vzít na sebe riziko kvůli těmto ženám a jejich dětem.“

Budeme chodit právě na ta místa, kde jsou nenarození vydáváni na smrt, a nabízet maminkám pomoc. I když bude odmítnuta, z potratových klinik neodejdeme, ale zůstaneme tam na znamení solidarity s bezbrannými oběťmi nespravedlnosti potratu.“

Video natočené v sobotu během záchranné akce uvnitř kliniky Pilgrim Medical Center ukázalo, že do budovy vstoupil latinskoamerický pár a dvě černošky. Podle Migliorino Millerové na potrat čekala také jedna bílá žena. I tento vzorek – třebaže jistě malý – odráží skutečnost, že o potrat žádá ve srovnání s běloškami neúměrně vyšší počet černých žen a příslušnic menšin.

Je to velice smutné, ale většina žen, které na tyto kliniky přicházejí, jsou Afroameričanky,“ řekla Migliorino Millerová. „Jde o ničivé zhroucení afroamerické rodiny. Tyto ženy se zapletly s naprosto nezodpovědnými afroamerickými muži. Je toho na ně moc a potrat vypadá jako jediné řešení v situaci, kdy jim otec neposkytne žádnou oporu.“

Během Red Rose Rescue se další aktivisté věnovali poradenství před klinikou. „Šlo o mnohostranné úsilí o záchranu dětí před potratem,“ napsal Kuchinsky. „Bylo tam nejméně šest kněží: otec Hector z místní farnosti, otec Bill Kuchinsky, kněží z kongregace Františkáni obnovy, šest bratří z téže komunity a mnoho laiků.“

Organizátoři Red Rose Rescue žádají obhájce života o modlitbu za aktivisty, kteří mají být za své svědectví životu soudně stíháni.

James Risdon

Překlad Lucie Cekotová

Zdroj:

https://www.lifesitenews.com/news/five-pro-lifers-arrested-inside-new-jersey-abortion-center

7 Responses to Za snahu chránit nenarozené zatčen kněz a čtyři další lidé

 1. Smutný příběh, kromě motlitby za účastníky je dobrá i motlitba za ty nenarozené děti a za matky, aby se dokázaly rozhodnout pro to umožnit jim život.

  • Dr. Radomír Malý napsal:

   Ad T. Kubačka: Příběh je sice smutný, ale zároveň i radostný, neboť ukazuje, že dosud nevymřeli katolíci, kteří jsou ochotni pro Boží přikázání přinášet nemalé oběti (kriminálu). Díky Bohu za ně.

   • Ano, máte pravdu, i takto z této pozitivní stránky se na to dá dívat.

    Mohu se vás zeptat, když už si sze píšeme, zda je někde veřejně dostupná 9. část vaši práce o svob. zednářství „Humanisté nebo satanisté“ – jde mi o kapitolu 9. Svobodné zednářství v českých zemích, protože ač jsem hledal všude možně, nenašel jsem ji nikde zveřejněnou, na rozdíl od předchozích kapitol. Velmi by mě ta kapitola zajímala. Případně zda by jste mohl bych vás mohl požádat o přeposlání této kapitoly?

 2. Libor Rösner napsal:

  P. Tony Van Hee z Ottawy je dalším. Jde o 83letého kněze, který podle úřadů „porušil bezpečnou zónu“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *