Rozhlédnutí 2017/10/29


Vítám vás u tohoto zkráceného rozhlédnutí, slavíme svátek Ježíše Krista Krále. Odkazy na přehled liturgií a listopadových akcí budou v příštích třech dnech zamodřeny (až dané stránky vytvořím). Nějaké zpravodajství snad od příště.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: výročí posvěcení katedrály sv. Ducha (po 30.), sv. Wolfgang z Řezna (út 31.), Všech svatých (st 1.), Dušičky (Všech věrných zemřelých; čt 2.) a sv. Karel Boromejský (so 4.)

Příští týden otevře dvaadvacátá neděle po Svatém Duchu, při níž zároveň mimo olomouckou arcidiecézi slavíme i svátek Svatých ostatků, jež se chovají v chrámech našich.

Připomínám především oba velké svátky, které jsou tradičně spojeny s návštěvami hřbitovů a které přinášejí větší možnost získat odpustky pro duše v očistci a Vzpomínku na nenarozené (čt. 2).

Modleme se za Církev a všechny její děti, aby pevny ve víře přežily tento strašný pontifikát, modleme se za papeže Františka. Modleme se za pravověrné biskupy a kardinály, aby se nenechali zviklat výsměchem a urážkami, ať už přijdou od kohokoliv, a dál hájili Kristovo učení. Modleme se za pravověrné kněze, biskupy i kardinály, aby přes všechno pronásledování a urážení vytrvali na správné cestě a aby jejich počet dál rostl.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

 

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČRCENAPLiga pár páruPrůběžně aktualizovaný přehled nejvýznamnějších akcí na listopad 2017 naleznete ZDE.

29. říjenneděle – slavíme svátek Ježíše Krista Krále. Zejména v brněnské diecézi si připomínáme bl. Marii Restitutu Kafkovou (1894-1943), českorakouskou řeholnici a mučednici. Před 50 lety (1967)  biskup Jan Bláha vysvětil Felixe M. Davídka na biskupa, což se stalo bez vědomí biskupa Dubovského a uvedlo společenství Koinótés ve schizma. To se pak prohloubilo „kněžským svěcením“ žen, které Davídek později praktikoval.

30. říjenpondělí – v královéhradecké diecézi slaví výročí posvěcení katedrály Svatého Ducha.

31. říjenúterý – slavíme svátek sv. Wolfganga z Řezna († 994), biskupa Řezenského. Před 500 lety Martin Luther přibil svých 95 tezí na vrata klášterního kostela ve Wüttenberku, čímž začal cestu své (a vůbec protestantské) hereze a odpadlictví.

1. listopad, středa – slavíme svátek Všech svatých. Seznam tradičních liturgií bude k dispozici ZDE. Francis kardinál Arinze (* 1932) slaví 85. narozeniny. Před 75 lety byl v KT Dachau umučen P. Engelbert Blöchl O.Cist. (1892-1942) z vyšebrodského kláštera. Před 20 lety zemřel P. Józef Warszawski SI (1903-1997), polský jezuitský kněz, harcer a odbojář.

2. listopad, čtvrtek  – slavíme Památku všech věrných zemřelých (Dušičky). Seznam tradičních liturgií bude k dispozici ZDE. Jako každý rok bude i u nás držena Vzpomínka na nenarozené.

3. listopad, pátek – mimo jiné si připomínáme sv. Martina de Porres (1579-1639), dominikánského bratra. Před 100 lety zemřel  Léon Bloy (1846-1917), francouzský katolický básník, spisovatel a esejista

4. listopad, sobota – slavíme svátek sv. Karla Boromejského (1538-1584), biskupa a kardinála.

5. listopad, neděle – slavíme 22. neděli po Svatém Duchu a zároveň mimo olomouckou arcidiecézi i svátek Svatých ostatků, jež se chovají v chrámech našich.

Odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politiceStálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!Dielňa sv. JosefaKrása liturgie a Kompas tradiceDalší tradičně katolické stránky naleznete ZDE a ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Doporučené petice a kampaně: 

Petice za odvolání P. Jamese Martina SJ. z postu poradce Vatikánu pro komunikace (https://lifepetitions.com/petition/pope-remove-james-martin). K tématu více ZDE.

Ignác Pospíšil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *