Mary Wagnerová na svobodě

V úterý 12. září se konal v Torontu soud s 43letou kanadskou prolife aktivistkou Mary Wagnerovou. Hrozilo jí 18 měsíců vězení za to, že se pokoušela chránit děti před potratem. Kanadské zákony porušila tím, že vloni v prosinci vzdor soudnímu zákazu vstoupila na půdu torontské potratové kliniky, kde rozdávala ženám jdoucím na potrat růže a přesvědčovala je, aby od svého rozhodnutí upustily. V minulosti za tyto „prohřešky“ strávila za mřížemi už asi 4,5 let.

V úterý 12. září byla Mary navzdory obavám, že uslyší výrok odsuzující ji na 1,5 roku vězení, propuštěna na svobodu. Stalo se tak poté, co soudce v srpnu povolil zasílání dopisů v její prospěch. Během jednoho měsíce přišlo přes 850 dopisů, 34 tisíc e-mailů a 67 tisíc petičních podpisů z celého světa. Právě tyto podpůrné hlasy, jakož i písemná svědectví v její prospěch ohledně osobních pohnutek, které vedly k jejímu jednání, měly zásadní vliv na její propuštění. Nesmí se navíc přiblížit na vzdálenost 250 m k potratové klinice Bloor West Village Women’s Clinic ani navazovat kontakty s jejími zaměstnanci.

Mary pochází z katolické rodiny, má 12 sourozenců, z nichž je 5 adoptovaných. Studovala angličtinu a romanistiku, působila jako dobrovolnice v Lurdách a jejím vzorem je co do neohroženosti Linda Gibbonsová, která si za podobné „prohřešky“ odseděla na 12 let.

Libor Rösner

Další zprávy:

Kanadská aktivistka pro život propuštěna na svobodu

Szokujący szczegół finałowej rozprawy w procesie przeciw Mary Wagner

3 Responses to Mary Wagnerová na svobodě

 1. Dr. Radomír Malý napsal:

  Právě onoho 12.12. loňského roku, kdy byla Mary zatčena, se na základě jejich slov rozhodla jedna žena, připravená jít na potrat a čekající na něj na uvedené klinice, změnit svůj názor a dítě porodit. Dnes má dvouměsíční děťátko. Aktivita, kterou Mary vyvíjí, má tedy svůj smysl.

 2. Vladimír Kupka napsal:

  Dobrá zpráva. Hle, co zmůže solidarita!

  • Lucie Cekotová napsal:

   Soudce v odůvodnění rozsudku uvedl, že „společnosti by neprospělo“, kdyby Mary setrvala ve vězení. Zdá se tedy, že jistou roli sehrála i obava z dalších mezinárodních i vnitrokanadských protestních akcí. Je však třeba si všimnout i toho, že Mary NEBYLA osvobozena, jak by bylo spravedlivé, pouze soud setrval u trestu šesti měsíců nepodmíněně, které si Mary odseděla ve vazbě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *