Lund

Milý deníčku,

A JE TO TADY! Přiznávám, že jsem úplně vedle! Budu první arcibiskupka, která se setká s papežem!! To je bomba!!!

Moje první starost samozřejmě byla, co si vezmu na sebe. Člověk chce samozřejmě správně zapůsobit. Nesmí to být nic moc moderního. Žádný styl New Age s dlouhými náušnicemi. To je dobré tak pro Jefferts Schoriovou! [1] Rozhodla jsem se pro strohý tradicionalismus: pluviál s nějakými pěknými insigniemi. Při takové příležitosti chce člověk vypadat jako součást národních dějin.

Ale vážně, tohle může být historické setkání z mnoha hledisek, ekumenický průlom. Říká se, že František ohlásí plné intercommunio nebo něco podobného. To bude pěkným trnem v oku těm anglikánům, kteří se tak naparovali nad dohodou z Parvoo! [2] A já budu přímo v centru dění jako hlavní postava tohoto historického kroku jak pro luteránství, tak pro ženy.

Jediné, co můžu říct: DO TOHO!

PS: Mám si nechat prsten nebo berlu, kterou mi určitě dá? Vážně doufám, že ano.

[1] Katherine Jefferts Schoriová, americká episkopální „biskupka“ a první žena zvolená primaskou anglikánského společenství – pozn. překl.

[2] Dohoda uzavřená v roce 1992 ve finském městě Parvoo mezi 15 anglikánskými a luteránskými společenstvími především ze severní Evropy o společném přístupu k „večeři Páně“ – pozn. překl.

Zdroj: https://ignatiushisconclave.org/2016/10/28/lund/

P. Geoffrey Kirk

Překlad Lucie Cekotová

9 Responses to Lund

 1. Tomáš napsal:

  Tož – vzhledem k věku tu berlu určitě užije. (-.

 2. Tomáš napsal:

  Je svátek Krista Krále. Nacházím se pouhých sto metrů od luteránské katedrály ve švédském Lundu, zkonfiskované katolíkům v roce 1536. Zde se za několik hodin odehraje jedna z nejtragičtějších scén v novodobých církevních dějinách. Papež František zde za přítomnosti pohlavárů Luteránské světové federace zahájí rok trvající oslavy pětistého výročí „výstřelu z Wittenburgu“, připadajícího na 31. 10. 1517.

  František je historicky prvním papežem, účastnícím se oficiální připomínky ničivého díla Martina Luthera. Veškerá vina však nespočívá jen na jeho bedrech, vždyť ke společným katolicko-luteránským rituálním tanečkům dal souhlas již Benedikt XVI., plynule navazující na ekumenický odkaz Jana Pavla II.

  celý článek na serveru HODIE http://1url.cz/ttH7K

  • matěj napsal:

   ??? Ten článek je vpravo nahoře každé stránky DaH odkazován (a čitelnějším odkazem) hned od svého zveřejnění. Smysl citací z textu, který počítám všichni zainteresovaní přítomní nedávno četli, mi trochu uniká — zejména vzhledem k jeho obsahu a v situaci, kdy to „za několik hodin“ už před pár dny proběhlo, takže počítám, že nejsem sám, koho by mnohem víc zajímalo, jak konkrétně tragická ta „jedna z nejtragičtějších scén“ nakonec byla.

   Abych tedy sám naplnil, co jsem psal vedle, že pokud někdo zrovna nemá co přínosného říct, jistě smí i mlčet, dovolím si přiložit odkazy, které tu nejsou tak snadno a pravidelně viditelné jako TeDeum (byť už je beztak taky většina četla):

   něco o Lundu, byť velmi, velmi málo a v podstatě nekonkrétně, je zde http://www.lumendelumine.cz/index.php?page=luther-na-kolenou-po-500-letech

   a vlastně optimistický text, že chybující a nehodní papežové jsou svým způsobem přirozená věc a není třeba si zoufat: http://www.lumendelumine.cz/index.php?page=jak-prezit-dobu-zatmeni-papezstvbi

   :-)

   • Tomáš napsal:

    Považoval jsem to za dobré. Ne každý si ho všimne. Rozhodně to není plevel mimo téma jako od Vás – samozvaného soudce zdejší diskuze. (-.

    • Jaroslav Klecanda napsal:

     Nepřipadá Vám to úsměvné, poplakávat o nějakém soudu na této diskuzi? Vám, který jste veřejně vyzýval u vícero diskutujících, dokonce i u mé nepatrné maličkosti, abychom byli zbaveni přístupu na tento web? Bylo by to komické, kdyby to nebylo zrcadlící.

 3. Tomáš napsal:

  A ještě jeden odtud http://1url.cz/7t2LI

  Martin Luther hovoří sám za sebe (1990)

  Kristus
  „Každý tedy, kdo slyší tato slova má a koná je, bude připodobněn muži moudrému, jenž postavil dům svůj na skálu.“ (Mt. 7:24)

  Luther
  „Žádné dobré dílo nevzejde jako výsledek vlastní moudrosti člověka, ale vše se musí stát v otupění… Rozum se musí opustit, protože je to nepřítel víry.“ (Tischreden, Weimer VI, 143, 25-35)

 4. Tomáš napsal:

  Tak tohle je vážně bomba! Co na to konzervativci z KHS?

  …Je-li tedy Bianchi ve své zprávě objektivní, byl to František, kdo běžel za protestanty a žadonil, aby mohl být přítomen na počátku roku glorifikace tohoto velkého hereziarchy…
  Antje Jackelén, „biskupka“ ze Stockholmu: „Oslavujeme Lutherovu revoltu proti papeži, ale jestliže sem chce papež přijet a postavit se s námi proti papežství, je to jeho volba… Bude jen jedním z mnoha.“
  http://rexcz.blogspot.cz/2016/11/frantiskovo-ponizeni-ve-svedsku-2016.html

 5. Tomáš napsal:

  Ten Lund je skutečně nezapomenutelný zážitek. Ještě před 10 lety by mne nenapadlo, že se něčeho takového dožiju.
  http://rexcz.blogspot.cz/2016/11/kdyz-se-papez-stane-luteranem-2016.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *