Vzpomínka na nenarozené 2016

Druhého listopadu, kdy slavíme památku Všech věrných zemřelých, je zároveň hnutím pro-life držena „Vzpomínka na nenarozené„. V ČR byl tento zvyk poprvé zaznamenán v roce 2009, kdy se k nám rozšířil ze Slovenska, a od té doby se k němu hlásí každoročně stovky lidí.

V rámci Vzpomínky na nenarozené zapalujeme večer svíčky na památku dětí povražděných při potratech a modlíme se za obrácení a lítost těch, kteří je k této smrti odsoudili. Rovněž se modlíme za nenarozené děti, kterým těmto osud hrozí, a za matky, které potrat zvažují, aby odolaly pokušení a svodům zlého a zachovaly se správně. A za všechny, kdo se podílejí na potratech, od lékařů po politiky, aby si uvědomili hrůznost a zločinnost svého jednání, obrátili se a napravili.

Vzpomínka na nenarozené nevyžaduje žádné shromáždění, je možno se jí zúčastnit i doma či v práci. Obvykle ve facebookových oznámeních orientačně stanovuji dobu pro ni na cca 20-21 hodin, protože je jen dobré, pokud se naše modlitby v čase setkají, nicméně není to závazný čas, komu to nevyhovuje, může se pomodlit a zapálit svíčku i dříve či později.

K české Vzpomínce na nenarozené se lze veřejně přihlásit na této facebookové stránce. Tak tedy těším se na to, že večer ve středu 2. listopadu se budeme všichni modlit… Neváhejte upozornit a pozvat i své známé a příbuzné. V zemích, kde je Vzpomínka na nenarozené více zavedena, ji doprovázejí četné pro-life shromáždění a akce, v ČR je to zatím hudba budoucnosti, byť se to může snadno změnit. Na Slovensku pořádá (s podporou KBS) podstatně velkoryseji pojatou akci Sviečka za nenarodené deti organizace Fórum života: další informace naleznete ZDE.

Pokud byste chtěli při této příležitosti něco dobrého uspořádat, neváhejte. Nebo navštivte nějakou pravidelnou akci, pokud je k dispozici. Letos by shodou okolností mělo na středu 2. listopadu připadnout další dějství pravidelného pražského po-life pochodu Odvahu k životu (což bohužel nemohu ověřit, protože stránky Hnutí Pro život ČR nefungují).

Ignác Pospíšil

8 Responses to Vzpomínka na nenarozené 2016

 1. Karel napsal:

  Je zapotřebí dnes a denně všem těm, kteří hájí vraždění nevinných nenarozených dětí v mateřském lůně stále opakovat, že mohou hájit vraždy jen proto, že na nich nebylo před narozením uplatněno to, co zastávají.

 2. Vladimír napsal:

  Nic proti vzpomínce na nenarozené, právě naopak. Jen mi není jasné, v čem se tato vzpomínka obsahově liší od vzpomínky na svátek Mláďátek betlémských 28.12.

  • Lucie Cekotová napsal:

   Těch dat je ještě víc: někde se nenarozené děti připomínají až 3.11., odděleně od Dušiček, což má jistou logiku (duše nenarozených dětí přece nejsou v očistci), značnou tradici mají tyto připomínky na svátek Zvěstování Páně 25.3. I pražský pochod pro život se koná kolem tohoto data. Obsahově se to lišit může a nemusí. Mláďátka a Zvěstování jsou záležitost jasně katolická, zatímco zemřelé si kolem Dušiček připomínají a svíčky na hřbitovech zapalují i nevěřící.

 3. Jiří Churáček napsal:

  TP – 2. listopadu je ve středu. Zdravím.

 4. […] ČR i jinde – jako každý rok bude i u nás držena Vzpomínka na nenarozené. Více ZDE či […]

 5. […] 9:30. Více informací ZDE. Jako každý rok bude i u nás držena Vzpomínka na nenarozené. Více ZDE či ZDE. V kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze bude sloužena Mše sv., […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *