Rozhlédnutí 2016/10/09

Vítám vás u dalšího – tentokráte zkráceného – rozhlédnutí, je jedenadvacátá neděle po Svatém Duchu.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: sv. František Borgia (po 10.), Mateřství Panny Marie (út 11.), sv. Eduard III. (čt 13.), sv. Kalixt I. (pá 14.) a sv. Terezie od Ježíše a (v olomoucké a ostravsko-opavské diecézi) sv. Hedvika Slezská (so 15.)

Příští týden otevře dvaadvacátá neděle po Svatém Duchu a zároveň oslavíme svátek sv. Hedviky Slezské (mimo arcidiecézi olomouckou a diecézi ostravsko-opavskou).

Z akcí připomínám především návštěvu kardinála Burkea (st 12. – so 15.; program ZDE), konferenci Nejmenší z nás… (čt 13.) a druhé kolo senátních voleb (pá 14. a so 15.)

Modleme se za všechny pronásledované křesťany, jakož i za zločince, co je pronásledují, nebo proti tomu pronásledování nic nedělají, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

 

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý říjen naleznete ZDE.

9. říjenneděle – slavíme dvacátou neděli po Svatém Duchu a zároveň si připomínáme sv. Giovanniho Gionardiho (1541-1609), kněze a zakladatele kleriků Matky Boží. Před 445 lety podlehl svým zraněním od Lepanta admirál Agostino Barbarigo (1518-1571), který v bitvě vedl levé (benátské) křídlo křesťanské flotily. V Mořkově v kostele sv. Jiří bude sloužena Mše svatá podle misálu z roku 1962. Začátek v 10:30, více ZDE.

10. říjen, pondělí – slavíme svátek sv. Františka Borgii (1510-1572), místokrále Katalánska a generála jezuitů.

11. říjen, úterý – slavíme svátek Mateřství Panny Marie.

12. říjen, středa – před 125 lety se narodila Edith Stein (1891-1942), později známá jako sv. Terezie Benedikta od Kříže, filosofka, karmelitánka a mučednice. Před 85 lety (1931) byla v Rio de Janieru odhalena socha Krista Spasitele. V 9:00 bude kardinál Burke sloužit pontifikální Mši svatou v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve vyšebrodském klášteře. Ve 14:30 bude kardinál Burke přednášet v Aule Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (Studentská 1410/23 – tzv. Bobík) na téma Setrvat v pravdě Kristově: manželství, přirozený zákon a nauka Církve. V Havířově proběhne 4. Havířovský pochod pro život. Začátek v 16:00 před Kulturním domem Leoše Janáčka. Více ZDE.

13. říjen, čtvrtek – slavíme svátek sv. Eduarda III. († 1066), krále a vyznavače. V Brně proběhne za účasti kardinála Burkea další ročník konference Nejmenší z nás.

14. říjenpátek – slavíme svátek sv. Kalixta I. († 222), papeže a mučedníka. Před 950 lety (1066) Vilém Dobyvatel rozdrtil v bitvě u Hastingsu anglosaská vojska a učinil tak rozhodující krok k získání vlády v Anglii. Před 585 lety (1431) rozdrtily spojené jihočeské, moravské a dolnorakouské oddíly husitské nájezdníky v bitvě u BejdovaV 7:00 bude kardinál Burke sloužit tichou Mši svatou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie (Augustiniánské opatství na Starém Brně). V 18:00 společně s autorem představí v Knihovně Strahovského kláštera český překlad knihy Povstávání z prachu: Tradiční liturgie a obnova církve.

15. říjen, sobota – slavíme svátek sv. Terezie od Ježíše (1515-1582), učitelky Církve, a v olomoucké arcidiecézi a ostravsko-opavské diecézi též svátek sv. Hedviky Slezské (1174-1243), vdovy.  V 10:00 bude kardinál Burke sloužit pontifikální Mši svatou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Královské kanonii premonstrátů na Strahově.

16. říjenneděle –  je dvaadvacátá neděle po Svatém Duchu a zároveň si (mimo arcidiecézi olomouckou a diecézi ostravsko-opavskou) připomínáme sv. Hedviku Slezskou (1174-1243), vdovu. V kostele sv. Michala v Olomouci začne v 15:00 Mše sv. podle misálu z roku 1962. V 16:30 pak začne v prezentace knihy Povstávání z prachu, které se v přednáškovém sálu Dominikánského konventu chopí sám autor, Dr. Peter Kwasniewski. Více ZDE.

Odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradiceDalší tradičně katolické stránky naleznete ZDE a ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Doporučené petice a kampaně: 

Presaďme RODINU a OCHRANU ŽIVOTA do Programového vyhlásenia vlády SR

Máma, táta, děti – o iniciativě více ZDE a ZDE

„NIE!“ násiliu a pornografii na školách!

Podpor Poľsko v snahe o dôslednú ochranu detí už od počatia a pomoc matkám

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby

Nový spôsob ako zachrániť Asiu Bibi

PETICE proti zákonu „ADOPCE DĚTÍ PRO HOMOSEXUÁLY“

Belgian Court Forces Nursing Home to Permit Euthanasia on Its Premises – We Say No

Vo Vietname uväznili vyše 100 pastorov

Bruselský „trójsky kôň“ presadzovania zákonov proti životu a manželstvu

Doctor in Norway fired from her job for protecting life – we must protest!

Declaration of Fidelity to the Church’s Unchangeable Doctrine and Uninterrupted Discipline on Marriage

 

Ignác Pospíšil

 

2 Responses to Rozhlédnutí 2016/10/09

  1. Opičí mozeček napsal:

    Update – František oznámil, že jmenuje biskupa Cupiche kardinálem.

  2. Ignác Pospíšil napsal:

    Pouť v Liběhově:

    16. říjen, Liběchov – tradiční poutní Mše svatá v kostele sv. Havla, začátek ve 14:00, podrobnosti ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *