Rozhlédnutí 2016/10/02

Sv. Bruno Kartuzián

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je dvacátá neděle po Svatém Duchu a my si zároveň připomínáme naše anděly strážné.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: sv. Terezie od Dítěte Ježíše (po 3.), sv. František z Assisi (út 4.), sv. Bruno Kartuzián (čt 6.), Panna Maria Růžencová a Marek I. (pá 7.) a sv. Brigita Švédská (so 8.)

Příští týden otevře jedenadvacátá neděle po Svatém Duchu.

Z akcí připomínám Mši sv. otce Fuchse v Praze (dnes 2.), modlitby před zlínskou porodnicí (út 4.), pražský pochod Odvahu k životu (st. 5.), víkendové volby (pá-so, 7.-8.) a tradiční liturgii v Mořkově (ne 9.)

Modleme se za všechny pronásledované křesťany, jakož i za zločince, co je pronásledují, nebo proti tomu pronásledování nic nedělají, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová Církev

Vzniklo a mezinárodně se šíří Prohlášení věrnosti nezměnitelné nauce Církve o manželství a rodině. Mezi těmi, kdo je již podepsali, je povícero kardinálů, biskupů a teologů, mimo jiné v Čechách dobře známí kardinál Burke (který nás navštíví za 10 dnů) a biskupové Schneider (ČR navštívil v září) a Laun (několikanásobný účastník pražského národního Pochodu pro život). Z Čechů je třeba na čestném prvním místě jmenovat profesora P. Efrema Jindráčka OP, proděkana Angelica. Doporučuji k podpisu všem katolíkům, co berou svou víru vážně.

Declaration of Fidelity to the Church’s Unchangeable Doctrine and Uninterrupted Discipline on Marriage

Prohlášení věrnosti nezměnitelné nauce církve o manželství a rodině

3 cardinals join 80 Catholic leaders in declaration affirming Church’s unchangeable teaching on marriage

International Declaration of Fidelity to the Church’s Unchangeable Doctrine and Uninterrupted Discipline on Marriage (Sign it as well !)

Papež František I. navštívil Kavkaz. Podrobnosti z jeho cesty do Gruzie a Ázerbajdžánu najdete na stránkách Radia VatikánČBK či Postoj.sk.

Zahraniční

Kolumbie: Prezident Juan Manuel Santos a představitelé Revolučních sil Kolumbie podepsali dohodu, která zakončila půl století dlouhý konflikt mezi vládními vojsky a touto ultralevicovou guerilou. Podpisu byl jako zástupce Katolické církve, která k vyjednání dohody přispěla jako zprostředkovatel, přítomen i kardinál státní sekretář Pietro Parolin.

Kardinál Parolin při podpisu mírové dohody v Kolumbii

Mexiko: V Mexiku byla potvrzena vražda dalšího kněze, který vystupoval proti narkomafii. Třiapadesátiletý o. José Alfredo López Guillén z Puruándiro ve státu Michoacán, unesený ze své farnosti při kostele Nejsv. Trojice, byl nalezen mrtev za podobných okolností jako dva jeho spolubratři z Veracruz.

Další kněz zavražděn v Mexiku

Mexiko: Zmiznutého kňaza Lopeza Guilléna našli mŕtveho

Mexiko: Statisíce lidí protestovaly v Mexico City proti snahám o zavedení sodomitských svazků a adopcí do nich a indoktrinaci genderovou ideologií. Protesty podpořil na dálku i papež František I.

Massive Mexico City pro-family march protests gay ‘marriage,’ gender ideology

Pope Francis Supports Mexico’s Protest against Gay ‘Marriage’

USA: Letošní prezidentské volby jsou naprosto zásadní pro budoucnost náboženské svobody, křesťanských hodnot a pro-life hnutí v této zemi. Ve všech těchto oblastech by vítězství Clintonové znamenalo naprostou katastrofu, zatímco vítězství Trumpa slibuje zlepšení současné neradostné situace. K tématu:

Catholic Priest: “Unless We End the Killing of Children in Abortion Our Nation’s Problems Will Get Worse”

Donald Trump names 32 pro-life leaders to his Pro-Life Coalition

Donald Trump’s path to victory runs through Catholic America

Hillary Clinton Wants to Overturn Pro-Life Law Saving More Than 2 Million Babies From Abortion

Hillary Clinton: An Unborn Child Just Hours Before Delivery Has No Constitutional Rights

Hillary, If You Really Believe “Every Life Matters and One Murder is Too Many,” Why Support Abortion?

If you’re on the fence about your vote, this pastor clarifies how the very future of America is at stake

Kansas bishops: Catholics must vote with ‘catastrophe’ of abortion at ‘forefront of their minds’

One million abortions a year not enough for Hillary Clinton

Pro-Life Group Endorses Donald Trump: “He Will Nominate Pro-Life Justices, Defund Planned Parenthood”

“Should a Child Have Any Legal Rights Before He’s Born?” Watch Hillary Clinton’s Shocking Answer

The Hyde Amendment Has Saved 2 Million Babies From Abortion, Hillary Clinton Wants to Reverse It

The uncomfortable truth about Christian support for Trump

WATCH: ‘One murder is too many’: Was Hillary speaking about abortion at first presidential debate?

WATCH: Rep. Trent Franks: Democratic platform on abortion is ‘true extremism’

Mexiko, Jordánsko, USA: Časopis New Scientist oznámil narození dítěte geneticky vytvořeného ze tří rodičů. Američtí lékaři je v Mexiku vyrobili jordánským rodičům, aby jim zajistili narození potomka bez mitochondriální genetické vady, jejíž nositelkou je manželka. Paleta dostupných amorálních metod výroby dětí se opět rozšířila.

Narodilo sa dieťa s genotypom troch ľudí

When Scientists Created the 3-Parent Baby, They Killed 4 Unborn Children in the Process

Maďarsko: Maďaři v referendu drtivou většinou odmítli kvóty pro uprchlíky. Účast ale zřejmě nepřesáhla 50 %, takže není platné. I tak ale tento výsledek představuje velice silný mandát pro premiéra Orbána v jeho boji proti kvótám.

Dánsko: Dánsko přestalo oddělovat nezletilé manželky imigrantů od jejich manželů. Rozdělení párů by prý odporovalo Konvenci OSN o právech dítěte a článku 8 Evropské konvence o lidských právech, který „zaručuje právo na soukromý a rodinný život“.

Dánsko ustoupilo zvykům uprchlíků. Nezletilé migrantky vrací manželům

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý říjen naleznete ZDE.

2. říjenneděle –  slavíme dvacátou neděli po Svatém Duchu a anděly strážné. Před 70 lety zemřel Ignacy Mościcki (1867-1946), polský chemik a prezident Polska. V kapli Nalezení sv. Kříže v Praze-Stodůlkách bude sloužit Mši sv. jeden z kněží odporu, P. Martin Fuchs. Začátek v 17:00.

3. říjen, pondělí – slavíme svátek sv. Terezie od Dítěte Ježíše (1873-1897), karmelitánské mystičky. Před 100 lety se narodil James Alfred Wight alias James Herriot (1916-1995), britský veterinář a spisovatel.

4. říjen, úterý – slavíme svátek sv. Františka z Assisi (1182-1226), jáhen, misionář a zakladatel františkánů. Před porodnicí v areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně začne v 16.00 pravidelná modlitba růžence za nenarozené děti a obnovení kultury života v naší zemi.

5. říjen, středa – slavíme svátek sv. Placida a druhů, mučedníků. Proběhne další pražský pro-life pochod Odvahu k životu. Začátek v 16:30, podrobnosti ZDE.

6. říjen, čtvrtek – slavíme svátek sv. Bruna Kartuziána († 1101), zakladatele kartuziánů. Před 70 lety (1946) byla založena skautská mohyla na Ivančeně.

7. říjenpátek – slavíme svátek Panny Marie Růžencové a zároveň si připomínáme sv. Marka I. († 336), papeže. Před 445 lety (1571) rozdrtilo spojené loďstvo Svaté ligy hlavní osmanskou flotilu v bitvě u Lepanta. Začnou volby do krajských zastupitelstev a první kolo senátních voleb v ČR.

8. říjen, sobota – slavíme svátek sv. Brigity Švédské (1303-1373), mystičky, zakladatelky brigitek a patronky Evropy. Před 1565 lety (451) byl zahájen chalcedonský koncil. Skončí volby do krajských zastupitelstev a první kolo senátních voleb v ČR.

9. říjenneděle – slavíme dvacátou neděli po Svatém Duchu a zároveň si připomínáme sv. Giovanniho Gionardiho (1541-1609), kněze a zakladatele kleriků Matky Boží. Před 445 lety podlehl svým zraněním od Lepanta admirál Agostino Barbarigo (1518-1571), který v bitvě vedl levé (benátské) křídlo křesťanské flotily. V Mořkově v kostele sv. Jiří bude sloužena Mše svatá podle misálu z roku 1962. Začátek v 10:30, více ZDE.

Odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradiceDalší tradičně katolické stránky naleznete ZDE a ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Doporučené petice a kampaně: 

Presaďme RODINU a OCHRANU ŽIVOTA do Programového vyhlásenia vlády SR

Máma, táta, děti – o iniciativě více ZDE a ZDE

„NIE!“ násiliu a pornografii na školách!

Podpor Poľsko v snahe o dôslednú ochranu detí už od počatia a pomoc matkám

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby

Nový spôsob ako zachrániť Asiu Bibi

PETICE proti zákonu „ADOPCE DĚTÍ PRO HOMOSEXUÁLY“

Belgian Court Forces Nursing Home to Permit Euthanasia on Its Premises – We Say No

Vo Vietname uväznili vyše 100 pastorov

Bruselský „trójsky kôň“ presadzovania zákonov proti životu a manželstvu

Doctor in Norway fired from her job for protecting life – we must protest!

Declaration of Fidelity to the Church’s Unchangeable Doctrine and Uninterrupted Discipline on Marriage

Víra, liturgie, Církev

Na prvním místě musí stát Bůh (viz RC Monitor 2016/18, str. 11-14)

Poutníci ze Svitavska: Blahořečení P. Unzeitiga pomůže prohloubit víru

Interview with Peter Kwasniewski in Czech Newspaper RC Monitor, on Liturgy, Music, Philosophy, Traditionalism

Why Do Catholics Confess Their Sins to a Priest instead of Directly to God?

Krize církve

Nádherný sýr

V hlubokém znepokojení: obviňujeme papeže Františka

Program cesty papeže do Švédska u příležitosti 500. výročí reformace

Příčinou úbytku řeholníků je špatná interpretace koncilu (Pozn. red. – Nebylo by prostě lepší si upřímně přiznat, že tou příčinou je koncil sám?

Catholics Publicly Request Sen. Kaine’s Bishop to Keep the Law

Francis: Converting the Orthodox “Great Sin against Ecumenism” (Pozn. red. – Utěšit nás ovšem může fakt, že tento hřích proti ekumenismu není před Bohem hříchem, ale naopak velkou ctností a dobrým skutkem…)

Majority of Catholics Support Forcing Businesses to Support LGBT Agenda

New Jersey Archbishop Myers: Catholics who back gay ‘marriage’ should not receive Holy Communion

Parishioners sing ‘All are welcome’ during Creed to protest dismissal of gay ‘married’ music director

RI Bishop Supports Priest Who Fired Gay Music Director

The Francis Effect discussed in the New York Times

Pronásledování křesťanů

Arcibiskup Lahham: Hattarova vražda je politická, nikoli náboženská (Pozn. red. – Hattar byl téměř jistě zavražděn muslimem za „urážku islámu“. Tomu se dnes říká politika prostá náboženství?)

As China plans another crackdown to suppress religion, Christianity continues to grow

China can’t Pick Its Catholic Bishops

How A Colorado Law is Threatening Freedom of Speech and Religion

Imprisoned Mennonite pastor faces more prison time for refusing to testify in lesbian custody case

New Bill Would Repeal Johnson Amendment, Protect Pastors’ Rights to Endorse Candidates

New Report Details Tortures of Christians in North Korea

San Fran to ban city contracts with businesses in states with ‘anti-LGBT laws’

Two Dozen Christians Deported From Saudi Arabia For Praying

U.S. Catholic school hit with $1 million suit for not allowing same-sex date at dance

University Student Calls Cross ‘hate’ Symbol

Lidská práva, uprchlíci, války, charita

Civilisté umírají v obou částech Aleppa

Obama operatives stripped Judicial Watch of ‘media’ status, overcharged for FOIA requests

Manželství, rodina, škola, výchova a přirozený řád

Chceme narovnat diskriminaci pracujících rodin s dětmi, říká Bělobrádek

Lepší život žien, mužov a rodín alebo rodová ideológia a LGBTI?

Australian printing company rejects book opposing same-sex ‘marriage’

How ‘soul mate’ nonsense is destroying Christian marriages

Poland’s bishops denounce Soros-funded campaign against Church over homosexuality

Study: Australian children’s mental health deteriorating due to marriage breakdown

The real agenda behind gay anti-bullying clubs in your school

U of T prof blasts ‘totalitarian’ gender ideology: ‘I guess I should be put in jail’

We did the sexual revolution once before. It didn’t go well.

Hnutí pro-life

California Governor Signs Bill to Jail Reporters Who Film Undercover Footage at Planned Parenthood

Doctors conscience rights must be upheld: National Post

French gvmt announces plan to criminalize websites opposing abortion

Gov. Greg Abbott committed to making Texas ‘the strongest pro-life state in the nation’

Here’s how Pope John Paul II handled the charge of ‘obsession’ with abortion

Obama Admin Proposes Rule Prohibiting States From Defunding Planned Parenthood

Planned Parenthood broke federal law to fund political campaigns: pro-life group

Pro-life Democrat loses primary election after his own party viciously attacks him

Pro-life movement celebrates Hyde Amendment’s 40 years, and 2 million lives saved

Stericycle tried to ban pro-lifers from exposing them for dumping aborted babies’ bodies. They just lost.

UN rejects Pope Francis’ call for openness to life: dissenting ‘Catholic’ theologians thrilled to help

Vatican to U.N.: No sustainable development without ‘absolute respect for life’ in ‘all its stages’

We Can’t Remain Silent as Unborn Babies With Down Syndrome are Aborted

Ostatní

Rok nevyšla z cely bez zavázaných očí

Václavova koncepce české státnosti

APA researcher explodes myth: Gays aren’t ‘born that way’

Conservative politicians are embarrassed by social conservatives. It’s time to stop caring.

Ignác Pospíšil

 

7 Responses to Rozhlédnutí 2016/10/02

 1. nino napsal:

  Vidim, ze v Dansku sa uz naplnaju predpovede Pisma, ze budu zakazovat zenit a vydavat sa. Tak vdaka Bohu, aspon za to male prorodinne vitazstvo. Ukazuje to ale nebezpecny smer utokov na rodinu, nielen skrze odoberania deti, ale uz i zien.

 2. fhgfzgf napsal:

  Předesílám: není mým cílem nijak urážet Vaši víru. Nemějte hlavu v nebesích a myslete prakticky. Ony jsou tři způsoby na vymýcení dědičných chorob: nedovolit vznik dětí z postižených zárodků, genetická manipulace a nechat je pochcípat nebo je sterilizovat, ještě než budou mít děti. Myslím, že ta prostřední metoda je neljepší a poslední naprosto nejhorší. Nebo můžete nechat vzrůst procento v populaci, jako se tomu stalo s vrozeným diabetem po rozšíření inzulinu, a po čase se Vám zhroutí zdravotnictví. Snažně prosím o zveřejnění příspěvku, protože jeho základní myšlenku – že po vynálezu léčby se dědičná choroba začne šířit – nemůžete popřít.

  • Tomáš napsal:

   Já nemám nic zásadního proti Vašemu příspěvku. Máte celkem seriozní pohled na věc. Jen tomu nemůžu uvěřit, že Vám rodiče dali tak blbé jméno, jaké zde uvádíte. Ten komentář by mohl vypadat mnohem líp, kdyby bylo koho oslovit jménem.

  • Teofil napsal:

   a že vaše rodiče nikdo nesterilizoval

 3. matěj napsal:

  Ano, pokud je třeba silná krátkozrakost přinejmenším do jisté míry dědičná, je dost možné, že bez vynálezu brýlí by bylo v populaci méně krátkozrakých. Takovou základní myšlenku bych se popírat nesnažil. Je dokonce i možné, že k vymýcení krátkozrakosti skutečně vedou právě jen ty tři cesty, které zmiňujete. Nějak jsem ale nezachytil tu úvahu, kterou bych očekával někde mezi tím — když brýle máme (už mnoho staletí, a zdravotnictví se zjevně nezhroutilo), proč chcete vymýtit krátkozraké (a jiné léčitelné či kompenzovatelné dědičné nemoci a nedostatky)? Nevím, jestli se nemám cítit osobně ohrožen. Doufám, že Vy jste bez vady, aby také někoho nenapadlo, že byste měl být v zájmu civilizace(?) vymýcen (když už ne nedovolen či zmanipulován, tak zřejmě už jen pochcípán, nebo alespoň sterilizován).

  Zdá se, že se vždy zatváříte, jak je Váš příspěvek přísně logický … ale pak tam zrovna tento aspekt jaksi chybí.

 4. Lucie Cekotová napsal:

  Hezký článek k dnešnímu svátku: http://hesperion.cz/ruzenec-a-tradicni-liturgie/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *