Tradiční liturgie na svátek sv. Václava 2016

Zde je průběžně doplňovaný seznam tradičních bohoslužeb sloužených tento rok na svátek sv. Václava (tj. ve středu 28. září 2016) na území ČR a Slovenska.

Vytvářím ho z vlastní iniciativy jako službu pro čtenáře, kteří by si přáli oslavit tento svátek tradiční liturgií. Není v mých silách pořídit tento seznam sám, proto neváhejte pomoci a pokud víte o nějaké neuvedené liturgii, všimnete si nějaké chyby či vás napadá nějaká doplňující informace k uvedené bohoslužbě, prosím, upozorněte na ni v diskusi pod článkem, rád to do seznamu doplním.

Seznam bohoslužeb v ČR detailně dělím dle diecézí. Ty však jsou použity jako územně popisný prvek, nikoliv institucionální, takže jsou tam pod nimi uvedeny i bohoslužby organizované a sloužené na jejich území i mimo diecézní a oficiální struktury (tj. např. veřejnosti přístupné bohoslužby řeholních komunit či tradičních institutů).

Česká církevní provincie

Arcidiecéze pražská

Praha-Michle, Domov Sue Ryder (FSSPX) –  Mše svatá začne v 10:00. Po ní bude následovat pěší pouť na Vyšehrad zakončená modlitbou u památné sochy sv. Václava a uctění sv. Václava společnou modlitbou. Zdroj ZDE

Stará Boleslav, bazilika sv. Václava (FSSP) – při Národní svatováclavské pouti do Staré Boleslavi bude v bazilice sv. Václava u oltáře na místě mučednické smrti sv. Václava v severní lodi baziliky sloužena staroslověnská Mše svatá podle misálu z roku 1962. Začátek v cca 12:00 (po skončení Mše sv. na náměstí, resp. po přenesení lebky sv. Václava do krypty baziliky). Celebrantem bude P. Jakub Zentner FSSP. Po Mši sv. bude možné přijmout novokněžské požehnání a uctít ostatky sv. Václava v kryptě svatováclavské baziliky. Ve 14.00 je možno se účastnit modlitby za národ v bazilice Nanebevzetí Panny Marie.

Diecéze českobudějovická

Vyšší Brodvyšebrodský klášter (O.Cist.) – slavná Mše svatá s latinským ordináriem Missa de Angelis a Svatováclavským chorálem v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie začíná v 10:00. Více informací ZDE.

Diecéze královéhradecká

Diecéze litoměřická

Vejprty, kostel Všech svatých – zpívaná Mše svatá začíná v 10:00. Více informací ZDE.

Diecéze plzeňská

Rabštejn nad Střelou, kostel Panny Marie Sedmibolestné – Orel župa Svatováclavská a farnost Žlutice pořádají pouť s procesím a slavnou asistovanou Mší svatou. Procesí vychází od Lorety v 15:30, Mše svatá v 16:00. 

Moravská církevní provincie

Arcidiecéze olomoucká

Nedakonice, kostel sv. FloriánaMše sv. začíná v 7:10.

Diecéze brněnská

Brno – Černovice, kaple Královny posvátného růžence (FSSPX) – Mše sv. začíná v 10:00. Více informací ZDE.

Řeznovice u Ivančic, kostel sv. Petra a Pavla – Mše sv. začíná v 18:00. Zdroj ZDE.

Diecéze ostravsko-opavská

Slezská Ostrava, kostel sv. Josefa a Panny Marie Karmelské – Mše sv. začíná v 10:30, celebruje P. Marcel Tesarčík. Zdroj ZDE.

Slovensko

Východoslovenská provincie

Západoslovenská provincie

 

Jak jsem již napsal výše, pokud vám v tom seznamu nějaká Mše svatá či jiná tradiční liturgie chybí, nebojte se ozvat.

Ignác Pospíšil

Přejete-li si dostávat e-mailem upozornění na publikaci takovýchto seznamů na DaH, požádejte o to na adrese cinik@centrum.cz .

4 Responses to Tradiční liturgie na svátek sv. Václava 2016

 1. […] 28. září – slavíme svátek sv. Václava, knížete a patrona země české. Seznam tradiční liturgie k dispozici ZDE. […]

 2. […] 28. září, středa – slavíme svátek sv. Václava († 935), knížete, mučedníka a patrona Čech. ČR slaví tento den jako státní svátek. Seznam tradičních liturgií naleznete ZDE. […]

 3. MichalD napsal:

  Diecéze brněnská – Řeznovice: mše svatá v 18:00

 4. Pax Jan - nostalgie napsal:

  Nostalgie.

  Na svatého Václava léta chodili přívrženci „Tradice“ pěší pouť do Staré Boleslavi. Začínala v devět hodin před Vinořským kostelem a pokračocala po gotické poutní cestě (to není silnice s kapličkami, tam je cesta barokní). Gotická poutní cesta, vedená severněji, má v současnosti spíše částečně charakter cesty polní. Průvod plný modliteb dorazil do Staré Boleslavi, kde byla sloužena klasická latinská mše sv.“tridentská“. Nesly se korouhve, prapory. A tak se za ta léta zrodika nová „tradice“. Byť byla vedena knězem FSSPX, ne všichni účastníci byli „Lefebvrova ducha“.

  Jak to tak vypadá, FSSPX už tuto pouť nekoná.

  Nemohlo by pomyslný „prapor“ pouti v budoucnu převzít FSSP, p. Jakub Zentner?

  Nostalgie. Škoda. Kolika lidem akce asi chybí?

  Pax

  Jan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *