Rozhlédnutí 2016/08/07

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden otevřela dvanáctá neděle po Svatém Duchu, o níž jsme si zároveň připomněli sv. Kajetána z Tiene. Rozhlédnutí bude tentokráte čtrnáctidenní, neboť příští dva týdny budou Duše a hvězdy fungovat jen velmi omezeně a Rozhlédnutí příští neděli nevyjde.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky dalších čtrnácti dnů: sv. Jan Maria Vianney (po 8.), sv. Vavřinec Římský (st 10.), sv. Klára z Assisi (pá 12.), sv. Maxmilián Kolbe (ne 14.), Nanebevzetí Panny Marie a sv. Tarsicius (po 15.), sv. Jáchym (út 16.), sv. Hyacint Polský (st 17.) a sv. Bernard z Clairvaux (so 19.) Přespřítí týden otevře čtrnáctá neděle po Svatém Duchu, o níž si připomeneme sv. Janu Františku Frémiot z Chantal.

Modleme se za všechny pronásledované křesťany, jakož i za zločince, co je pronásledují, nebo proti tomu pronásledování nic nedělají, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová Církev

Papež František zřídil komisi, která se bude zabývat otázkou diakonátu žen, a to zejména ve vztahu k prvotní církvi. Jejím předsedou je arcibiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer, S.I., sekretář Kongregace pro nauku víry. Mezi členy komise Petrův nástupce jmenoval šest mužů a šest žen. Byť se v komisi vyskytují i konzervativnější osobnosti, jako např. P. Robert Dodaro, O.S.A., celkově je její složení hodně neutěšené. Více:

Ustavena komise pro studium diakonátu žen

Zahraničí

Spojené státy mexické: Stát Veracruz schválil zákaz umělých potratů bez výjimek.

Mexican state bans all abortions

Veracruz Lawmakers Approve Abortion Ban

Francie: 3. srpna přepadla francouzská policie pařížský kostel sv. Rity, v němž byla právě sloužena Mše sv. knězem z Institutu Dobrého Pastýře, a násilím z něj „evakuovala“ věřící.  Unikátní novogotický kostel byl přes nesouhlas farníků prodán developerovi a (po architekty zpochybňovaném rozhodnutí úřadů, že nemá žádnou uměleckou hodnotu a může být tedy zbourán) určen k demolici. Patří mezi minimálně 250 kostelů, které má potkat podobný osud v nejbližší době. Francouzský senát pak chce zlikvidovat v příštích letech 2800 kostelů (většina francouzských kostelů byla v dobách pronásledování Církve uchvácena státem, který je Církvi jen pronajímá).

Nejméně dvě stě padesát francouzských kostelů čeká demolice

Ve Francii zase bijí kněze…?

Police used teargas to remove parishioners during traditional Mass in France

Sýrie: Gradují těžké boje o severosyrské Aleppo.

Biskup Audo: Stačilo by respektovat zákonný syrský stát

Papež František: Cena za konflikt v Sýrii je nepřijatelná

Patriarcha Sako vybízí k novému společenského uspořádání po stažení IS

Povstalci používají chemické zbraně, říká aleppský františkán

V Belgii došlo k dalším útokům ze strany muslimských imigrantů. V neděli 31. 7. byl mužem, který se představil jako žadatel o azyl v Nizozemsku, pobodán kněz, který ho odmítl nechat vysprchovat a dát mu peníze. Jelikož unikl, lze mít o jeho identitě a úmyslech ovšem pochybnosti. Naproti tomu jednoznačné to je v případě sobotního útoku. kdy alžírský muslim zaútočil mačetou na dvě policistky, z nichž jednu zranil těžce a jednu lehce. Další policista jej zastřelil.

K mačetovému útoku na policistky v Belgii se přihlásil IS, provedl ho Alžířan

Muž pobodal v Belgii kněze. Představil se jako žadatel o azyl

Německo: Na veřejnost se dostala informace, že sebevražedný atentátník z Ansbachu má za sebou dlouhou teroristickou kariéru, což německá policie dobře věděla, pročež ho dlouhodobě sledovala.

Atentátník z Ansbachu byl známý terorista, léčit ho do Německa poslali doktoři IS

Polsko: Zemřel Franciszek kardinál Macharski (1927-2016), v letech 1979-2005 arcibiskup krakovský. Tradiční katolíci na něj vzpomínají jako na jednoho z hrstky hierarchů, kteří oficiálně povolili ve své diecézi veřejně celebrovat tradiční liturgii ještě před vydáním Summorum pontificum. Modleme se za něj.

Zemřel kardinál Macharski, Wojtylův nástupce v Krakově

Domácí

V České republice požádalo letos o azyl na 60 křesťanů z Číny. Měli by ho dostat a držíme jim palce, aby ho dostali, neboť o krutém pronásledování křesťanů v tomto zločinném „komunistickém“ státě nemůže být žádných pochyb, ovšem jisté to není, neboť vrcholní představitelé ČR si Čínu ekonomicky namlouvají, a udělení azylu by znamenalo oficiálně přiznat, že porušuje lidská práva, což Čína velmi nerada slyší.

Desítky křesťanů z Číny žádají o azyl v Česku. Vláda by jejich přijetím uznala, že Peking porušuje lidská práva

V Česku žádá o azyl 60 křesťanů z Číny

Kresťania z Číny preveria českú demokraciu, žiadajú tam o azyl

Card. Tong: Communion of the Church in China with the Universal Church

Tzv. Katolický týdeník odmítl článek českého primase, který se týká uprchlické krize, rizik islámské imigrace a muslimských teroristických útoků. Kardinál Duka následně poskytl text Parlamentním listům a vydal ho též pod jménem Ti, kdo nám chtějí zvěstovat Boha smrti na svém blogu. K tématu:

Islámský katolický týdeník cenzuruje Dominika kardinála Duku

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý srpen naleznete ZDE.

7. srpenneděle – byla dvanáctá neděle po Svatém Duchu a zároveň jsme si připoměli sv. Kajetána z Tiene (1480-1547), kněze a zakladatele theatinů. P. Jakub Zentner FSSP sloužit Mši sv. v uherskohradišťském dominikánském kostele Nanebevzetí Panny Marie, začátek v 10:30, a (s novokněžským požehnáním) v brněnském kostele sv. Michala, začátek v 15:00, více ZDE.

8. srpen, pondělí – slavíme svátek sv. Jana Marii Vianneyho (1786-1859), faráře arského. V Jižních Čechách proběhne pěší pouť rodin k Panně Marii Těšitelce do Dobré Vody u Nových Hradů. Začátek v Dolním Dvořišti v kostele sv. Jiljí v 10:00, pouť zakončí středeční Mše svatá v Nových Hradech ve 12:00. Poutní procesí povede P. Jakub Zentner FSSP. Podrobnosti ZDE.

9. srpen, úterý – večer slavíme svatvečer sv. Vavřince. Před 80 lety španělští republikáni v Barbastru spolu s kněžími tamního semináře zvraždili i bl. Zefirína Jimenéze Mallu (1861-1936), obchodníka s koňmi a katechetu, prvního blahoslaveného cikána, kterého si dnes rovněž připomínáme.

10. srpen, středa – slavíme svátek sv. Vavřince Římského († 258), diakona a mučedníka.

11. srpen, čtvrtek – dnes slavíme svátek sv. Tiburcia Římského, sv. Zuzany Římské a sv. Filomeny Římské, mučedníků. Před rokem zemřel otec Karel Dachovský (1949-2015), kněz, autor a vydavatel. V Chlumu u Třeboně v kostele Nanebevzetí Panny Marie bude P. Jakub Zentner FSSP sloužit od 18:00 Mši svatou za zavražděné Františka Ferdinanda d´Este a jeho choť. Po Mši  je domluvena možnost návštěvy oratoře Františka Ferdinanda a výklad Dr. Válkové.

12. srpenpátek – slavíme svátek sv. Kláry z Assisi (1194-1253), zakladatelka klarisek.

13. srpen, sobota – slavíme sobotní památka Panny Marie a sv. Hippolyta Římského († 235) a Kasiána († okolo 305), mučedníků. V Praze proběhnou Den pro rodinu a Pochod pro rodinu. Začátek ve 14:00, podrobnosti ZDE a ZDE. Poblíž městyse Frymburk se začne tábor pro děti z katolických rodin.

14. srpenneděle – je třináctá neděle po Svatém Duchu a my si zároveň připomínáme sv. Maxmiliána Kobeho (1894-1941), kněze a mučedníka zavražděného nacisty před 75 lety. Večer slavíme svatvečer Nanebevzetí Panny Marie.

15. srpen, pondělí – slavíme svátek Nanebevzetí Panny Marie. Zejména ministranti si navíc připomínají sv. Tarsicia, mučedníka. Před 5 lety (2011) byl v Brně založen priorát FSSPXV kostele Nanebevzetí Panny Marie ve vyšebrodském klášteře bude v 10:00 sloužena poutní Mše svatá, zároveň ten den složí trvalé sliby bratr Bernard. Více informací ZDE. FSSP pořádá v Praze na Břevnově další ročník Hovorů o víře, tentokráte na téma „Jak hovořit o víře dnes“. O apologetice, zdravém žití víře a vydávání svědectví o víře v dnešním světě budou týden přednášet kněží FSSP, P. Efrem Jindráček OP, R.D. Šimon Polívka a další. Více ZDE.

16. srpen, úterý – slavíme svátek sv. Jáchyma, otce Panny Marie.

17. srpen, středa – slavíme svátek sv. Hyacinta Polského († 1257), dominikánského kněze a misionáře. Taktéž si připomínáme sv. Janu Delanoue (1666-1736), zakladatelku Kongregace Sester sv. Anny od Prozřetelnosti – služebnice chudých, která zemřela před 280 lety.

18. srpen, čtvrtek – připomínáme si sv. Agapita z Praeneste, mučedníka z druhé poloviny 3. století. Před 740 lety zemřel papež Hadrián V. († 1276).

19. srpenpátek – slavíme svátek sv. Jana Eudese (1601-1680), francouzského misionáře.

20. srpen, sobota – slavíme svátek sv. Bernarda z Clairvaux († 1153), opata, jednoho z otců Cisterciáckého řádu a učitele Církve. 70. narozeniny slaví Mons. Vojtěch Cikrle (∗ 1946), 13. biskup brněnský. Ve vyšebrodském klášteře bude Mše sv. v 10:00.

21. srpenneděle – je čtrnáctá neděle po Svatém Duchu a zároveň si připomínáme sv. Janu Františku Frémiot z Chantal (1572-1641), vdovu a zakladatelku vizitantek.

Odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradiceDalší tradičně katolické stránky naleznete ZDE a ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Doporučené petice a kampaně: 

Presaďme RODINU a OCHRANU ŽIVOTA do Programového vyhlásenia vlády SR

Máma, táta, děti – o iniciativě více ZDE a ZDE

„NIE!“ násiliu a pornografii na školách!

Podpor Poľsko v snahe o dôslednú ochranu detí už od počatia a pomoc matkám

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby

Nový spôsob ako zachrániť Asiu Bibi

PETICE proti zákonu „ADOPCE DĚTÍ PRO HOMOSEXUÁLY“

Belgian Court Forces Nursing Home to Permit Euthanasia on Its Premises – We Say No

Víra, liturgie, Církev

Zemřel biskup diecéze Xiapu, významná osobnost podzemní církve

Ty si Peter

Cardinal Robert Sarah’s complete address, Sacra liturgia 2016

“The Christian Liturgy as ‘Sacrifice of Praise’ in the Epistle to the Hebrews” — Dr. Kwasniewski’s Lecture at Norcia

Krize církve

Pápež sa mýli

De Mattei – Imams in church: A grave offence against faith and reason

Guest Op-Ed: Amoris Laetitia and the new church of Francis

Parents rebuked by Miami Archbishop after finding evidence of priest’s inappropriate relationships

Pro-abortion nun praises NARAL president’s DNC speech

Vatican’s new sex-ed program conflicts with previous teaching

What Is Wrong With Pope Francis?

Pronásledování křesťanů

California bill threatens existence of faith-driven colleges

Did Pope Francis really say Islam is not violent?

Illinois gov. signs law forcing Christian doctors to refer for, promote abortion

Major Muslim Leader Makes This Message To All Christians: “If You Refuse To Convert To Islam, Then The Only Thing Between You And Us Is The Sword.”

Vatikanischer Islamexperte: Islam hat Elemente von Gewalt

Lidská práva, uprchlíci, války

Jižní Súdán: hladomor a šedesát tisíc běženců

Arcibiskup: Za migráciou je moslimská chuť dobývať. Aj vlk je stvorenie Božie, ale medzi ovce ho nepozveme

Bez pasu a možnosti zmeniť zamestnanie. Moderní otroci

Manželství, rodina, škola, výchova a přirozený řád

Australští novináři ukázali, jak se v Norsku kradou děti

Kolumbovi rytíři na podporu rodiny a manželství

A look inside 4 important goals of the LGBT movement

Alabama chief judge who rejected gay ‘marriage’ leads Republican poll for governor

Cardinal Burke: Gender theory is ‘madness,’ transgender bathrooms ‘inhuman’

People in homosexual ‘marriages’ almost 3 times more likely to commit suicide: study

Pope Francis: Teaching kids they can choose their gender is ‘terrible’

Pope Francis Describes Transgenderism as the ‘Annihilation of Man’

Study finds skyrocketing rate of abstinence among Millennials

Supreme Court: High school may keep girls out of boys restrooms – for now

UK court halts controversial Scottish gvmt scheme to oversee every child

Hnutí pro-life

America’s first woman to run for president was a pro-life feminist

I was conceived in rape, but my life has dignity and value

Irish high court rules that a preborn child has a right to life

Knights of Columbus leader: Catholics cannot vote for abortion advocates

NOW president: ‘I don’t care’ if life scientifically begins at conception

Nurse: 26-week-old infant who survived an abortion was left to die

Remembering when Mother Teresa left Hillary Clinton in stunned silence on abortion

Toronto hospital under fire for refusing to abort healthy twin

Ostatní

Proč nás chce Brusel odzbrojit a nechat bezbranné

Ignác Pospíšil

10 Responses to Rozhlédnutí 2016/08/07

 1. Lucie Cekotová napsal:

  Pro-life a prorodinné organizace zveřejnily „Vyznání rodin věrných Kristu“. Prosím zvažte podporu: http://rcmonitor.cz/svet/7495-Osobnosti-katolicke-cirkve-podporuji-Vyznani-rodin-vernych-Kristu

 2. Libor Rösner napsal:

  A jedno historické rozhlédnutí, resp. spíše ohlédnutí – 4. srpna před 113 lety se stal papežem sv. Pius X.

 3. Petr napsal:

  Absolutně neuvěřitelné a skandální, že v „Katolickém“ týdeníku odmítnou publikovat text primase a kardinála. To jako o tom, co se bude publikovat v oficiálním listu České biskupské konference rozhoduje Halíka a jeho kamarádi? Myslím, že by nebylo od věci, kdyby Duka zakázal KT distribuovat v kostelích své diecéze.

 4. Teofil napsal:

  sklízí se pouze to co bylo zaseto a hnojeno, nic jiného si primas český nezaslouží

 5. Teofil napsal:

  a zde to máme černé na bílém,Kateřina Koubová byla zvolena na 103. plenárním zasedání Česká biskupská konference (ČBK) na základě podkladů odborné výběrové komise. Je sedmou šéfredaktorkou tohoto periodika. Vlastníkem Katolického týdeník je ČBK, TAK ÚDAJNĚ KATOLIČTÍ BISKUPOVÉ DAJÍ DO ČELA SVÉHO PERIODIKA HERETIČKU, CHA, CHA, CHA, a ona je pěkně vodí na vařené nudli, nuž co? můžeme slavnostně zapět, TAK UŽ MÁME CO JSME CHTĚLI…
  http://www.christnet.cz/zpravy/28119/sefredaktorka_katolickeho_tydeniku_koubova_odmitam_spekulace_o_cenzure_pana_kardinala.url

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *