Rozhlédnutí 2016/07/17

Bl. Pavel Peter Gojdič

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden otevírá devátá neděle po Svatém Duchu, o níž si připomínáme i bl. Pavla Petera Gojdiče.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: sv. Camill de Lellis (po 18.), sv. Vincent de Paul (út 19.), sv. Gerolamo Emiliani (st 20.), sv. Vavřinec z Brindisi (čt 21.), sv. Máří Magdaléna (pá 22.) a sv. Apolinář z Ravenny (so 23.)

Příští týden otevře desátá neděle po Svatém Duchu, o níž si připomeneme i sv. Kristýnu z Bolseny.

Modleme se za všechny pronásledované křesťany, jakož i za zločince, co je pronásledují, nebo proti tomu pronásledování nic nedělají, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová Církev

Objevilo se vícero reakcí na vyjádření kardinála Saraha ve věci sloužení NOMu „ad orientem“. Mluvčí Svatého stolce v rezignaci Federico Lombardi si pospíšil s vysvětlením, že se nechystají žádné reformy nebo nové předpisy, což ovšem nikdo netvrdil, protože kardinál Sarah mluvil pouze o tom, co umožňují stávající normy. K tématu:

Vatikán dementuje spekulace o „reformě liturgické reformy“

Hovorca Vatikánu: Žiadna reforma reformy, kardinála Saraha zle pochopili

Cardinal Nichols tells priests to ignore Vatican liturgist’s directive on celebrating Mass facing East

Cardinal Sarah has challenged „the prejudices“ behind „certain modern liturgical practices“

Contra Cardinal Sarah: The Bitter and Noxious Fruits of Ideology

Father Lombardi: Cardinal Sarah’s Ad Orientem Suggestion ‚Misinterpreted‘

Head of english Bishops discourages Mass Ad Orientem

45 katolických prelátů, akademiků a kleriků žádá papeže, aby opravil bludné a zavádějící pasáže v apoštolské exhortaci Amoris laetitia. K tématu:

Tvrdá kritika Amoris laetitia

Catholic academics and pastors appeal to the College of Cardinals over Amoris Laetitia

45 Catholic academics urge cardinals to ask Pope Francis to fix exhortation’s errors

Cardinal Caffarra: If even a cardinal tells you something not in line with the Catechism, don’t listen

Papež František I. jmenoval novým mluvčím Svatého stolce Grega Burkeho, amerického novináře a numeráře Opus Dei. Úřadu se ujme 1. srpna. K tématu:

Nová zástupkyně ředitele Tiskového střediska Svatého stolce: Ženy dnes pracují všude

Papež jmenoval nové vedení Tiskového střediska Svatého stolce

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Zahraničí

Spojené království: Vůdkyní Konzervativní strany a premiérkou se stala Theresa May. Bohužel tato dáma je (stejně jako její předchůdce) konzervativní jen podle jména a vykazuje velkou příchylnost ke gender- a LGBT-ideologii, takže od její vlády mohou křesťané jen těžko čekat něco dobrého…

UK cardinal praises new pro-LGBT prime minister

Francie: Tuniský přistěhovalec využil oslav krvavé Francouzské revoluce k teroristickému útoku v Nice, když s kamionem vjel na Anglickou promenádu přeplněnou lidmi, kteří se sešli ke sledování slavnostního ohňostroje. Zabil 84 lidí a více než 200 dalších bylo zraněno. Francouzský prezident v reakci na to obnovil právě zrušený výjimečný stav. Francouzská policie čelí tvrdé kritice, že svojí laxností útok umožnila – ne-li pomalou reakcí, tak určitě tím, že se tam kamion (pod záminkou dovozu zmrzliny) přes její kontroly dostal.

Francúzsko potrebuje zmeniť ideológiu

Šofér – zabijak z Nice nebol na zozname sledovaných osôb (aktualizované)

France Just Raided 200 Mosques… What They Found Inside Proves TRUMP Right

Turecko: Část turecké armády se pokusila o převrat, který byl natolik slabě podpořen a amatérsky proveden, že neměl žádnou šanci na úspěch a byl zlikvidován v několika hodinách. Zemřely stovky lidí, tisíce byly zraněny. Vzhledem k tomu, jak jalový se celý pokus o převrat jeví a jak bleskově využil prezident Erdogan situace k odvolání více než dvou tisíc pěti set evidentně nezúčastněných soudců, se ve světě začíná šířit názor, že si převrat zorganizoval prezident sám, aby mohl zlikvidovat opozici a nezávislou justici a pokročil dál v budování osobní diktatury a islamizace Turecka. Ať už šlo o Erdoganovo divadýlko nebo o poslední zoufalý pokus armády zastavit likvidaci sekulárního Turecka, ve výsledku jde o katastrofu pro Turecko a především všechny turecké menšiny, včetně křesťanů a Kurdů. K tématu:

Apoštolský vikář Anatolie k situaci v Turecku

Ekonom: Pokud prezident Erdogan využije pokus o puč jako záminku k dalším krokům vstříc autoritářství, trhy budou reagovat negativně

Teraza Engelová – Turecko směřuje k diktatuře

Turecko: vláda potlačila pokus o prevrat, hlásia 265 mŕtvych

USA: Donald Trump si vybral jako svého viceprezidentského kandidáta guvernéra Indiany Mikea Penceho, což je z hlediska křesťanských a konzervativních voličů velice solidní osobnost – mnohem solidnější, než Trump sám. K tématu:

Donald Trump officially announces pro-life Mike Pence as VP

Planned Parenthood Bashes Pro-Life Gov. Mike Pence: “Donald Trump’s VP Couldn’t be Worse”

Report: 95% Chance Pro-Life Indiana Gov. Mike Pence Will be Donald Trump’s VP

Domácí zprávy

Karla Šlechtová, ministryně za ANO 2011,  předložila veřejnosti na svém facebookovém profilu srdceryvný příběh o tom, jak ji zlý farář nepustil do kostela na koncert ze msty za to, že chce zestátnit celý Pražský hrad. Později vyšlo najevo, že si to vymyslela – do kostela nebyla vpuštěna, protože se tam koncert nekonal. Konal se o dva dny později jinde a ministryně na něm byla.

Poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová ostře odsoudila rozhodnutí Ústavního soudu, které zrušilo zákaz adopcí osobami žijícími v registrovaných sodomitských párech, i snahu o zavedení adopcí celými registrovanými sodomitskými páry. Za to se stala terčem zuřivých útoků jak ze strany sodomitských aktivistů. tak svých spolustraníků, jako jsou ministři Dienstbier a Marksová a premiér Sobotka. Poslankyně odmítla svá vyjádření odvolat či se za ně omluvit, ale později v reakci na tlak spolustraníků oznámila, že už v příštích volbách nebude kandidovat. Něco málo k tématu:

Nytrová se homosexuálům neomluví, nebude ale kandidovat ve volbách

Nytrová z ČSSD: Homosexuální lobby plíživými kroky nabourává chod celé naší společnosti

Slepý nemůže za volant, homosexuál nemůže mít dítě, hájí se Nytrová

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý červenec naleznete ZDE.

17. červenecneděle – je devátá neděle po Svatém Duchu a zároveň si připomínáme sv. Alexia Římského a bl. Pavla Petera Gojdiče (1888-1960), rusínského řeckokatolického biskupa a mučedníka. Před 80 lety (1936) začala španělská občanská válka. Před 40 lety (1976) Indonésie anektovala Východní Timor.

18. červenec, pondělí – slavíme svátek sv. Camilla de Lellis (1550-1614), kněze a zakladatele kamiliánů.

Msgre. Ignaz Seipel

19. červenec, úterý – slavíme svátek sv. Vincenta de Paul (1581-1660), kněze a zakladatele lazaristů a dcer křesťanské lásky. Před 140 lety se narodil Msgre. Ignaz Seipel (1876-1932), rakouský katolický kněz, teolog a politik, kancléř Rakouska v letech 1922-1924 a 1926-1929.

20. červenec, středa – sv. Gerolama Emilianiho (1486-1537), kněze a zakladatele řádu regulovaných kleriků Konregace ze Somasky. V Košicích začne  Letná univerzita, denne tradičná sv. omša, posvätné ofícium, na záver pontifikálna sv. omša, celebruje J. Ex.Athanasius Schneider. Program prednášok ZDE.

21. červenec, čtvrtek – slavíme svátek sv. Vavřince z Brindisi (1559-1619), kapucínského kněze a učitele Církve. Před 80 lety (1936) začalo obležení toledského Alcázaru.

22. červenecpátek – slavíme svátek sv. Máří Magdalény, kajícnice. Před 340 lety zemřel papež Klement X. (1590-1676)

23. červenec, sobota – slavíme svátek sv. Apolináře z Ravenny († okolo roku 200), biskupa a mučedníka.

24. červenecneděle – je desátá neděle po Svatém Duchu a zároveň si připomínáme sv. Kristýnu z Bolseny, pannu a mučednici. V kapli Nalezení sv. Kříže v Praze-Stodůlkách bude sloužit Mši sv. otec Martin Fuchs, jeden z tzv. kněží odporu. Začátek v 17:00, podrobnosti ZDE.

Odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradiceDalší tradičně katolické stránky naleznete ZDE a ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Doporučené petice a kampaně: 

Presaďme RODINU a OCHRANU ŽIVOTA do Programového vyhlásenia vlády SR

Máma, táta, děti – o iniciativě více ZDE a ZDE

„NIE!“ násiliu a pornografii na školách!

Podpor Poľsko v snahe o dôslednú ochranu detí už od počatia a pomoc matkám

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby

Nový spôsob ako zachrániť Asiu Bibi

PETICE proti zákonu „ADOPCE DĚTÍ PRO HOMOSEXUÁLY“

Víra, liturgie, Církev

Poměr lidského rozumu ke zjevení

Program apoštolské cesty do Gruzie a Ázerbájdžánu

Another blow to Vatican transparency and financial accountability

Cardinal Sarah decries “attempt to make homosexuality the cornerstone of a new global ethic”

Cardinal Sarah: ‘separating magisterial teaching from pastoral practice is… heresy, a dangerous schizophrenic pathology’

Tim Tebow Calls on Christians to Stand Up for Christian Values in America

Krize církve

Demontáž křesťanské morálky ve jménu pietismu

Ferrara: Papež hrobařem. Stručná studie neomylně politicky korektního pontifikátu

Gay activist who works in Catholic school board battles Church’s ‘entrenched homophobia’

Socci: It appears the Bergoglian Inquisition is winning (at the moment)

The tears of a mother: The tragedy of pro-gay Catholic ministries in the Archdiocese of LA

Pronásledování křesťanů, uprchlíci, lidská práva

Aleppský františkán: Svět mlčí k masakru syrských dětí

Čtyřicítka křesťanů z Iráku už bydlí v bytech, někteří začali pracovat

Lateránská univerzita přijme dvacet studentů ze Sýrie, Iráku a Eritreje

Ostřelování a houževnaté známky víry

Pozemské mocnosti

Putin schválil kontroverzný zákon: Žiadna evanjelizácia mimo kostolov

Viktor Orbán zuří: Na jednoho uprchlíka bude občan vydělávat 40 let, Brusel nežije v realitě

Aussie pro-lifer after he’s attacked at abortion clinic: ‘If good men do nothing evil prevails’

Church asks court to halt Iowa commission from enforcing speech ban

Churches fight back against Iowa bid to silence biblical views on sexuality, gender identity

First they came for the florists: The threat to pastors’ religious freedom in Iowa (and everywhere)

House passes bill to protect pro-life health care workers

House passes bill to stop govt from forcing people to participate in abortion

Iowa commission’s revised brochure doesn’t change bad law, ADF lawsuit to continue

Italian judge fines nuns for firing lesbian teacher, forces payout to gay activists

Judge asked to dismiss case against U.S. pastor accused of ‘crimes against humanity’ for criticizing homosexuality

Prelates push Conscience Protection Act 2016

Pro-Abortion Leader Admits: Our Next Goal is Forcing Americans to Pay for Abortions

U.S. Catholic bishops urge Congress to protect conscience rights on abortion immediately

Manželství, rodina, škola, výchova a přirozený řád

Destrukce rodiny v režii Marksové. Protestují už i vládní lidovci

Velký podvod ministra Dienstbiera

Dúhová vlajka na našej ambasáde: Prečo ten nezmysel?

68 major corporations just sided with Obama against North Carolina’s bathroom privacy law

Boy Scouts flip-flop: will allow open homosexuals as troop leaders

Catholic universities need Catholic staff, says prominent academic

Churchgoing youth less likely to watch porn: study

Masachusetts gov. signs transgeder bathroom bill

New Zealand denies abortion parental notification rights for girls 15 and younger

Popular Pastor Leaves School Board Over Policy Teaching Students Safe Homosexual Sex, Abortion

‘Such love is hate’: the fundamental unreality of same-sex ‘marriage’

The data on children in same-sex households get more depressing

Ungrateful Swedes? Barnevernet took Swedish children in Norway

Hnutí pro-life

Boli sme v kine

Eutanázia v romantickom obale boduje v kinách

‘Abort, or die’: Pregnant with an ectopic baby after 8 c-sections, this couple found a miracle

Abortion is not ‘reproductive freedom’, it’s slavery. I would know.

Chris Smith: Defending life has never been more challenging, difficult or more necessary

Democrats Block Bill to Stop Zika Virus Because It Doesn’t Fund Planned Parenthood

Mary Wagner znów w Polsce! Poznaj plan trasy niezłomnej obrończyni życia

My son was conceived in rape, but he is innocent and worth protecting

Pro-life Malta faces push to legalize morning-after pill

Pro-life training camp for youth, adults launches in southern California

Surveys Show Young People More Pro-Life Than Ever Before as Millennials Oppose Abortion

Texas should obey its abortion laws, not the Supreme Court’s ambiguous abstractions

Utah’s assisted suicide bill encourages people with years to live to throw away their lives

Ostatní

Věčné město trpí nedostatečným odvozem odpadků

Charles de Foucauld a moslimská otázka

Na návšteve u muža, ktorý písal dejiny Nemecka

Ignác Pospíšil

2 Responses to Rozhlédnutí 2016/07/17

 1. Ignác Pospíšil napsal:

  Ještě k tureckému převratu:

  Turecko po puči: Aké budú dôsledky pre kresťanov?
  https://www.postoj.sk/15570/turecko-po-puci-ake-budu-dosledky-pre-krestanov

 2. Ignác Pospíšil napsal:

  Akce na sobotu:

  23. červenec, Branišov u Kdyně – poutní Mše svatá ku příležitosti 6. výročí vysvěcení kaple bl. Karla Rakouského, začátek v 16:00.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *