Rozhlédnutí 2016/06/26

Jakub Zentner FSSP

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden otevřela šestá neděle po Svatém Duchu, o níž jsem si zároveň připomněli sv. Jana a Pavla z Říma.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: sv. Irenej z Lyonu (út 28. nebo ne 3.), sv. apoštolové Petr a Pavel (st 29.), Nejdrahocennější Krev Páně (pá 1.) a Navštívení Panny Marie (so 2.)

Příští týden otevře sedmá neděle po Svatém Duchu.

Pokud jde o akce, upozorňuji především na brněnský pochod pro život a ostravskou přednášku Radomíra Malého (út 28.) a kněžské svěcení Jakuba Zentnera FSSP a pouť mariánského růžencového bratrstva v České Třebové (so 2.)

Modleme se za všechny pronásledované křesťany, jakož i za zločince, co je pronásledují, nebo proti tomu pronásledování nic nedělají, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová Církev

Papež František I. navštívil Arménii. Během návštěvy vzpomenul genocidu Arménů, které se za druhé světové války dopustila Osmanská říše (dnes Turecko). Turecko to samozřejmě mimořádně rozzuřilo. Více k tématu na stránkách České sekce RV a ČBK.

Evropská unie

Občané Spojeného království s v referendu odhlasovali Brexit (odchod své země z Evropské unie). Odpůrci Brexitu ze Spojeného království přemýšlejí, dílem jak výsledek referenda ignorovat, dílem jak rozbít Spojené království tak, aby jejich část v EU zůstala. Představitelé EU zase uvažují, jednak jak vyhodit Spojené království co nejdříve a maximálně se mu pomstít, jednak jak jakákoliv další referenda předem znemožnit a využít všeho k podstatnému utužení režimu. Tak či onak eurohujeři názorně demonstrují svoji absolutní neúctu k opačným názorům i jejich nositelům, jakož i k celé demokracii, pakliže hlasování nepřináší jim lahodící výsledky.

Zahraničí

Španělsko: Ve volbách opět zvítězili lidovci, ovšem šance na úspěšné složení vlády se nikterak nevylepšily. Více ZDE.

Španělsko: Státní zástupce neuspěl se snahou obžalovat kardinála pro „hate speech“ za jeho obhajobu rodiny a kritiku genderové a LGBT agendy – soud žalobu odmítl. K tématu:

Španielsky kardinál nepôjde pred súd za kázeň o LGBT

Cardinal Cañizares: “I Shall Continue Even If They Crucify Me”

Spanish court dismisses hate charges against cardinal for denouncing gay agenda

Victory for spanish cardinal in hate speech case

Belgie: Bruselský arcibiskup De Kesel, ultramodernistický nástupce konzervativního arcibiskupa Léonarda, si dává záležet, aby zničil vše dobré, co jeho velký předchůdce vybudoval. V těchto dnech dosáhlo jeho řádění vrcholu, když bez jakéhokoliv smysluplného důvodu rozpustil a vypověděl z Belgie jeho předchůdcem založené Kněžské bratrstvo Svatých apoštolů, které sloužilo tradiční liturgii a úspěšně oživovalo zcela mrtvé a sekularizované farnosti. Více:

Kněžské bratrstvo Svatých Apoštolů vypovězeno z Belgie

Daneels Protégé Kicks New Priestly Society Out of Brussels — Too Many Vocations

USA: Nejvyšší soud poměrem hlasů 5:3 zrušil texaský zákon, který nepřímo omezoval potraty a zachránil tak tisíce nenarozených před potratem. Potratáří se nyní snaží využívat Nejvyšší soud USA pro svou agendu ještě více než dříve, aby zužitkovali nečekanou smrt soudce Scalii, díky níž v něm získali převahu liberálové. Podrobnosti:

Supreme Court overturns landmark Texas pro-life law 5-3

Supreme Court Overturns Texas Law Saving Tens of Thousands of Babies From Abortion

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý červen 2016 naleznete ZDE, na červenec ZDE.

Do konce června (tj. poslední čtyři dny) je možno přihlašovat děti na letošní Setkání katolických dětí (13.-20. srpen, více ZDE), resp. tábory pořádané Kněžským bratrstvem sv. Petra (16.-24. červenec, více ZDE).

26. červenneděle – byla šestá neděle po Svatém Duchu, o níž jsme si zároveň připomněli sv. Jana a Pavla z Říma, mučedníky. Před 300 lety se narodil Viktorín Ignác Brixi (1716-1803), český varhaník a skladatel. Proběhly tradičně-katolické poutě ke sv. Petru a Pavlu v řeznovicích, Chcebuzi a Žluticích a pouť k Panně Marii Frýdecké.

27. červen, pondělí – je Den památky obětí komunistického režimu.

28. červen, úterý – tradičně katolické skupiny užívající kalendáře z před roku 1962 i kalendář Pavla VI. slaví svátek sv. Ireneje z Lyonu, biskupa a mučedníka z přelomu 2. a 3. století. Večer slavíme svatvečer svátku sv. apoštolů Petra a Pavla. Před 540 lety se narodil papež Pavel IV. (1476-1559). Před sto lety se narodil František Vaňák (1916-1991), 13. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Proběhne další brněnský pochod pro život. Začátek na křižovatce ulic Bašty a Masarykova v 17:00, podrobnosti ZDE a ZDE. V Ostravě-Zábřehu proběhne přednáška PhDr. Radomíra Malého na téma „Bílá a sporná místa církevních dějin“. Centrum pro rodinu (Syllabova 1169/19), začátek v 18:00.

29. červen, středa – svátek sv. apoštolů Petra a Pavla. Seznam liturgií naleznete ZDE. Před 300 lety se narodil Joseph Stepling (1716-1778), jezuitský kněz, astronom a matematik.

30. červen, čtvrtek – připomínáme si mimo jiné sv. apoštola Pavla a prvomučedníky římské. 68. narozeniny slaví Raymond Leo kardinál Burke (∗ 1948), kardinál patron maltézských rytířů.

1. červenecpátek – slavíme svátek Nejdrahocennější Krve Páně. Seznam tradičních liturgií bude k dispozici. Školákům začínají letní prázdniny.

2. červenec, sobota – slavíme svátek Navštívení Panny Marie. V bavorském Heimenkirch proběhne kněžské svěcení Jakuba Zentnera FSSP. Světitelem bude arcibiskup Guido Pozzo, začátek v 9 hodin.

3. červenecneděle – Je sedmá neděle po Svaté Duchu a podle kalendáře z roku 1962 si také připomínáme sv. Ireneje z Lyonu, biskupa a mučedníka z přelomu 2. a 3. století.

Odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradiceDalší tradičně katolické stránky naleznete ZDE a ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Doporučené petice a kampaně: 

Presaďme RODINU a OCHRANU ŽIVOTA do Programového vyhlásenia vlády SR

Protect Asia Bibi Now!

Máma, táta, děti – o iniciativě více ZDE a ZDE

„NIE!“ násiliu a pornografii na školách!

Podpor Poľsko v snahe o dôslednú ochranu detí už od počatia a pomoc matkám

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby

Nový spôsob ako zachrániť Asiu Bibi

Víra, liturgie, Církev

Když katolický biskup pokřtí svého muslimského otce

Pravé a falešné mučednictví

Křesťanů v Indii rychle přibývá

Svatý otec rozhodl o dalších pěti kanonizacích

Humanae Vitae: A stone rejected that has become the corner stone in the fight for marriage, family, and culture

Krize církve

Amoris Laetitia is the core catechetical resource for 2018 World Meeting of Families

Australian bishop postpones event promoting traditional family, joins LGBT event instead

Bishop Lynch should be forced to resign his office

Catholic Church should apologize to gays, says papal adviser Cardinal Marx

Full text of Pope Francis’ call for Christian apology to homosexuals

Miami archbishop rebukes Bishop Lynch’s claim Catholics share blame for Orlando massacre

Pope: All of Amoris Laetitia is ‘sound doctrine’; ban the death penalty

Pope’s comments on marriage, cohabitation widely criticized

Pronásledování křesťanů, uprchlíci, lidská práva

Prezident Assad přijal syrsko-katolický episkopát v čele patriarchou

V táboře uprchlíků před Boko Haram umírá hladem třicet lidí denně

California bill would strip religious exemptions from most Christian colleges

Catholic religion teacher removed, investigated after lesbian couple complains

Catholic school board passes policy to expel students for ‘homophobia’

Catholic universities must insure abortion, Obama administration rules

Court rebuffs California’s attempt to stop church’s suit over abortion mandate

Judge Forces Public Hospitals in This State to Do Abortions if They Offer Maternity Care

New Bill Could Force Colleges to Turn Away Conservative Students

Newfoundland gvmt panders to abortion activists in bid to stifle pro-life free speech

Public Hospitals Can’t Opt Out of Providing Abortions, Washington State Judge Rules

The silencing of Christian teachers has begun

Tolerant California will not tolerate Christian Colleges

Uganda’s martyrs were murdered for spurning a homosexual king? Shhhh!

We didn’t seek this war, but if it comes, we must not shirk from it

Will Illinois’ Governor Sign a Bill Forcing Christian Hospitals to Promote Abortions?

Manželství, rodina, výchova a přirozený řád

Detský sex: v Nemecku školáci hrajú scénky zo sexuálneho života

EU chastises Britain for having too many stay-at-home moms

Lesbian ‘gender non-conforming’ couple tries to force son to have ‘queer’ gender relationship

New study shows ’90s era condom programs increased teen fertility rates

Hnutí pro-life

Trump prisľúbil, že ako prezident vymenuje pro-life sudcov Najvyššieho súdu a bude podporovať náboženskú slobodu

Activists Use Drone To Deliver Abortion Pills To Irish Women

Here comes Mexico’s Roe v Wade – Supreme Court to decide if states must legalize abortion

How Mother Teresa helped this women’s rights warrior fight forced abortion in China

Malta pushes Abortion Pill

Obama threatens to veto $1.1 billion anti-Zika bill because it won’t fund Planned Parenthood

Obama Vetoed Bill to Defund Planned Parenthood Last Time, Pro-Life Leaders Tell GOP Try Again

Parents walk out of abortion, choose life for their son with Down syndrome

Poland blasts European bureaucrats, calls out Planned Parenthood

Students for Life Groups Now Outnumber Planned Parenthood Campus Groups 4-1

This astonishing pro-life gift will save lives in Uganda

Toronto Abp: Euthanasia kills physically and spiritually

Ignác Pospíšil

2 Responses to Rozhlédnutí 2016/06/26

  1. MichalD napsal:

    Jen upozornění na malý překlep: Joseph Stepling se narodil před 300 lety.

  2. Vladimír napsal:

    Škoda, že tu nikdo nepřipomněl, že od 29.6. máme nového biskupa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *