Linda Gibbonsová odsouzena

Linda Gibbons

TORONTO, 21. ledna 2016 (LifeSiteNews) – Soudkyně provincie Ontario Mavin Wongová odsoudila k nepodmíněnému trestu obhájkyni života a vězeňkyni svědomí Lindu Gibbonsovou za porušení občanskoprávního opatření z roku 1999, podle něhož jsou v okruhu 500 stop od Morgentalerovy potratové kliniky v Torontu zakázány aktivity hnutí pro život. V souladu se zněním tohoto opatření soudkyně Gibbonsovou rovněž odsoudila za „obtěžování“.

Gibbonsová byla zatčena 2. září loňského roku, když se procházela před Morgentalerovým potratovým zařízením, které se nachází v kancelářském komplexu na adrese 727 Hillsdale Avenue v torontské čtvrti Leaside. Nosila tabuli s obrázkem miminka a nápisem: „Proč, maminko, když tolik chci rozdávat lásku?“, v ruce měla malé plastové modely dítěte před narozením a letáky hnutí pro život.

Státní zástupce Daniel Brandeis povolal na stanoviště svědků dvě pracovnice potratového zařízení, které prohlásily, že pokojné svědectví Gibbonsové spojené s přecházením po chodníku kliniku „obtěžovalo“. Jedna pracovnice uvedla, že měla pocit, že přítomnost Gibbonsové „narušovala“ její soukromí. 

Státní zástupce byl rovněž připraven povolat jako svědka pracovníka ochranky, který měl dosvědčit, že Gibbonsová řekla několika ženám vstupujícím do zařízení, že existují jiné alternativy než potrat a že je jejich nenarozený syn či dcera potřebují. Gibbonsová nezpochybnila, že takové poznámky říkala.

Obhájce Gibbonsové Daniel Santoro argumentoval tím, že činy jeho klientky nejsou porušením opatření z roku 1999, ale šlo o pokojné rozdávání letáků, což je skutek chráněný ústavou a potvrzený rozhodnutím Nejvyššího soudu z roku 1999 o svobodě projevu v souvislosti s rozdáváním letáků před K-Martem. Santoro rovněž prohlásil, že předcházející odsouzení Gibbonsové za podobná obvinění zrušil soudce Nejvyššího soudu provincie Ontario Gary Trotter, který v červenci 2014 rozhodoval o jejím odvolání proti odsuzujícímu rozsudku z roku 2012.

Mavin Wongová, soudkyně prvoinstančního soudu provincie Ontario v College Park, však Gibbonsovou shledala vinnou a svědectví pracovnic potratové kliniky označila za „důvěryhodné“. Při vynášení rozsudku citovala Wongová pasáž z jiného usnesení soudu, v němž byli lidé protestující proti potratům označeni za „typicky násilnické a agresivní“, ačkoli státní zástupce nepředložil žádný důkaz, že Gibbonsová jednala jinak než pokojně.

Soudkyně Wongová odsoudila Gibbonsovou k maximálnímu trestu šesti měsíců nepodmíněně. Protože Gibbonsová už strávila 141 dnů ve vazbě, uplatnila soudkyně obvyklé pravidlo o propuštění po odpykání dvou třetin trestu a Gibbonsová byla propuštěna na svobodu.

Soudkyně Wongová Lindě Gibbonsové uložila opatření, které jí zakazuje přiblížit se na méně než 50 metrů k jakémukoli „samostatně stojícímu potratovému zařízení“, a to na dvouletou zkušební dobu.

Advokát Gibbonsové po vynesení rozsudku řekl, že zvažuje odvolání. Linda Gibbonsová opustila soudní síň s úsměvem. Objímala se se svými stoupenci a neprojevovala žádné známky ochoty polevit ve svém odhodlání mluvit za nenarozené děti odsouzené k potratu.

Pete Baklinski

Originální zprávu z LSN.com přeložila Lucie Cekotová.

Odkazy na Katopedii doplnil šéfredaktor.

2 Responses to Linda Gibbonsová odsouzena

  1. […] Linda Gibbonsová odsouzena […]

  2. fcgbhgfh napsal:

    Rozhodnutí soudu mi připadá ohavné, i když jsem ateista a uznávám možnost potratu jako řešení ve výjimečné situaci. To jen abyste věděli, že ateisté nejsou všichni stejní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *