Stovky lidí demonstrovaly v Praze proti Barnevernu

Pochod od ambasády k fondům (foto: Gabriela Sládková)

Pochod od ambasády k fondům (foto: Gabriela Sládková)

Asi pět set lidí se navzdory nepříznivému počasí sešlo dnes odpoledne před norskou ambasádou v Praze, aby protestovali proti loupení dětí a rozbíjení rodin Barnevernem, které tato norská organizace „na ochranu dětí“ provozuje v čím dál větším měřítku. Demonstrace pokračovala po sérii proslovů pochodem přes Karlův most k sídlu Norských fondů, kde byla po několika dalších proslovech ukončena. Akce byla součástí řetězu protestů napříč světem, jen tento den se proti Barnevernu demonstrovalo ještě v Aradu, Madridu, Moskvě, Rize, Suceavě a Vídni…

Vedle u nás zatím bohužel nepříliš známých českých i norských aktivistů (za všechny budiž jmenována organizátorka akce Jordanka Jirásková) bojujících proti zločinům Barnevernu, vystoupily před demonstranty i známé osobnosti, kterým není nezměrné zlo páchané na rodičích i dětech norskou sociálkou lhostejné. Především šlo o politiky, kteří se těmto kauzám dlouhodobě věnují – europoslance Petra Macha (Svobodní) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a poslankyni Jitku Chalánkovou (TOP 09). Dále vystoupily též bývalá poslankyně Táňa Fischerová a známá ekonomka a podnikatelka Markéta Šichtařová.

Mluví europoslanec Karel Mach (foto: Martin Pucherna)

Mluví europoslanec Petr Mach (foto: Martin Pucherna)

V davu demonstrantů jsem zahlédl i další známé postavy – mimo jiné MUDr. Romana Jocha a poslance Marka Černocha (Úsvit) – tady si nejsem jistý, jestli ten náhodou neměl vystoupení před sídlem norských fondů – dav byl docela velký a já byl v tu chvíli trošku dál, takže z mého místa bylo špatně slyšet a nebylo vidět. Mezi přítomnými bylo i pár mých známých – hrstka lidovců a mladých křesťanských demokratů (upřímně, čekal bych jich trochu víc), jakož i pár katolíků – taky jich ale mohlo být více. Na druhé straně, počasí nebylo opravdu nic moc. O to více si zaslouží dík ti, co i přes to přišli.

Řečníci vzpomínali řadu nekalých praktik Barnevernu (Evropský soud pro lidská práva již čtyřikrát zhodnotil jeho jednání jako závažně porušující lidská práva – aniž by to vedlo k jakékoliv změně), připomínaly nejznámější a nejkřiklavější případy jeho zvůle (děti Michalákovi, Bodnariovi, devítiměsíční těžce nemocné děvčátko odebrané z česko-norské rodiny před několika dny…) a tvrdě kritizovali ministryni Marksovou, která postiženým českým rodinám spíše škodí a chce norský systém coby vzorový a pokrokový zavést i u nás, a požadovali její odstoupení. Rovněž se vyslovili pro odmítnutí peněz z norských fondů.

Petr Mach oznámil, že připravil návrh mezinárodní smlouvy s Norskem, která by řešila situaci, kdy bude české dítě odebráno Barnevernem, a zajišťovala předání odebraných českých dětí do péče České republiky (a obráceně norských dětí odebraných v ČR do péče Norského království). Uvidíme, co něj řekne ministr zahraničí, kterému jej hodlá poslat.

Kritice neušla ani norská vláda, jejíž ministři neobhajitelné praktiky Barnevernu tolerují a hájí, ani česká vláda, která nedělá pro oběti Barnevernu z řad svých občanů prakticky nic. Souhlasím s řečníky, že napsat „naštvaný dopis“ a následně „velmi rozzlobený dopis“ je trochu málo od vlády, co by mohla u dětí Michalákových využít institut diplomatické ochrany – kdyby ovšem chtěla.

Několikrát zaznělo, že demonstrace není zaměřena proti Norům, že to jsou fajn lidé, ale proti Barnevernu. Myslím, že to je trochu diskutabilní. Samozřejmě, demonstrace je proti Barnevernu a jeho zločinům, ovšem Barnevern byl stvořen Norskem a Nory, Norskem a Nory je provozován a tolerován, včetně svých zločinných praktik, takže i když někteří z jeho odpůrců mohou vidět Nory spíše jako oklamané oběti zrůdného systému, přece jen je nelze zcela oddělit od jejich díla a zásluh o ně.

Nu, věřím, že zájem o řádění Barnevernu neochabne a že se jednou tuto nestvůrnou a zločineckou organizaci podaří umravnit. Čím dříve, tím lépe…

Ignác Pospíšil

10 Responses to Stovky lidí demonstrovaly v Praze proti Barnevernu

 1. Ignác Pospíšil napsal:

  Vyšlo i na autorově iDnesáckém blogu, kde lze článek podpořit kliknutím…

  http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/491635/stovky-lidi-demonstrovaly-v-praze-proti-barnevernu.html

 2. VlaM napsal:

  Existuje u nás jistá organizace zkratkou OSPOD. Nemám pocit, že by její praktiky byly natolik odlišné. Jen je za větrem.

 3. Jiří napsal:

  Nejsem katolík, takže pro tento časopis nejsem cílovou skupinou. A po přečtení výše uvedeného článku to tak zůstane. Jednak mě zarazila nenávist a agresivita vůči Barnevernu, jednak jistota autora, že zná všechny okolnosti případu. Jistěže máme svobodu slova a každý se může vyjádřit. Myslím si ale, že postoj a názory autora nejsou zrovna křesťanské a uveřejňování takovýchto článků spíše katolíkům škodí.

  • Ignác Pospíšil napsal:

   O tom, že se Barnevernet vymkl kontrole a hrubě porušuje lidská práva a páchá nestvůrné zločiny na dětech a rodičích, je už tolik svědectví a prokazatelných informací, že o tom nemůže být pochyb. Nejde o jeden případ, nejde ani o desítky případů – jde o stovky případů… Jde tu nejen o kradení dětí, ale o následné zacházení s nimi. A nejde o pochybení, ale o zcela pragmatické a úmyslné jednání.

   Jde tu o čtyři rozsudky Evropského soudu pro lidská práva, které shledaly metody Barnevernetu jako hrubě porušující lidská práva, jde tu o stovky věrohodných a podložených svědectví nejen rodičů, ale i unesených dětí. Jde tu o prohlášení stovky norských odborníků na péči o děti (těch skutečných – pedagogů a psychologů – ne úředníků Barnevernu, jejichž hlavní kvalifikací je vyznávání zločinné ideologie, že rodina nic neznamená), etc.

   Proto Barnevernet JE nestvůrnou a zločineckou organizací a právě pro lásku a povinnosti k lidem, kterým škodí, je třeba ho tak nazývat a postavit se proti němu. Základní křesťanská zásada – je třeba nenávidět hřích, ale milovat hříšníka, platí i zde. Máme se vyhýbat soudu (o ceně a spáse) lidí, ne posouzení správnosti činnů a o prospěšnosti a zločinnosti organizací.

   Nikdy jsem neštval a nepodněcoval nenávist proti nějaké zemi a vládě, ale pokud tato páchá takto nestvůrné zločiny, vždy o tom budu psát, vždy se budu veřejně stavět proti ní a vyzývat lidi, aby se zlu, které páchá , postavili. To je POVINNOST nejen každého křesťana, ale vysloveně každého slušného člověka.

  • opičí mozeček napsal:

   Mě-li bych svou příslušnost ke konkrétní sektě, případně Církvi řídit podle toho, jak sympatičtí mi jsou konkrétní lidé k ní hlásící, jsem pohanem dále.
   Lžete.
   Tyhle „arguementy“ jsou jen vaším chlácholením setrvání v nevěře a na cestě k zatracení.

   • Libor Rösner napsal:

    To není o sympatiích. Samozřejmě že něčí příklad může jiného člověka přilákat, nebo odpudit. A vzhledem k tomu, že pravděpodobně neznáte kolegu, na něhož reagujete, není úplně vhodné stanovovat diagnózu.

  • Pax Jan napsal:

   Nesouhlasím snad se vším, co je v tomto videu. Ale patrně je dosti pravdivé.

   https://www.youtube.com/watch?v=T_HaH4OsA8M

   V souvislosti s tzv. „juvenilní justicí“ se šíří různé konspirační teorie. Což zamrzí. Ale skutečnost – jádro – nelze popřít.
   —–

   Škoda, že se mi nepodařilo najít odkaz na slovenskou TV JOJ či jinou standardní (mainstreamovou) televizi na Slovensku.

   Měli tam asi půlhodinový pořad (nebo delší, viděl jsem před časem)(?). Našel jsem jen šot.

   https://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=uXJh7p-wGFM

   (není to sice o Norsku, ale je to podobné téma.)

   Pax

   Jan

 4. Ignác Pospíšil napsal:

  Projevy z demonstrace…

  https://www.youtube.com/watch?v=5vmhtqaA9uQ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *