Rozhlédnutí 2015/11/29

Sv. Mikuláš z Myry

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden otevírá první neděle adventní, kterou začíná nový liturgický rok a Advent. Zároveň si připomínáme sv. Saturnina z Toulouse.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: sv. apoštol Ondřej (po 30.), sv. Edmund Kampián (út 1.), sv. Bibiana Římská (st 2.), sv. František Xaverský (čt 3.), sv. Barbora z Nikomédie a sv. Petr Chrysolog (pá 4.)

Další týden otevře druhá neděle adventní a zároveň oslavíme svátek sv. Mikuláše z Myry, biskupa.

Z akcí upozorňuji na modlitby před zlínskou porodnicí (út 1.) a Mši sv. v dominikánském ritu v Praze a pražský pro-life pochod (st 2.)

Modleme se tento týden především za naše pronásledované bratry a sestry všude ve světě, jakož i za obrácení těch, co se na jejich pronásledování podílejí či proti němu nezasahují, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová Církev

Papež František I. navštívil Afriku, podrobnosti o jeho cestě naleznete v češtině na stránkách Radia Vatikán a stránkách ČBK.

Zahraničí

Turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský bitevník Su-24, bombardující turkmenské islamisty na severu Sýrie. Turecko tvrdí, že sestřelilo neznámý letoun narušující turecký vzdušný prostor až po deseti či ještě více varováních, Rusko to popírá a tvrdí, že ruský stroj hranice nenarušil a byl zákeřně sestřelen bez varování stroji, jejichž přítomnost a útok vůbec nezaznamenal, protože vzhledem k absenci letectva na straně islamistů operoval radarem v módu pro bombardování. Incident těžce narušil vztahy Ruska a Turecka a vedl Rusko k vyhlášení citelných ekonomických sankcí vůči Turecku. Ruský prezident Putin naznačil, že Turky k sestřelení ruského letadla vedl vztek nad tím, že Rusové svým bombardováním narušují obchod Turků s Islámským státem, na němž bohatne celá řada tureckých prominentů, včetně prezidentovy rodiny. Řada komentátorů rovněž připomněla, že Turci nelibě nesou ruské bombardování protureckých povstalců z řad Syrských Turků. Rusko v reakci na to posílilo protileteckou obranu v Sýrii jedním raketovým křižníkem a systémy S-400 a znásobilo bombardování protureckých povstalců i nálety narušující jak zásobování těchto povstalců Turky, tak obchod Turecka a IS. Turecko na oplátku vyhrožuje, že se incident může opakovat, pokud Rusko nebude své útoky koordinovat s ním a americkou koalicí.

Německo legalizovalo nekomerční euthanasii. Tragičnost této zprávy podtrhuje fakt, že četní představitelé totálně zdegenerované německé části Katolické církve to považují za vcelku dobrý výsledek. Více ZDE.

Švýcarský kanton Ticino zakázal zahalování obličeje na veřejnosti, tj. i nošení burky a nikábu.

ČR + Slovensko

Pokračují útoky liberálních pseudokatolíků a světských médií proti kardinálovi Dukovi, neboť nemohou překousnout mši svatou, kterou sloužil za ČR a prezidenta Zemana, jakož i fakt, že byl na Hradě přijat s poctami, které mu jako kardinálovi dle diplomatickému protokolu náleží. Těžko těmto remcalům pomoci, problém je čistě v nich. K tématu též tento komentář.

Martin Konvička čelí obvinění pro své kontroverzní výroky na facebooku. Nutno dodat, že je do značné míry čistě jeho chybou, že pro tato obvinění poskytl opravdu hutný materiál, zahrnující i (?žertování?) o mletí muslimů do masokostní moučky.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý listopad 2015 naleznete ZDE.

Mons. Marcel Lefbvre

29. listopadneděle – je první neděle adventní, kterou začíná nový liturgický rok a Advent. Zároveň si připomínáme sv. Saturnina z Toulouse, biskupa a mučedníka. Před 110 lety se narodil arcibiskup Marcel Lefebvre (1905-1991), zakladatel Kněžského bratrstva sv. Pia X.

30. listopadpondělí – slavíme svátek sv. Ondřeje, apoštola a mučedníka. Před 120 lety se narodila sestra Marie Filomena Dolanská (1895-1943), dominikánka a učitelka umučená nacisty v Koncentračním táboře Ravensbrück.  CENAP pořádá v Brně odborný seminář „Přechodem bez umělých hormonů“ věnovaný problematice klimakteria apřirozeného plánování rodičovství, určený pro zdravotníky, poradce PPR a všechny, které daná problematika zajímá a chtějí se více dozvědět. Začátek v 16:30, podrobnosti ZDE.

1. prosinec, úterý – připomínáme si sv. Edmunda Kampiána (1540-1581), jezuitského kněze a mučedníka, sv. Eligia (588-660), biskupa a zlatníka, a bl. Marii-Clémentinu Anuaritu Nengapetu (1939-1964), řeholnici a mučednici čistoty. Před 110 lety se narodil Kilian Nowotny (1905-1977), sudetoněmecký ochodník, pašerák a převaděč. Ve Zlíně proběhne pravidelná modlitba sv. růžence před porodnicí v areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Začátek v 16.00.

2. prosinec, středa – slavíme svátek sv. Bibiany Římské, panny a mučednice ze 4. století. Jeho Milost Jan Gerndt (∗ 1955), český římskokatolický kněz a sídelník kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, slaví 60. narozeniny. V dominikánském kostele sv. Jiljí v Praze bude P. Filip Boháč OP celebrovat Mši svatou v dominikánském ritu. Začátek v 8:00. Proběhne pražský pro-life pochod Odvahu k životu. Začátek v 16:30, více ZDE.

3. prosinec, čtvrtek – slavíme svátek sv. Fantiška Xaverského (1506-1562), spoluzakladatele jezuitského řádu a misionáře, apoštola Dálného východu.

4. prosinecpátek – slavíme svátek sv. Barbory z Nikomédie, panny a mučednice z přelomu 3. a 4. století, a sv. Petra Chrysologa (cca 380 – cca 450), biskupa a učitele Církve.

5. prosinec, sobota – připomínáme si sv. Sabase z Mar Saby (439-532), poustevníka. Večer či v noci „chodí Mikuláš“…

6. prosinecneděle – je druhá neděle adventní. Zároveň slavíme svátek sv. Mikuláše z Myry, biskupa.

Další zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především: LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Krize církve

Arcibiskup Chaput: přizpůsobivost není cestou milosrdenství

Německá církev hanobí africké křesťany a kněze

Bishop defends Churchmilitant.com against ‘vicious’ Bill Donohue Attack

Cardinal Pell bets against the odds: insists Pope Francis will strongly reaffirm Catholic tradition

Cardinal Sarah: „God is disappearing from society…no one is interested in God“

Germany’s bishops discuss decentralizing the Church in meeting with Pope Francis

How did heterodox prelates try to change doctrine at synod?

Ontario Conservative House leader says Cardinal Collins asked him to not oppose radical Wynne sex ed

Pronásledování křesťanů, uprchlíci, náboženské svobody

Aktuální případ z Norska: pět násilně odebraných dětí včetně tříměsíčního miminka

Francie: Islámský teror je dokonalou záminkou pro tvrdý postup proti křesťanům

Kresťanskí utečenci sú moslimami veľmi často zastrašovaní

Proimigračná propaganda sa zrútila 12: Obama vedome posiela na smrť asýrskych kresťanov

Beleaguered Christian army pleads for U.S. military aid to defend land against ISIS

Faithful Priest at Notre Dame silenced

Karachi, masked men set Christian television station on fire

Lawyers suing Farmers for refusing to host same-sex Wedding compare Case to ‘Race Discrimination’

Over 600 join rally urging City of Toronto to ‘stop bullying Christians’

Pro-life, právo na život

Leoš Ryška: Vděčím babičce za to, že žiju

Papež pochválil italské pro-life pracovníky

British Columbia gvmt rebuffs NDP call for crackdown on 40 Days for Life vigil

Disabled newborns are being killed LEGALLY in The Netherlands: here’s the proof

Irish children’s minister joins call for nation to abandon pro-life constitution

Paraguay president refuses to decriminalize abortion

Quebec will allow doctors to euthanize patients starting Dec. 10: bucks feds request to delay

Rodina, manželství a výchova

Gays fail once more at UN, abortion language also rolled back

Rubio says SCOTUS didn’t ‘settle’ marriage issue: ‘God’s rules always win’

Ostatní

„Hračku“ se sebrat nepodařilo

Katolický kalendář 2016 – možnosti objednání

Pornografia: dlhodobo najväčšia duchovná hrozba

France’s Catholic Revolution

Ignác Pospíšil

3 Responses to Rozhlédnutí 2015/11/29

  1. Pavel napsal:

    Mám radost z obnovení dominikánského ritu v Praze po půlroční pauze! Nevíte, zda se bude sloužit pravidelně?

  2. Pavel napsal:

    6. prosinec, neděle – tradiční mše svatá v kostele sv. Prokopa v Čisté u Horek v 17:00. Zdroj: http://farnost.studenec.cz/?q=farnost/z-deni-ve-farnosti/ohlasky-1-adventniho-tydne-2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *