Rozhlédnutí 2015/11/22

Sv. Cecílie

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden otevírá čtyřiadvacátá a poslední neděle po Svatém Duchu, při níž zároveň slavíme svátek sv. Cecílie.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: sv. Klement I. (po 23.), sv. Jan od Kříže (út 24.), sv. Kateřina Alexandrijská (st 25.) a přenesení ostatků sv. Ludmily (pá 27.)

Další týden otevře první neděle adventní, kterou začíná nový liturgický rok a Advent. Zároveň si připomínáme sv. Saturnina z Toulouse.

Z akcí upozorňuji na přednášku o tradiční liturgii v Bojkovicích (út 24.) a brněnský kurz CENAP„O sexualitě pro snoubence“ (čt 26.)

Modleme se tento týden především za naše pronásledované bratry a sestry všude ve světě, jakož i za obrácení těch, co se na jejich pronásledování podílejí či proti němu nezasahují, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová Církev

Papež František I. jmenoval Mons. Manfreda Scheuera, dosavadního biskupa Innsbrucku, biskupem lineckým.

Soud Městského státu Vatikán uzavřel vyšetřování v kauze odcizení interních dokumentů a zahájil trestní stíhání proti pětici obžalovaných: třem bývalým zaměstnancům vatikánské komise pro ekonomicko-administrativní otázky Svatého stolce a dvěma italským novinářům. Více ZDE.

Evropská unie

Evropská komise se po teroristických útocích v Paříži rozhodla předložit návrh harmonizující v celé EU předpisy pro získávání zbrojních průkazů. V drtivé většině zemí bude znamenat výrazné odzbrojení obyvatel, protože ve stávající podobě chce normálním lidem znemožnit legální držení dokonce i jen poloautomatických pistolí. Pro normálně uvažujícího člověka je ovšem záhadou, jak by měl takovýto zákon snížit rizika terorismu, když teroristé zpravidla používají načerno získané a držené automatické zbraně. Každopádně zločinci a teroristé budou moci být v případě jeho přijetí klidnější, protože pravděpodobnost, že při svých zločinech narazí na ozbrojeného zákonůdbalého občana, který by se měl čím bránit, klesne prakticky na nulu. Inu, dbalá svých tradic, Evropská komise stále dělá, co může, aby co nejvíc škodila. Více informací např. ZDE či ZDE. Pozitivní je, že už dva státy EU vyjádřily ústy ministrů vnitra svůj nesouhlas s návrhem: Finsko a Česká republika.

Zahraničí

Teroristické útoky ve Francii vyvolaly vlnu zásahů proti islamistickým buňkám především ve Francii a Belgii i zintenzívnění náletů proti Islámskému státu. Západ se najednou snaží dohodnout s Ruskem, jak uklidit Blízký východ a Francie zvýšila počet a důraz svých náletů na pozice IS. Je ale otázka, jak dlouho všechno toto zvýšené úsilí vydrží a zda bude mít nějaké významné dlouhodobější výsledky. Někteří evropští politici jsou nepoučitelní a stále vidí jako největší problém EU negativní pohled zdravě myslících lidí na islám. Někteří představitelé islámu útoky v Paříži odsoudili.

Boko Haram provedlo další teroristické útoky v Nigérii. Podrobnosti ZDE.

Islamisté napojení na Al Kajdu provedli útok na luxusní hotel v Mali plný cizinců… Desítky mrtvých.

Veřejnoprávní frankofonní média radikálně omezují náboženská vysílání. Podrobnosti ZDE.

Američtí biskupové vydali pastorační dokument o pornografii. Podrobnosti ZDE.

V barcelonské katedrále bylo beatifikováno dvacet šest kapucínů umučených republikány za španělské občanské války. O. Frederik z Berga a jeho pětadvacet druhů z Řádu Menších bratří kapucínů zemřeli při pronásledování církve v letech 1936-37. Více ZDE.

ČR + Slovensko

Rekonstrukce významného poutního místa Svatá Hora u Příbrami se kvůli archeologickému průzkumu a složitější restauraci prodlouží asi o měsíc. Ani to by však nemělo zabránit konání půlnoční mše v bazilice a zpřístupnění většiny areálu veřejnosti k tomuto datu.

Na Slovensku by mohla vzniknout čtvrtá řeckokatolická eparchie (diecéze). Mons. Ján Babjak, archeparcha prešovský, potvrdil, že požádal o její zřízení. Podrobnosti slovensky ZDE.

Je možno si objednat českou i slovenskou verzi tradičního kalendáře vydávaného Krásou liturgie. Více ZDE.

Vyšlo třetí číslo oficiálního českojazyčného zpravodaje FSSP Klíč. K dosažení ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý listopad 2015 naleznete ZDE.

22. listopadneděle – je čtyřiadvacátá a poslední neděle po Svatém Duchu, při níž zároveň slavíme svátek sv. Cecílie, panny a mučednice. Rovněž vzpomínáme na františkánského mučedníka bl. Salvátora Lilliho (1853-1895) a jeho druhy, umučené Turky v rámci první vlny genocidy Arménů.

23. listopadpondělí – slavíme svátek sv. Klementa I., papeže a mučedníka.

24. listopad, úterý – slavíme svátek sv. Jana od Kříže (1542-1591), kněze a učitele Církve. Una voce ČR zve na přednášku R.D. Pavla Hödla na téma „Tradiční římský ritus – dějiny a praxe“. Přednáška v bojkovickém kostele začne v 17:00, poté bude následovat Mše sv. podle misálu z roku 1962.

25. listopad, středa – slavíme svátek sv. Kateřiny Alexandrijské, panny a mučednice. Papež zahájí pastorační návštěvu Afriky. K ní informace ZDE a ZDE.

26. listopad, čtvrtek – připomínáme si sv. Silvestra Guzzoliniho († 1267), opata a zakladatele silvestrinů.  CENAP pořádá interaktivní kurs pro snoubence a novomanžele nazvaný „O sexualitě pro snoubence“. Začátek v 16:30, podrobnosti ZDE.

27. listopadpátek – zejména v české církevní provincii a brněnské diecézi slavíme přenesení ostatků sv. Ludmily, kněžny, vdovy, mučednice a patronky Čech.

28. listopad, sobota – sobotní památka Panny Marie. V Mělníku proběhne místní lokální pochod pro život. Začátek v 10:00, podrobnosti ZDE.

Mons. Marcel Lefbvre

29. listopadneděle – je první neděle adventní, kterou začíná nový liturgický rok a Advent. Zároveň si připomínáme sv. Saturnina z Toulouse, biskupa a mučedníka. Před 110 lety se narodil arcibiskup Marcel Lefebvre (1905-1991), zakladatel Kněžského bratrstva sv. Pia X.

Další zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především: LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Krize církve

Audio: Synodou proti rodině (přednáška Michala Semína)

Farizeové a saduceové naší doby

František o korozi víry a nadměrné institucionalizaci církve v Německu

Závěrečná zpráva biskupské synody v češtině

Keď si nevážime sväté, ťažko si môžeme vážiť ľudské

Abp. Chaput Decries Dishonest Mercy

Archbishop Chaput: European churches that give Communion to ‘remarried’ are violating Catholic teaching

Japanese Parish Abolishes Kneeling for Communion

Vatican Chief of Sacraments: No pope can change divine law on Communion

Pronásledování křesťanů, uprchlíci, náboženské svobody

Navrhované povinné vzdělávání o LGBT ve Skotsku by porušovalo práva rodičů a ohrozilo učitelská místa

Turecko po volbách: Zhorší se ještě více situace křesťanů?

V Německu došlo k fyzickým útokům na aktivisty, kteří se staví proti sexualizaci dětí

Americký súd proti slobode svedomia kresťanov

Ján Baránek: Užitoční idioti pomáhajú islamskému štátu

Kresťania a ich obrana pred násilnou islamizáciou v Iraku

Saudi podporujú terorizmus podobne ako Sovieti komunizmus

Iraqi Patriarch Stops Islamization of Children

Pro-family leaders attacked by arson after German play depicts them being mutilated on stage

Syrian Patriarch: ‘The West Has Betrayed Us’

Tasmanian Devil Attacks Church

‘Truly alarming’: Sydney archbishop decries gvmt investigation of bishop for defending marriage

Pro-life, právo na život

Eutanazie je šílený nápad, jak může někdo moje pacienty zabíjet, říká zakladatelka hospiců v Česku (video)

Chile: vraždění nenarozených stále nezákonné

Madrid: Pochod pro život kritizoval postoj vlády k potratům

Alabama reps plan to reintroduce bill banning abortion after heartbeat

Doctors agreed to euthanize this depressed woman. Moments before her death, everything changed.

Pope Francis to doctors: never commit abortions or euthanasia, even if that means civil disobedience

Rodina, manželství a výchova

Je Charlie Challenge pouze hra? Ano, ale ďábelská

Méně sňatků, ale více daní pro rodiny

Poslanci našli způsob, jak dát rodinám včas vyšší slevy na dani na děti

Ján Figeľ: Ombudsmanka nehovorí o ľudských právach pravdivo

Bishop Schneider pulled no punches defending marriage in speech at HLI

‘It is impossible to have a healthy gay relationship’

‘Lube, lube, lube!’: Chicago schools to teach 5th graders how to ‘increase sexual pleasure’

Ostatní

Glosa k teroristickému útoku v Paříži

Křesťanství a islám: propast mezi nebem a peklem

Otázka „přirozenosti“ PPR

Radikální islám mezi mladými, ale mimo mešity

Římský misál (Schaller 1931)

Skrze ně svítí slunce kázání otce Martina Fuchse v Praze (15. listopad 2015).

Francúzsko má problém, nemá totiž žalúdok na tvrdé kroky

Katolícki tradicionalisti problém s kňazskými povolaniami nemajú

Ignác Pospíšil

4 Responses to Rozhlédnutí 2015/11/22

 1. 27. 11. Panny Marie od zázračné medailky - Pax Jan napsal:

  27. 11. Připomínáme si Panny Marie Zázračné Medailky
  (Numismata(?)

  http://www.fatym.com/view.php?cisloclanku=2014110188

  Pax

  Jan

 2. Pavel napsal:

  23. listopad, Praha – Žižkov – uskuteční se tradiční mše sv. v kostele sv. Rocha se začátkem v 18:00. Celebruje Jeho Milost Jan Gerndt.

 3. Svatý rok Božího Milosrdenství - Pax Jan napsal:

  Blíží se veliká událost: Svatý rok Božího milosrdenství. Více podrobností zde:

  http://radiovaticana.cz/clanek.php4?id=22186

  Ať už jej vyhlašuje sv. otec dobrý, (nebo si o něm někteří myslí, že je problematický), nic to nemění na Božím díle, které jistě nastane otevřením Svaté brány. Rok začíná 8. prosince, nám mariánským ctitelům v tak drahém svátku, svátku „turzovské“ hodiny milosti, od 12 – 13 hod. (kdy se ovšem přesně otevře brána, nevím)

  K tomuto roku nechť se pojí správné pojetí chápání Božího milosrdenství, ne levná útěcha, že Náš Pán vše automaticky odpustí bez pokání,

  ale takové, jaká hlásala sv. Faustyna Kowalská. Jejíž Denníček by si měli všichna katolíci toho roku, dle mého mínění přečíst. Také encykliku Dives in Misericordia

  http://www.kebrle.cz/katdocs/DivesInMisericordia.htm

  O Božím milosrdenství v podání sv. sestry Kowalské psal svého času dr. Václav Durych, jehož jsem znal osobně (syn slavného spisovatele Jaroslava).

  http://archive.is/oTUaq

  Přeji krásné prožití adventu a celého svatého roku

  http://www.biskupstvi.cz/2015-11-02-slovo-otce-biskupa-vojtecha-k-zahajeni-roku-milosrdenstvi

  Pax

  Jan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *