Připomínáme si nejslavnější vítězství maltézských rytířů

Turci ustupují!

Dnes slavíme kulaté výročí patrně nejskvělejšího, nejdůležitějšího a nejslavnějšího vítězství v historii maltézských rytířů, jakož i klíčového křesťanského vítězství v bojích s muslimy.

Je tomu dnes právě 450 let, co turečtí obléhatelé vzdali po více než třech měsících obléhání řádových pevností na Maltě a začali se chystat k opuštění ostrova. Již to byl pro Turky vzhledem k jejich obrovské početní převaze veliký, ostudný a naprosto neočekávaný neúspěch. A to ještě nebylo všechno – jejich jednotky stahující se k nalodění byly zaskočeny početně slabším, ale čerstvým španělským vyprošťovacím kontingentem a utrpěly (vlastně již po konci obléhání) další strašlivé ztráty, čímž se turecký neúspěch změnil v katastrofu. Poslední zbytky tureckých nájezdníků opustily souostroví 11. září.

Malta tedy vytrvala a udržela si post strategicky nenahraditelné předsunuté pevnosti bránící Turkům v pronikání do západního Středomoří, jakož i klíčové základny pro řádové loďstvo a další křesťanské flotily, které vedly boj s tureckým loďstvem a muslimskými piráty v přilehlých vodách. Cena, kterou řád zaplatil za své fantastické vítězství, byla strašlivá – padlo 200 z celkového počtu 500 rytířů hájících ostrov a spolu s nimi tisíce bojovníků z řad jejich poddaných a civilních obyvatel.

Na druhé straně obrovsky vzrostla prestiž řádu, což mu zajistilo i větší přísun nové krve a prostředků. Stařičký velmistr Jean de La Valette (1494/8 – 1568), který za obléhání přes pokročilý věk neváhal v krizových chvílích osobně vést své muže do protiútoků proti obrovské přesile nepřátel, tak mohl zahájit velkorysou obnovu a přestavbu maltských opevnění a sídel a založit nové hlavní město souostroví, které dostalo jeho jméno. Jeho dobudování se ale už nedožil. Turci se už o dobytí Malty nikdy nepokusili.

Vzpomeňme v tyto dny na toto obrovské vítězství a na nezměrné oběti, které byly složeny našimi předky pro jeho dosažení. Držme je v paměti a vezměme si z nich příklad a poučení. V těchto časech je potřebujeme obzvláště akutně.

Ignác Pospíšil

 

2 Responses to Připomínáme si nejslavnější vítězství maltézských rytířů

  1. Ignác Pospíšil napsal:

    Vyšlo i na stránkách autorova iDnesáckého blogu, kde lze příspěvek podpořit a ocenit kliknutím…

    http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/475885/pripominame-si-nejslavnejsi-vitezstvi-maltezskych-rytiru.html

  2. Mária Bacová napsal:

    Skvelý článok. Ste zatiaľ prvý, kto informoval o tomto
    slávnom výročí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *