Rozhlédnutí 2015/06/28

Sv. Petr a Pavel

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je pátá neděle po Svatém Duchu.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky: sv. Petr a Pavel (po 29.), Nejdrahocennější Krve Páně (st 1.), Navštívení Panny Marie (čt 2.), sv. Irenej z Lyonu (pá 3.), sv. Prokop ze Sázavy (so 4.)

Příští týden otevře šestá neděle po Svatém Duchu, při níž zároveň slavíme svátek sv. Cyrila a Metoděje.

Z akcí a událostí upozorňuji především na linecké svěcení (so 4.)

Modleme se tento týden především za naše pronásledované bratry a sestry všude ve světě, jakož i za obrácení těch, co se na jejich pronásledování podílejí či proti němu nezasahují, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová církev

Svatý stolec uzavřel „globální dohodu“ se státem Palestina, která má chránit svobodu vyznání křesťanů, chránit svatá místa a přístup k nim a pomoci mírovému řešení situace ve Svaté zemi. Více ZDE.

Vyšel text Instrumentum laboris určený účastníkům podzimního řádného zasedání biskupské synody o rodině. Tento dokument se skládá ze závěrečného dokumentu loňského mimořádného zasedání tzv. Relatio Synodi spolu se syntézou odpovědí na dotazník, který rozeslal biskupským konferencím generální sekretariát synody. Výchozí dokument letošního zasedání obsahuje kromě zpráv biskupských konferencí také návrhy akademických institucí i samotných rodin. Instrumentum laboris je rozdělen na tři části: naslouchání výzvám týkajících se rodiny, rozlišování povolání k rodině, poslání dnešní rodiny. Více ZDE.

Zemřela sestra Nirmala Džóšíová, která vedla Misionářky milosrdenství po smrti Matky Terezy v letech 1997-2009. Více ZDE.

Zahraničí

Arabské čtvrti východního Jeruzaléma ve čtvrtek večer zaplavily výhružné letáky, adresované místním křesťanům a podepsané dosud neznámou organizací Islámský stát v Palestině, která používá logo tzv. Islámského státu. Křesťanům hrozí smrtí, pokud město neopustí do 18. července, tj. do konce ramadánu. Více ZDE.

USA se staly obětí dalšího gigantického výlevu soudcovského aktivismu, když Nejvyšší soud USA v poměru hlasů 5:4 prohlásil sodomitské svazky za plnoprávnou variantu manželství a ústavní právo občanů USA. Katoličtí biskupové tuto svévolnou redefinici manželství ostře odsoudili. Více ZDE či slovensky ZDE či anglicky ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDEZDE, ZDE, ZDE, ZDEZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Průběžně doplňovaný seznam hlavních akcí pro červenec 2015 naleznete ZDE. Do konce června je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí 2015, více informací ZDEDalší stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

28. červenneděle – je neděle pátá po Svatém Duchu.

29. červen, pondělí – svátek Svatých Apoštolů Petra a Pavla.

30. červen, úterý – Vzpomínka na sv. Apoštola Pavla.

1. červenec, středa – Nejdrahocennější Krve Pána našeho Ježíše Krista. Proběhne další dějství pražského pro-life pochodu Odvahu k životu. Začátek v 16:30, podrobnosti ZDE.

2. červenec, čtvrtek – Navštívení Panny Marie. V poutním kostele u Panny Marie pomocné na Horách se uskuteční tridentská mše, kterou bude celebrovat P. doc. Josef Beneš. Pouť pořádá Bratrstvo živého růžence při kostele sv. Michala v Brně. Začátek v 10:00.

3. červenec, pátek – sv. Ireneje z Lyonu († cca 202), biskupa a mučedníka. Před 360 lety (1655) papež Alexandr VII. založil litoměřickou diecézi.

4. červenec, sobota – sv. Prokopa ze Sázavy († 1053), zakladatele a opata sázavského kláštera a patrona čekého. Mons. Ludwig Schwarz, biskup linecký, udělí v linecké katedrále kněžské svěcení Philippu Faschingerovi FSSP. Začátek v 10:00.

5. červenecneděle – je neděle šestá po Svatém Duchu a my zároveň slavíme svátek sv. Cyrila a Metoděje, věrozvěstů slovanských. Před 30 lety (1985) proběhla národní pouť na Velehradě, která představuje jednu z největších československých protikomunistických demonstrací v době trvání komunistického režimu Kněžské bratrstvo sv. Petra pořádá duchovní akci Credimus – o víře pro věřící i hledající, která se uskuteční na počátku července v břevnovském klášteře v Praze. Na programu bude mše sv. a modlitba posvátného officia podle tradičního římského ritu, katechetické přednášky o vyznání víry založené zejména na výkladu Kréda Božího lidu a tématické prohlídky Prahy. Podrobnosti a přihlášky na fssp.cz nebo přes e-mail jwz@seznam.cz

Žhavá témata

Pronásledování křesťanů a utečenci

Responding to Global Christian Persecution

Další zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především: LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Česky

Bezpilotní letoun doveze do Polska potratové pilulky

K článku Lidových novin o biskupské synodě

Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště

Ne potratům pro dívky propuštěné skupinou Boko Haram

Prezident Zeman podpořil úsilí o omezení potratů

Vobořil: Alkohol u dětí? Tichá epidemie, nikdy se tak nepilo

Voice of the Family k encyklice Laudato Si

Slovensky

Je krátkozraké, keď si ženy myslia, že nepotrebujú mužov

NIKARAGUA POSILŇUJE ZÁKONY CHRÁNIACE TRADIČNÉ MANŽELSTVO

Pápež odsúdil veľmoci za nečinnosť počas transportov do vyhladzovacích táborov

PRO-LIFE SKUPINA ZACHRÁNILA PERUÁNSKE DIEŤA

Polsky

Aborcyjny dron nad Polską

Anglicky

A Warning From Canada: Same-Sex Marriage Erodes Fundamental Rights

Ailing 78-year-old Irish pastor ready to go to jail for calling Islam ‚satanic‘

Chances are your teen is looking at porn. But it’s worse than that.

Home school numbers skyrocket in Canada: parents ‘dissatisfied’ with public education, says expert

 Hope comes from France

How Cardinal Burke welcomed home a gay activist

If Ontario’s French schools can delay Wynne’s sex ed, so can the English schools

Leading U.S. hospital fires doctor for raising concerns about health risks of gay sex

Mexican bishop and his clergy: We will go to jail rather than bless gay ‘marriages’

Obama should read the pope’s words on abortion, not just ‘climate change’: Mike Huckabee

Pro-life groups flood UN committee with pleas to block right to abortion

Scottish mom fired for refusing abortion, wins compensation

Seven Essential Lessons Dads Need to Teach their Children

Texas Gov. Greg Abbott picks homeschooler to chair State Board of Education

The Rising Tide of Muslim Converts to Christianity

Ignác Pospíšil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *