Dnes je Bílá sobota

Je Bílá sobota, den Velikonočného tridua, kterým končí Svatý týden a celá doba postní. Aliturgický den rozjímání, bdění u Božího hrobu a čekání na Zmrtvýchvstání Páně. Přes den se neslaví žádné mše ani další svátosti, s výjimkou svátosti smíření či pomazání nemocných. S nadcházející nocí přicházejí oslavy nedělního svátku Zmrtvýchvstání Páně – tzv. Velikonoční vigílie. Světí se křestní voda, věřící obnovují křestní slib, udělují se křty katechumenům.

Hledáte-li možnost navštívit v tento den tradiční liturgii a nebyli jste dosud úspěšní, snad vám pomůže tento seznam.

Ignác Pospíšil

5 Responses to Dnes je Bílá sobota

 1. Adanedhel napsal:

  Je dnes půst a nebo není? Protože dokud jsem bydlel s rodiči, matka vařila a pekla a otec strážil v kostele hrob. Celý den se jedlo obyčejně, málo a bez masa a večer se šlo na vigilii. Hostina byla pak po návratu z kostela a ráno se šlo opět do kostela. Pak se jedl beránek. Má to někdo podobně ?

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Ano, platí zde totéž co pro Zelený čtvrtek – dříve šlo v Čechách o předepsaný den přísného postu a i dnes lze půst v tento den jen doporučit jako velice chválihodný dobrovolný počin. Ať už jste kdekoliv.

 2. JaRo napsal:

  Mohu se zeptat, zda by měl (nebo zda může) ministrant na bílou sobotu opustit kněžiště, aby upozornil věřícího, který si nesfoukl svíčku, že tak má učitit?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *