Tradiční liturgie na Hromnice a o sv. Blažejovi 2015

Hromnice

Hromnice

Zde je průběžně doplňovaný seznam tradičních bohoslužeb sloužených na Očisťování Blahoslavené Panny Marie alias hromnice (tj. 2. února) a na sv. Blažeje (tj. 3. února) 2015 na území ČR (a případně i na Slovensku). O prvním svátku se tradičně koná vedle Mše svaté i svěcení svic a procesí (průvod světel), o druhém se uděluje svatoblažejské požehnání.

Není v mých silách pořídit tento seznam sám, proto neváhejte pomoci a pokud víte o nějaké neuvedené liturgii, všimnete si nějaké chyby či vás napadá nějaká doplňující informace k uvedené bohoslužbě, prosím, upozorněte na ni v diskusi pod článkem, rád ji do seznamu doplním.

Seznam bohoslužeb v ČR detailně dělím dle diecézí. Ty však jsou použity jako územně popisný prvek, nikoliv institucionální, takže jsou tam pod nimi uvedeny i bohoslužby organizované a sloužené na jejich území i mimo diecézní a oficiální struktury (tj. veřejnosti přístupné bohoslužby řeholních komunit a bohoslužby FSSPX). Pořadí Mší svatých (resp. liturgií) v rámci jedné kategorie určuje v prvé řadě čas jejich začátku.

Česká církevní provincie

Arcidiecéze pražská

Praha-Smíchov, kostel Zvěstování Panny Marie (sv. Gabriela) – 2. 2. svěcení svic a Mše svatá (od 17:00). Další podrobnosti, včetně latinsko-českých textů k obřadům, naleznete ZDE.

Diecéze českobudějovická

Vyšebrodský klášter

Vyšší Brod, kapitulní síň a zimní kaple (O.Cist.)2. 2. v 6:15 svěcení svic v zimní sakristii, poté procesí do zimní kaple a následně Mše svatá. 3. 2. v 6:45 Mše svatá v zimní kapli, po ní bude udělováno svatoblažejské požehnání. Celebruje P. Justin Berka O.Cist., převor kláštera. Pozn.: Svatoblažejské požehnání pro ty, co ho nebudou moci přijmout v úterý, bude udělováno i po Mši svaté o neděli 8. února.

Diecéze královéhradecká

 

Diecéze litoměřická

Vejprty, kostel Všech svatých – 2.2. svěcení svic a Mše svatá – začátek v 17:00. Celebruje R.D. Šimon Polívka.

Diecéze plzeňská

Kostel Panny Marie Růžencové v Plzni

Plzeň, dominikánský kostel Panny Marie Růžencové – 2. 2. svěcení svic a pocesí následované Mší svatou začíná v 16:00. 3. 2. svatoblažejské požehnání a Mše svatá od 6:00, svatoblažejské požehnání a sv. přijímání bude možno přijmout ještě odpoledne v 17:15.   Celebruje P. Antonín Damián Nohejl IIIOP. Pozn.: Svatoblažejské požehnání pro ty, co ho nebudou moci přijmout v úterý, bude udělováno i v neděli 8. února.

Moravská církevní provincie

Arcidiecéze olomoucká

 

Diecéze brněnská

Řeznovice u Ivančic, kostel sv. Petra a Pavla – 2. 2. Mše svatá v 17:00. Celebruje R.D. Petr Rössler.

Brno-Černovice, kaple Královny posvátného růžence (FSSPX) – 2. 2. svěcení svící a Mše svatá s lidovým zpěvem v 18:00. 3. 2. – pochopil-li jsem správně jejich stránky, Mše svatá s lidovým zpěvem v 18:00, o svatoblažejském požehnání se nezmiňují.

Diecéze ostravsko-opavská

Slovensko

Východoslovenská provincie

Západoslovenská provincie

Galanta, Kostol sv. Štefana kráľa2.2. sv. omša o 6:00 (LAT-MAGY).

Marianka, Bazilika Narodenia Panny Márie – Mše svatá v 15:30. Celebruje vdp. Marek Vadrna, CCG.

Ignác Pospíšil

7 Responses to Tradiční liturgie na Hromnice a o sv. Blažejovi 2015

  1. Štěpánka Navrátilová napsal:

    2. 2. Řeznovice 17:00
    3. 2. ad web FSSPX Brno: Každé úterý – 18.00 – Mše sv. s lidovým zpěvem (kopírováno)

  2. Matúš napsal:

    SR 2.2. v Marianke, čas sa ešte upresní

  3. Ignác Pospíšil napsal:

    Všem pomáhajícím patří dík!

  4. […] 2. únor – slavíme Očišťování Blahoslavené Panny Marie (alias hromnice). Světí se hromničky. Seznam tradičních liturgií naleznete ZDE. […]

  5. Ignác Pospíšil napsal:

    Trojnásobná aktualizace:

    a) přidáno svěcení svic a Mše svatá u sv. Gabriela (2.2. v 17:00)

    b) svěcení svic ve vyšebrodském klášteře se kvůli řádění chřipky a nachlazení mezi mnichy přesunuje z kapitulní síně do zimní sakristie – z téhož důvodu se bude i nedělní (1.2.) Mše svatá konat v zimní kapli…

    c) v Marianke začnou obřady o hodinu dříve – tj. v 15:30…

  6. Pavol napsal:

    Diecéze litoměřická

    Vejprty, kostel Všech svatých – mše svatá v 17:00
    Zdroj: http://www.info.vejprtaci.cz/upload/Ohla%C5%A1ky.pdf

    Slovensko

    Galanta, Kostol sv. Štefana kráľa – sv. omša o 6:00 (LAT-MAGY)
    Zdroj: http://galanta.fara.sk/index.php/sk/farske-oznamy

    • Ignác Pospíšil napsal:

      Děkuji. Je mi líto, že jsme to stihl do seznamu zaznamenat až teď, po Mši svaté v Galantě, snad pomohlo alespoň včerejší schválení komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *