Rozhlédnutí 2015/01/25

Sv. Jan Zlatoústý

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, slavíme třetí neděli po Zjevení Páně a svátek Obrácení sv. Pavla, jímž vrcholí Oktáv jednoty s Petrovým stolcem.

Nejvýznamnější svátky a památky nadcházejícího týdne: sv. Polykarp ze Smyrny (26), sv. Jan Zlatoústý (27), sv. František Saleský (29), sv. Martina Římská (30) a sv. Jan Bosco (31).

Příští týden zahájí neděle Devítník (Septuagesima), při níž si zároveň připomeneme sv. Ignáce z Antiochie.

Modleme se tento týden především za naše bratry a sestry všude po světě, kteří jsou na útěku. A za naše politiky a církevní představitele, aby pro ně dokázali zorganizovat efektivní pomoc.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová církev

Papež František I. vyjádřil podporu slovenskému referendu o rodině. Podrobnosti slovensky ZDE.

Papež František odmítl, že by velké rodiny byly příčinou chudoby, a vyjádřil jim svou úctu. Rovněž jej prý velmi mrzí nepochopení a zneužití jeho výroků z tiskové konference pořádané v letadle při návratu z Filipín. Více ZDE, ZDE a ZDE.

Evropská unie

Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví (FEMM) schválil v poměru 24:9 (při dvou zdrženích se) extrémně propotratovou zprávu belgického socialisty Tabarelly, nazvanou „Pokrok a rovnost žen a mužů v Evropské unii v roce 2013“ (text a další informace o zprávě jsou ZDE). V plénu Europarlamentu by měla být probírána 9. března 2015. Vyjádření Hnutí Pro život naleznete ZDE, vyjádření europoslankyně Záborské ZDE. Text petice proti této zprávě, kterou spolu s HPŽ ČR doporučuji podepsat a podpořit tak boj proti ní, naleznete ZDE.

Domácí

Ministr školství Marcel Chládek vysvětlil, proč je třeba se bát domácího vyučování. Bývalý student Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda vyjádřil obavy, že by jí mohli využívat extremisté, což je dnes podle něj závažná bezpečnostní hrozba… Podrobnosti ZDE.

V Praze proběhlo 100. zasedání České biskupské konference. Biskupové rozhodli o rozdělení prostředků získaných při Tříkrálové sbírce: z více než 12 milionů více než čtyři půjdou na pomoc do Sýrie, zhruba stejná částka půjde do Iráku a trochu menší částka na Ukrajinu. ČBK zároveň vybrala jako svého zástupce na řádné zasedání synody o rodině královéhradeckého biskupa Vokála.

ČBK se též seznámila s výsledky sčítání návštěvnosti bohoslužeb a její rámcové výsledky sdělila i veřejnosti – ovšem způsobem, který musí v soudném čtenáři vyvolat směsici úžasu a pobavení… Podle ČBK čítá průměrná účast na římsko- i řecko- katolických bohoslužbách (?! jak se to určuje  z jednoho sčítání ?!)  419 188 lidí, včetně diváků doma u počítačů a televizí a těch, co se nemohli fyzicky dostavit (?! tedy včetně těch, co nepřijdou ?!). Nemohu si pomoci, ale připadá mi, že bylo třeba opravdu velice divokých kouzel, aby ČBK vzbudila zdání, že počet návštěvníků bohoslužeb roste, ačkoliv ve skutečnosti výrazně klesl. Více ZDE.

Jednání v Norsku ohledně osudu bratří Michalákových odebraných české matce a rozdělených v norských pěstounských rodinách nepřinesla žádné výsledky, krom toho, že Barnevernet přidal další omezení ohledně setkávání matky s dětmi a že jeho úřednice prokázaly absolutní neschopnost odůvodnit rozdělení dětí a jejich držení od matky či definovat podmínky, které musí matka splnit, aby jí mohly být vráceny. Pomalu roste aktivita českých úřadů a politiků v tét věci, přestože juvenilní justici velmi přející ředitel Ústavu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Kapitán, ministr pro lidská práva Dientsbier a ministryně práce a sociálních věcí Marksová dělají všechno možné, aby ji podryli a Barnevernet alespoň trochu podpořili. (Oba si proto vysloužili výzvy k rezignaci, v případě ÚMPODu dokonce poslankyně Chalánková mluvila o jeho možném zrušení). Velkou ostudu si řízla norská velvyslankyně, která nejprve paní Michálákovou veřejně obvinila ze skrývání zásadních informací (navíc způsobem, který budil dojem, že mluví jako informovaná osoba), aby byla následně přinucena přiznat, že nemá o kauze vůbec žádné informace a její obvinění vychází čistě z předpokladu, že Barnevernet žádné chyby či nekalosti nedělá. (Ambasáda později své prohlášení k případu přepracovala.) Krátce poté se objevil další skandál, který zcela likviduje představu Barnevernetu jako seriózního úřadu – ukázalo se, že dva „nezávislí experti“, kteří pro Barnevernet vypracovali posudky odobřující odebrání dětí (aniž by ovšem měli možnost pro ně získat potřebné podklady), jsou ve skutečnosti partneři žijící ve společné domácnosti, přičemž jejichž facebookové stránky jasně dokládají, že byli partneři již v době, kdy své posudky na Michalákovi sepisovali. Odkazy k tématu ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDEZDE, ZDE. a ZDE.

Zahraničí

Na Slovensku četná média odmítají vysílat Mše svaté či cenzurují kázání kněží, aby jim znemožnili jakkoliv upozornit na referendum o rodině. Zdá se, že duch komunismu se na Slovensko opět vrací, tentokráte ve spolku se sodomity. Více slovensky např. ZDE, ZDE, ZDE, ZDE či ZDE.

Parlament Makedonie schválil v poměru 72:4 dodatek ústavy, který definuje manželství jako svazek muže a ženy a zakazuje sodomitská manželství. Návrh musí projít ještě jedním hlasováním a získat podpis prezidenta, nicméně jak vidno, má drtivou podporu a měl by uspět.

Prezident USA Barack Hussein Obama uklidňoval své potratářské patrony a spojence prohlášením, že bude vetovat republikány připravovaný zákon, který má na federální úrovni zakázat potraty po 20. týdnu těhotenství. Zákon má přitom podporu více než 80 % voličů. Podrobnosti anglicky ZDE a ZDE.

Na Ukrajině se opět rozhořely boje, iniciativu na frontě zřejmě převzali proruští povstalci. Obě strany se navzájem obviňují z porušování příměří a zabíjení civilistů.

V řeckých mimořádných volbách drtivě zvítězilo radikálně levicové uskupení Syriza. Nebude-li mít většinu sama, rozhodně jí dosáhne za pomoci komunistů. K obrovskému vítězství radikální levici vynesl příslib zredukovat či zrušit úsporná opatření, která zemi vnutily Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Průběžně doplňovaný seznam hlavních akcí pro leden 2015 naleznete ZDE. Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

Do konce ledna je možno nominovat kandidáty do ankety Rytíři života. Podrobnosti ZDE.

Do konce ledna je též možno se hlásit na Setkání katolíků ve Vyšším Brodě. Podrobnosti ZDE.

25. ledenneděle – je neděle 3. po Zjevení Páně, slavíme Obrácení sv. Pavla, jímž vrcholí Oktáv jednoty s Petrovým stolcem. Modlíme se, aby byl svět získán pro Krista.

26. leden, pondělí – připomínáme si sv. Polykarpa ze Smyrny, biskupa a mučedníka z 2. století. V Brně začíná další cyklus „Kurzu symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství“ (STM PPR) CENAPu, podrobnosti ZDE.

27. leden, úterý – slavíme svátek sv. Jana Zlatoústého († 407), biskupa a učitele Církve.

28. leden, středa – připomínáme si sv. Petra Nolaska (1189-1256), zakladatele mercedariánských rytířů. Před 65 lety (1950) StB zatkla otce Josefa Toufara.

29. leden, čtvrtek – slavíme svátek sv. Františka Saleského (1567-1622), biskupa a učitele Církve. V Brně proběhne diskusní setkání na téma „Sexualita a jak o ní s dětmi hovořit“. Pořádá CENAP, začátek v 18:00, podrobnosti ZDE.

30. leden, pátek – připomínáme si sv. Martinu Římskou, pannu a mučednici z 3. století.

31. leden, sobota – připomínáme si sv. Jana Bosca (1815-1888), kněze a zakladatele salesiánů. A taky je Světový den pomoci malomocným. V Brně začíná další cyklus „Kurzu symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství“ (STM PPR) CENAPu, podrobnosti ZDE.

1. únorneděle – slavíme neděli Devítník a zároveň si připomínáme sv. Ignáce z Antiochie († okolo 107), biskupa a mučedníka. Před 50 lety zemřel arcibiskup Angelo Rotta (1872-1965), zasloužilý diplomat Svatého stolce a spravedlivý mezi národy.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především: LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Česky

2014 – mexický annus horribilis

Dekrety Kongregace pro svatořečení

Kardinál Onaiyekan: Chybí smysl pro zodpovědnost u těch, kdo nám vládnou

Křesťanské komunity v muslimských zemích zanikají

Nepředstavitelný tlak na křesťany v Severní Koreji

Otec lži

Papež o nepokojích v Nigeru

Petrův nástupce o zesvětštění, které zneplatňuje manželský souhlas

Politika aktivní ženy potřebuje, jejich působení si zaslouží podporu

Poslankyně: Máme 90 tisíc embryí, z toho mně běhá mráz po zádech

Proč právě křesťané?

Protesty muslimů proti Charlie Hebdo nabraly protikřesťanské ražení

Spisovatel Houellebecq: Společnost bez náboženství se rozpadne

Velká západní lež: Svoboda slova? Jen pro někoho. Pro jiné cenzura, zákazy, vězení.

Slovensky

Amerického Pochodu za život sa zúčastnilo približne pol milióna ľudí

Danko: Západné štáty bezhlavo otvárajú otázky homosexuálnych párov a výchovy detí

Dúfate, že vaše dcéry budú ľahkými terčmi? Nemusíte pre to ani prstom pohnúť

Fotograf Tony Frič v Iraku a Kurdistane: Situácia kresťanov pripomína exodus židov v Egypte

Kto tu chystá bič na kresťanov

Moderátorka Žembová: Budem bojovať za záchranu pravých rodinných hodnôt

Osobnosti v tom majú jasno: Daniel Hevier

Rozhovor s Janou Ray-Tutkovou o referende: Novinár RTVS ma chcel v reportáži použiť iba ako štatistu

Anglicky

British judge suspended and ‘re-educated’ for thinking children do best with a mom and dad

Cardinal Raymond Leo Burke on the Catholic “Man-crisis” and what to do about it

Catholic Identity and the Core Curriculum at Notre Dame

China to continue illicit ordinations in defiance of Holy See

Could Louisiana Priest Face Jail for Refusing to Break Confession Seal?

‘Glamorization of promiscuity’ must end before abortion can, Cardinal O’Malley tells 11,000 at March for Life vigil

Intensity gap‘ favors pro-lifers on eve of March for Life

Judge mocks Bible in decision forcing Michigan to recognize 300 same-sex ‘marriages’

March for Life reflects abortion awareness among young generation

Most Catholic College Alumni in U.S. Senate Support Abortion Rights

Pope Francis compares pushing gay agenda to ‘Hitler Youth’ indoctrination

The abortion intensity gap

The Church can’t flourish without fathers

The Extraordinary Form and China

‘The largest human rights march in the world’: Hundreds of thousands join D.C. March for Life

„Theology of the Body“ explained – a Traditional Catholic view

‘This is rape, by definition’: UK is giving 10-year-olds contraceptive implants, records show

‘We’re under siege’: Pro-life leaders say politicians want to force abortion on Northern Ireland

What the Official Daily of the Church in Italy is now teaching about the family: „Gender Theory“ and „Large Families“ are just two extremes of a virtuous middle…

Woman Behind Roe v. Wade: “I’m Dedicating My Life to Overturning It”

Francouzsky

La Marche pour la Vie 2015 en direct! (Fin du direct)

Ignác Pospíšil

10 Responses to Rozhlédnutí 2015/01/25

 1. Michal Kretschmer napsal:

  Tvrdit, že na platnost manželství má významný vliv víra snoubenců je velmi nebezpečné, i když jistě existují případy, kdy je přijetí svátosti pouze simulováno nebo kdy v důsledku zanedbané přípravy na manželství dotyční vůbec nevědí, do jakého vztahu vstupují.
  CIC can. 1096 §1 , kde stojí: „Ke vzniku manželského souhlasu je nutné, aby strany přinejmenším věděly, že manželství je trvalým svazkem mezi mužem a ženou, zaměřeným k početí dětí skrze jakousi sexuální spolupráci“. Dostačí úmysl snoubenců činit, co církev činí, a ten snoubenci uzavírající manželství obvykle mají.

 2. Karel napsal:

  Z rozdělování Tříkrálové sbírky mám následující pocit: je zřejmé, že v Sýrii,Iráku a na Ukrajině trpí obyčejní lidé. Tito obyčejní lidé se stali obětí mocenských choutek, které jsou podporovány a financovány nepředstavitelně většími částkami,než se podařilo vybrat ve sbírce. Více než peníze, které nezalepí ani nejmenší bídu, a dle mého názoru se k potřebným jako obvykle vůbec nedostanou, je třeba neohroženě poukazovat na příčiny a nebát se odsuzovat skutečnost, že v dnešním světě se nejvýnosnější investicí stala válka. Kdekoliv.

 3. nino napsal:

  Samozrejma, myslim, ze politika je muzska zalezitost a zeny by nemali v nej byt aktivne, dokonca sa pohravam s myslienkou, ci je spravne, aby krestanske hnutie malo ako clenky zeny.
  Ina vec je, ak zakony nutia hnutia, aby mali zeny, lebo im kresla prepadnu, tam mozno myslim, ze by mali mozno radsej nasadit zeny, aby kresla nepripadli nevercom, ale skor by to mali ponat socialne- cize skor tam dat chudobnejsie zeny, z chudobnejsich katolickych rodin, aby si privyrobili. Alebo z rodin bez rodicov, siroty a podobne.

  • Ignác Pospíšil napsal:

   a) Podobné úvahy ovšem nemají v křesťanství žádnou řádnou oporu; b) většina křesel je neplacených…

 4. JakubAlbert napsal:

  Doplnil bych jeden světový den, který někteří zde možná budou chtít oslavit: http://sharia4czechia.com/2015/01/17/svetovy-den-hidzabu-nedele-1-unora-2015/

 5. MichalD napsal:

  Další malý krůček byl učiněn: Papež provedl (prý „malou“) změnu obřadu předávání pallií. Už je nebude předávat osobně, ale prostřednictvím nunciů. Důvodem prý je, že je třeba „zdůraznit více vztah nově jmenovaných metropolitních arcibiskupů s jejich místními církvemi a dát tak možnost také sufragánním biskupům a jejich věřícím účastnit se tohoto důležitého aktu“ (viz http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21404)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *