Rozhlédnutí 2015/01/18

Sv. Anežka Římská

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, slavíme druhou neděli po Zjevení Páně, resp. svátek Nastolení sv. Petra v Římě, kterým začíná Oktáv jednoty s Petrovým stolcem.

Nejvýznamnější svátky a památky nadcházejícího týdne: sv. Fabián a Šebestián (20), sv. Anežka Římské (21). Po celý týden běží Oktáv jednoty s Petrovým stolcem.

Příští týden zahájí třetí neděle po Zjevení Páně a svátek Obrácení sv. Pavla, jímž vrcholí Oktáv jednoty s Petrovým stolcem.

Modleme se tento týden především za naše bratry a sestry všude po světě, kteří jsou na útěku. A za naše politiky a církevní představitele, aby pro ně dokázali zorganizovat efektivní pomoc.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová církev

Papež František I. vykonal návštěvu Šrí Lanky a Filipín. Kdo chce podrobnější informace, jistě je snadno najde na stránkách ČBK či Radia Vatikán.

Domácí

Česká biskupská konference nesouhlasí s připravovaným návrhem památkového zákona. Ten naprosto nezaručuje kompenzaci nákladů, které vlastníkovi vzniknou prohlášením jeho nemovitosti za kulturní památku, a veškerou odpovědnost přitom přenáší na vlastníka. Více k tématu např. ZDE. Osobně musím čím dál více souhlasit s názorem stále početnější skupiny kněží a řeholníků, že památkáři jsou dnes největším škůdcem a nepřítelem církve v ČR, když svými nesmyslnými požadavky a omezeními ochromují provoz církevních budov a organizací a způsobují jim nemalé finanční ztráty. Pokud nový návrh památkového zákona projde, situace se nepochybně ještě zhorší.

RC Monitor požaduje, aby Česká republika poskytla azyl křesťanským rodinám s malými dětmi, které prchají před tzv. Islámským státem a nemají naději na návrat domů. Zároveň vyzývá české katolíky, aby (ať už jako jednotlivci, nebo jako celá farní společenství) nabídli premiéru Sobotkovi pomoc s péčí o tyto uprchlíky a s jejich integrací do české společnosti. Podrobnosti ZDE.

Kraje se na prvním společném jednání s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví ČR dohodly na spolupráci v oblastech sociální a zdravotní péče, koordinace při čerpání peněz z evropských fondů a udělování grantů. Podrobnosti ZDE.

Na Hradčanském náměstí v Praze v pátek demonstrovalo více než tisíc lidí proti islámu a postupující islamizaci Evropy. Demonstrace se zúčastnilo i několik zákonodárců. Na místě se objevila i hrstka odpůrců demonstrace. Video naleznete ZDE.

Česká republika přijme 15 uprchlických rodin s malými dětmi ze Sýrie. Snad budou křesťanské.

Zahraničí

Na Slovensku média hlavního proudu odhazují masku, když postupně jedno po druhém odmítají vysílat reklamy a spoty stoupenců tzv. referenda o rodině, čím se fakticky staví na stranu sodomitů, kteří doufají, že referendum zmaří na základě nedostatečné účasti (aby byl výsledek referenda závazný a platný, musí v něm hlasovat více než polovina oprávněných voličů). Osobně si myslím, že by si slovenští katolíci měli zapamatovat, která média podpořila v této věci rodinu a která sodomity. Ty první pak podporovat, zatímco ty druhé bojkotovat.

Německo: Počet účastníků demonstrací proti islamizaci Evropy, které v Německu organizuje hnutí PEGIDA, stále roste. Příští plánovaná demonstrace v Drážďanech však byla zrušena pro akutní hrozbu teroristických útoků ze strany muslimů. Té poslední se zúčastnilo více než 25 tisíc lidí.

USA: Jeb Bush, jeden z potenciálních kandidátů na prezidenta za republikány, žádá o respekt pro sodomitská manželství, zavedená rozhodnutím soudu na Floridě. Vyjádřil se, že s nimi nesouhlasí, ale respektuje zákon. Ale nevadilo by mu, kdyby soud toto rozhodnutí změnil. Bushovo vyjádření se stalo terčem kritiky prorodinných organizací a konzervativních republikánů. Podrobnosti anglicky ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Průběžně doplňovaný seznam hlavních akcí pro leden 2015 naleznete ZDE. Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

18. ledenneděle – slavíme druhou neděli po Zjevení Páně, resp. svátek Nastolení sv. Petra v Římě, kterým začíná Oktáv jednoty s Petrovým stolcem. Modlíme se, aby se všechny „jiné ovce“ vrátily do jednoho ovčince Petrova. Před 100 lety zemřel Štefan Furdek (1855-1915), katolický kněz a přední představitel slovenských imigrantů v USA.

19. leden, pondělí – připomínáme si sv. Maria, Martu a syny, mučedníky. Modlíme se, aby se východní odštěpenci vrátili do jednoty s apoštolským stolcem. V Jajdhofu začnou exercicie pro muže, které pořádá Kněžské bratrstvo sv. Pia X.

20. leden, úterý – připomínáme si sv. Fabiána, papeže a mučedníka, a sv. Šebestiána, mučedníka. Modlíme se, aby se anglikáni podřídili autoritě Kristova Náměstka. Před 530 lety zemřela sv. Eustochie Calafatová (1434-1485), italská klariska a mystička. Před 65 lety (1950) komunisté schválili konkrétní podobu Akce K.

21. leden, středa – slavíme svátek sv. Anežky Římské († 304), panny a mučednice. Modlíme se, aby luteráni a další protestanti v Evropě našli zpět cestu do Církve Svaté.

22. leden, čtvrtek – připomínáme si mimo jiné řadu sv. Vincentů, mučedníků, a sv. Anastazia Perského, mučedníka. Modlíme se, aby se křesťané v Americe stali jedním v jednotě s Petrovým stolcem. Před 50 lety byl komunisty umučen P. Antonín Zgarbík TJ (1913-1965), viceprovinciál českých jezuitů. 70. narozeniny slaví kardinál Schönborn (* 1945), vídeňský arcibiskup. V Brně proběhne přednáška Když dcera dospívá (CENAP). Začátek v 16:30, podrobnosti ZDE.

23. leden, pátek – připomínáme si sv. Rajmunda z Peňafortu, vyznavače. Modlíme se, aby se odpadlí katolíci vrátili zpět ke svátostem.

24. leden, sobota – připomínáme si sv. Timotea, biskupa a mučedníka. Modlíme se za obrácení židů.

25. ledenneděle – je neděle 3. po Zjevení Páně, slavíme Obrácení sv. Pavla, jímž vrcholí Oktáv jednoty s Petrovým stolcem. Modlíme se, aby byl svět získán pro Krista.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především: LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Česky

Další otřesný případ z Norska ukazuje pochybné praktiky sociálky

Dceru smím vidět jen 16 hodin ročně, líčí Češka v Norsku

Europoslanci budou v Norsku jednat o navrácení českých dětí matce

Francouzští Židé mezi strachem a beznadějí

Lidi zabíjeli jako hmyz

Masakr v Nigérii. Islamisté vymazali z mapy celé město

Muslimy rozzlobila karikatura proroka, tisíce vyšly do ulic

Muž roku 2014 listu The Remnant

Na osm desítek Kamerunců skončilo v rukou únosců z Boko Haram

Netanjahu vyzval francouzské Židy k emigraci do Izraele (srovnejte se „vstřícností“ evropských „křesťanských“ politiků k přijetí syrských a iráckých křesťanů)

Nigerijské Lidice? Boko Haram mažou z mapy města a vesnice

Nigerijský arcibiskup chce, aby se svět spojil proti islámským radikálům z Boko Haram

O děti v Norsku nepřišli jenom Michalákovi, delegace upozorní i na další

OSN: Syrské běžence v Jordánsku trápí bída, hrozí zoufalé činy

Před 1170 lety bylo v Řezně pokřtěno 14 českých knížat

Radikálové v Sýrii likvidují staré křesťanské kostely

Společný výslech: Václav Klaus a Dominik Duka

Teroristé z Boko Haram používají k bombovým atentátům děti

Texty k Týdnu modliteb za jednotu křesťanů (je jistě zajímavé srovnat tuto „moderní koncepci“ s tradičním Oktávem jednoty s Petrovým stolcem, kterému dá asi většina čtenářů přednost)

Slovensky

Desatoro konzervatívca pre účasť v referende s poznámkami pre socialistov a liberálov

Falošná voľba medzi terorom a nihilizmom

FKI: Stratégia ľudských práv vytvára podmienky pre registrované partnerstvá

Podarilo sa nám získať odmietnutý reklamný šot Aliancie za rodinu, pozrite si ho ako prví

Prečo ísť na referendum?

Sexuálna revolúcia (1965)

Smrť odobratého nórskeho dieťaťa nabáda k opatrnosti pri zavádzaní juvenilnej justície na Slovensku

Sociálka má aj násilne vstúpiť do obydlia?! Podporte hromadnú pripomienku

Vláda stratégiu o ľudských právach odkladá. Je nevyvážená, kritizuje Figeľ

ZÁBORSKÁ: Rakúsky súd umožnil LGBT adopcie, ale čo na to Rakúšania?

Polsky

Mary, nie jesteś sama!

Poznań: mobilizacja w obronie nienarodzonych

Świat patrzy na Francję, a islamiści dokonują masakry w północnej Nigerii! Wśród ofiar tysiące chrześcijan!

Anglicky

13-Year-Old Bravely Rejected Abortion After Rape, Then the Rapist Attended Her School

A Triumph of Terrorism

Emails reveal Maryland officials collaborating with NARAL to shut down pro-life pregnancy center

Fox News’ Bret Baier, actor Gary Sinise cancel on Catholic group after gay gripes

Illinois bishop who led exorcism over gay ‘marriage’ to offer homily at Phoenix Red Mass, lawmakers boycott

Kenyan bishops still wary despite new tests showing no sterilizing agent in UN vaccines

LifeSiteNews uncovers NARAL’s 7-point plan to destroy crisis pregnancy centers

Neuroscience has proved that porn is literally making men’s brains more childish. Seriously.

‘Quartet of Truth’: Adult children of gay parents testify against same-sex ‘marriage’ at 5th Circuit

USAID is orchestrating sterilization campaign in India (Part I and Part II)

We aren’t Charlie: the decline of satire and culture

Why do abortionists go to such lengths to eliminate pregnancy centers? Because we threaten their bottom line

Německy

Neo-Kardinal: „Homo-Ehe kann man tolerieren“

Ignác Pospíšil

3 Responses to Rozhlédnutí 2015/01/18

 1. potapovyigorMl napsal:

  Přijde čas a blíží se království Boží: pokání a věřit v evangelium.
  (Mark 1:15 evangelia)

  The time is fulfilled, and the kingdom of God is at hand: repent ye, and believe the gospel.
  (Mark 1:15)

 2. potapovyigorrom napsal:

  Nastal čas. Boží království je blízko k vám. Jděte a věřte v evangelium. (Mark 1:15)

  Evangelium nového zákona

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *