Rozhlédnutí 2014/11/16

Sv. Alžběta Durynská

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je pondělí 17. listopadu. Tento týden zahájila 23. neděle po Svatém Duchu, při níž jsme si zároveň připomněli sv. Gertrudu Velikou.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. Řehoř Divotvůrce (17), posvěcení římských bazilik sv. Petra a sv. Pavla a  bl. Karolina Kózka (18), sv. Alžběta Durynská (19), Obětování Blahoslavené Panny Marie (21), sv. Cecílie (22).

Příští týden je posledním týdnem církevního roku. Zahájí jej 24. neděle po Svatém Duchu, o které si rovněž připomeneme sv. Klementa I., papeže a mučedníka.

Z akcí připomínám zejména requiem v Jasenoviciach (17) a brněnskou přednášku Lidská sexualita, plánování rodiny (20).

Modleme se tento týden především za naše pronásledované bratry a sestry všude po světě, jakož i za obrácení zločinců, co je pronásledují, nebo jim nepomáhají, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Domácí

Ombudsmanka Šabatová chce prosadit kampaň proti fyzickým trestům u dětí (více ZDE). Proti tomuto jejímu společensky nebezpečnému jednání, které se snaží přimět rodiče, aby se vzdali důležitého a účinného výchovného prostředku a které (ať už si to paní Šabatová přeje či nepřeje) končí ve skandinávském modelu, kde jsou rodiče kriminalizováni a obíráni o děti za běžné a blahodárné výchovné plácnutí, se ostře postavily osobnosti z okruhu Konzervativní strany a Občanského institutu (otevřený dopis viz ZDE) a protestantský kazatel Daniel Drápal (článek vizte ZDE).

Do Plzně dorazil poslední ze sady zvonů pro katedrálu sv. Bartoloměje. Na dnešek připadlo posvěcení zvonů (14:00), zítra se začne se složitým procesem instalace. První společné zvonění by zvony měly absolvovat 17. ledna. Více ZDE.

Vyšel český nástěnný kalendář s tradičně katolickým kalendáriem pro rok 2015. Objednat jej můžete ZDE. Letos poprvé je k dispozici i slovenský nástěnný kalendář s tradičně katolickým kalendáriem, který si můžete objednat zasláním emailu na adresu kalendar@missa.sk. Do zprávy uveďte vaši adresu a požadovaný počet výtisků.

Zahraničí

USA chystají otevřenou agresi proti Sýrii. (Nepřímo se jí již dávno dopouštějí výcvikem a zásobováním vzbouřeneckých jednotek, skrze které defakto zároveň zásobují i Islámský stát.) Prezident Obama chce rozšířit akce amerických jednotek v Sýrii i o přímé útoky na syrské vládní síly. Iracionálně přitom tvrdí, že jen tak bude možné zastavit islamisty. Těžko říci, jak přišel na to, že likvidace největšího a nejefektivnějšího nepřítele islamistů nějak pomůže v boji proti nim. Každopádně ale není tajemstvím, že likvidace Asada je Obamovým dlouhodobým cílem. Více např. ZDE. Celkově lze očekávat, že pokud prezident prosadí svou, islamisté s pomocí USA brzy ovládnou Sýrii a tamní těžce zkoušená křesťanská komunita zcela zanikne. Zároveň tím ještě více vyvstane pokrytectví, které stojí za kritikou Západu vůči Rusku.

Vláda Keni na základě tlaku místních lékařů a Katolické církve zrušila očkování proti tetanu, které zdarma nabídla a prováděla Světová zdravotnická organizace spolu s UNICEF. Testy provedené v Keni i zahraničí prokázaly, že vakcína obsahuje hormon Beta hCG, který hraje klíčovou roli v těhotenství. Jeho přítomnost ve vakcíně vede k rozvoji alergie vůči němu, díky níž pak jsou ženy neplodné či potrácejí. Církev i keňští lékaři otevřeně obvinili WHO a UNICEF, že jejich skutečným cílem je skrytá sterilizace očkovaných. Více informací ZDE, ZDE a anglicky ZDE. Obě organizace pochopitelně tvrdí, že vakcína je bezpečná a obvinění jsou neopodstatněná. Více anglicky ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Aktualizovaný seznam důležitých akcí na listopad naleznete ZDE.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

16. listopad,neděle – neděle 23. po Svatém Duchu a připomněli jsme si sv. Gertrudu Velikou († 1301/1302), benediktinskou mystičku.

17. listopad, pondělí – připomínáme si sv. Řehoře Divotvůrce († asi 270), prvního biskupa Cesareje. Mezinárodní den studenstva, v ČR přetavený do státního svátku Den boje za svobodu a demokracii, připomíná 75. a 25. výročí střetu českých studentů s totalitami a start tzv. sametové revoluce. V Jasenovciach v okrese Vranov nad Topľou proběhne v místním kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho tradiční requiem k příležitosti 70. výročí úmrtí kněze Jána Nemca. Začátek ve 12:00, celebrantem je otec Dionýz Takács. Více ZDE.

18. listopad, úterý – připomínáme si posvěcení římských bazilik sv. Petra a sv. Pavla. Zároveň si především Polsku připomínají bl. Karolinu Kózku (1898-1914) , mučednici čistoty zavražděnou ruským vojákem před 100 lety. Mimochodem, v Polsku byl o ní natočen první film – Karolina.

19. listopad, středa – připomínáme si sv. Alžbětu Durynskou (1207-1231), lankraběnku-vdovu a dobrodinku chudých a nemocných.

20. listopad, čtvrtek – připomínám si sv. Felixe z Valois, vyznavače. Před 5 lety byla vyhlášena Manhattanská deklarace. 55. narozeniny oslaví Franz-Peter Tebartz van Elst (* 1959), emeritní biskup limburgské diecéze. CENAP pořádá v Brně v rámci kurzu pro snoubence a novomanžele O mnaželství (více ZDE) přednášku Lidská sexualita, plánování rodiny. Začátek v 17:00, podrobnosti ZDE.

21. listopad, pátek – slavíme památku Obětování Blahoslavené Panny Marie. Před 160 lety se narodil Giacomo della Chiesa (1854-1922), který od 3. září 1914 až do své smrti vedl Katolickou církev jako Benedikt XV. Před 15 lety zemřel Josef Lux (1956-1999), český lidovecký politik.

22. listopad, sobota – připomínáme si sv. Cecílii, pannu a mučednici. Před 70 lety byla sovětským vojákem zavražděna zavražděna Anka Kolesárová (1928-1944). Před 15 lety (1999) byla v České republice v Poslanecké sněmovně vyhlášena Deklarace práv nenarozeného dítěte.

23. listopad, neděle – je 24. neděle po Svatém Duchu a připomínáme si sv. Klementa I. († okolo 100), papeže a mučedníka. Před třemi lety zemřel Václav Durych (1930-2011), novinář a publicista, který hojně publikoval i v Duších a hvězdách.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Interní změny v Kongregaci pro nauku víry

Mons. Nykiel: Zpovědní tajemství nepřipouští výjimky

Občanská společnost se mobilizuje proti výuce genderu ve státních školách

Papež k lékařům: Mějte se na pozoru před těmi, kdo zacházejí s lidmi jako s pokusnými králíky

Reakce biskupa Radkovského na článek o exorcismu

Šéf úřadu: Nedivil bych se, kdyby žena děti z Norska unesla

Teroristické útoky na školy v Nigérii

Vězení pro rodiče, kteří nechtějí, aby jejich děti byly ve škole genderově indoktrinovány

Znovu jsme se ujali dědictví otců

Ztratila církev kompas?

Slovensky

Katolícke médiá o katolíckych veciach

Svätá stolica Organizácii spojených národov: Príčinou hladu nie je nedostatok jedla

Polsky

Diabeł nienawidzi Mszy trydenckiej!

Polscy męczennicy Świetlistego Szlaku

Anglicky

Bishop of Mosul is Weeping…

Cardinal Burke ‘accompanies’ us as leaders should – by showing us the way

Demotion, or freedom? Friends of Cardinal Burke hopeful transfer will amplify his voice

Early Christian Teachings on Homosexuality

Generation Life: The politics of the future is young, diverse, and pro-life

‘It is impossible to have a healthy gay relationship’: Robin Beck on 35 years of ‘hell’ in the gay lifestyle

Party Investigators Warn Officials in Zhejiang Province Against Religion

Religious Freedom in the World Report 2014

Translation ‘error’? Final English Synod text cuts marriage ‘between a man and a woman’

Voice of chaste same-sex attracted Catholics ‘absent’ from Synod: head of Courage

 Ignác Pospíšil

21 Responses to Rozhlédnutí 2014/11/16

 1. nino napsal:

  Hrozne veci, v tej Keni, mam pocit, ze ludia, co za tym stoja, sa nezastavia pred nicim. Takisto Boh zehnaj tym svedomitym zdravotnikom, co sa postavili za pravdu a za ludi.
  Myslim, ze i v Izraeli bolo odhalene, ze nezidovskym pristahovalkyniam davali ockovacie latky sposobujuce neplodnost.

  • nino napsal:

   Tak ma napada, ze take nieco sa teoreticky moze diat i na Slovensku, a nik kompetentny by asi s tym nic nerobil, poznajuc skorumpovanost a predajnsot, tak vseobecne dnes u nas rozsirenu u taych, co maju zodpovednost za vseobecne dobro, a ludi.

 2. nino napsal:

  Takisto, ako odstrasujuci priklad, clanok o tom, kam vedie moderna civilizacia v oblasti materstva a rodenia deti, az za hranicu zvratenosti:
  http://ekonomika.eurozpravy.cz/svet/104444-apple-a-facebook-nechaji-zmrazit-vajicka-svym-pracovnicim/

 3. nino napsal:

  A zaujimave spravy su i z Iraku a Syrie, Islamsky stat sa zrejma pokusi prejst na stredoveky sposob financnictva, zavadza vlastnu menu, ale v zlate, striebre a medi):
  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/353499-islamsky-stat-zavadi-novou-menu-vraci-se-do-stredoveku.html
  http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-svet/c1-63119960-islamsky-stat-chce-svou-vlastni-menu-hodnotu-ma-odvozovat-od-drahych-kovu
  Takisto Islamsky stat postupil vo svojom tazeni v skolstve:
  http://www.blisty.cz/art/75003.html

 4. Michal Kretschmer napsal:

  Ohledně Reakce biskupa Radkovského na článek o exorcismu zdá se mi, že reakce biskupa je přehnaná, zvláště když se uváží na co jindy nereaguje. Kromě té nechutné fotomontáže v Blesku ten článek hlavně selektivně cituje z celého rozhovoru.

  Proč asi?

  • MichalD napsal:

   Inkriminovaný článek na Blesku jsem nečetl (a ani číst nebudu), ale už i ten původní „nezmanipulovaný“ rozhovor v Deníku je dost zmatený – viz třeba: „Tento nárůst [pozn.: černých mší] poukazuje na převládající návrat k posvátnu“ (já vím, že dotyčný kněz to asi tak nemyslel, ale ukazuje to na jistou formulační neobratnost).

   Také jsem se tam ke svému překvapení dozvěděl, že za nemocné se katolíci začali modlit až po koncilu a že i exorcismus byl víceméně objeven až pokoncilními papeži (viz „Můžeme říct, že po 2. vatikánském koncilu se začala rozvíjet potřeba exorcismu … lidé se začali modlit za nemocné a tím se nastartovalo uvědomění si potřeby této služby“). Zejména mě ale uklidnilo, že nyní se už exorcisté vyvarují dřívějších chyb a že už nebudou cit. „pořádat hony na posedlé, jako se dříve dělaly na čarodějnice“.

 5. Václav napsal:

  Spojené státy se před časem chystaly rozdrtit pana prezidenta Asada a Sýrii kobercovými nálety. Letadlové lodi již zaujaly bojové pozice ke startu palubního letectva. Tehdy vyhlásil náš Svatý otec den modlitby a půstu za Sýrii a útok byl na poslední chvíli odvolán.
  Modlitba za pokoj a mír mezi lidmi a pokoj a mír mezi člověkem a Bohem patří již delší dobu k těm nejaktuálnějším modlitebním tématům. To co se ve světě stane a nebo nestane záleží na každém z nás víc než si myslíme.

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Můžete toto své tvrzení nějak věrohodně doložit (že letadlové lodě již zaujaly bojové pozice ke startu palubního letectva)?

 6. VlaM napsal:

  Sv. Jan Bosco se svou preventivní metodou výchovy žádné tělesné tresty nepotřeboval.

  • Jiří Stodola napsal:

   Makarenko zase tvrdil, že facka ve správnou chvíli dělá divy.

  • MichalD napsal:

   Zpochybnit potřebu možnosti fyzického trestu poukazem na sv. Jana Boska je zavádějící. Fyzický trest není potřebný proto, že je fyzický a že „to bolí“, ale je potřebný jako „poslední instance“ v hierarchii trestů a jako takový musí být reálně dostupný, i když by měl být aplikován vzácně (a samozřejmě nikdy v afektu). Sv. Jan Bosko měl také takovou „poslední instanci“ – tou bylo vyloučení z oratoře, to je však prostředek, jehož obdobu rodiče k dispozici nemají.

   • VlaM napsal:

    Ovšem sv. Jan Bosco takovou „poslední možnost“ považoval za selhání vychovatele.

   • MichalD napsal:

    ad VlaM: To není nijak v rozporu s tím, co jsem napsal výše.

    Když už musí být „nejvyšší instance“ použita, je to proto, že selhaly ty „instance nižší“, to dá rozum. Nikdo nejsme dokonalý, tak selháváme … To však nemůže být důvodem k tomu, abychom a priori odmítli nebo zpochybnili diskutovanou mimořádnou formu trestu (ať už je to trest tělesný nebo vyloučení) – protože pak by v případě selhání „instance nižší“ selhal celý výchovný proces se všemi důsledky, jak pro dotyčného, tak pro ostatní členy rodiny nebo komunity.

    Shodneme se ale asi v tom, že po použití mimořádného prostředku je dobré zpytovat svědomí a hledat, kde se stala chyba na „nižší instanci“. Je třeba totiž důsledně dbát na to, aby „nejvyšší instance“ zůstala skutečně trestem mimořádným, jinak by charakter „nejvyšší instance“ ztratila. Došlo by se tak (jen za cenu většího křiku) ke stejnému výsledku, jako v systému, který tělesné tresty (nebo to vyloučení) úplně odmítá.

   • MichalD napsal:

    Ještě pozn., abych nebyl špatně pochopen: Nutnost použít mimořádný trest je možné považovat za selhání vychovatele, ale to selhání spočívá v nezvládnutí situace na „nižší instanci“ (ať už z jakéhokoliv důvodu), nikoliv v tom, že trest „poslední instance“ použil – naopak, pokud už vše ostatní selhalo, bylo by selháním vychovatele, pokud by mimořádný trest neaplikoval.

   • VlaM napsal:

    ad MichalD: S tím, o čem píšete, mám bohaté zkušenosti a myslím, že se na většině věcí shodneme. U dokonalých rodičů a vychovatelů by na krajní řešení docházet nemělo. Na tomto případě ale sami vidíme, jak nejsme dokonalí.

 7. MichalD napsal:

  Papež ve svém proslovu k Italské asociaci katolických lékařů (viz zde nebo zkráceně česky zde) apeloval na posvátnost a nedotknutelnost lidského života, některým pasážím jeho projevu ale vůbec nerozumím. Např. tam otevírá otázku „proč je Církev proti potratu? Je to náboženský nebo filosofický problém?“ a odpovídá „nikoliv, je to problém vědecký, protože jde o lidský život, a není dovoleno vzít lidský život za účelem vyřešení problému“. Dokáže zde někdo dešifrovat, co tím chtěl papež říct?

  • Václav napsal:

   Možná to bylo proto že Svatý otec mluvil i k lékařům kteří v Boha nevěří a považují za autoritu vědu. Podobně jako kdyby někdo mluvil k nevěřícím matkám aby nezabíjely svoje děti a apeloval na jejich mateřskou lásku a svědomí. S tím že někteří lidé prezentují jakékoliv morální zásady i rozlišení dobra a zla jako výhradně náboženskou záležitost (nevhodnou pro vědecky založené ateisty) se často setkáváme i u nás.

   • Ignác Pospíšil napsal:

    Ona to je výhradně náboženská záležitost. Bez Boha žádné dobro a zlo není…

   • MichalD napsal:

    Aha, já jsem jaksi naivně předpokládal, že členové asociace katolických lékařů jsou katolíci …

    Ale i kdyby se tam pod pláštíkem katolické asociace sešel plný sál agnostiků, nezbavuje to řečníka povinnosti argumentovat jasně, bezrozporně a přesvědčivě. Říct, že potrat je jen problém vědecký přináší minimálně dvě rizika:
    1) čistě pozitivně „vědecky“ (bez odkazu na filozofii a morální teologii) prakticky nelze zdůvodnit zákaz zabití již od okamžiku početí, tedy takto špatně podloženou argumentací lze nadělat více škody než užitku
    2) pokud by problém potratu byl skutečně jen „vědecký“, patrně by se na dřívější vyhlášení učitelského úřadu v této věci nevtahovala neomylnost … důsledky se mi ani nechce domýšlet …

    Když před léty Pius XII. mluvil k únii katolických porodních asistentek, mluvil zcela jasně. Jak to, že k porodním bábám v r. 1951 bylo možné mluvit v morálně teologicky precizních formulacích a v r. 2014 při projevu k vysokoškolsky vzdělaným katolíkům se nám to zdá nevhodné?

  • Michal Kretschmer napsal:

   Zlo potratu lze rozpoznat i filosoficky, tedy spadá pod přirozený zákon. Katolické náboženství pak přejímá vše z přirozeného zákona. Je to pravda hlásaná učitelským úřadem církve.

   Ignácova věta: „Bez Boha žádné dobro a zlo není“ znamená, že Bůh je Stvořitelem a tvůrcem přirozeného zákona, který je odleskem zákona věčného. Neznamená však, že pro toho, kdo Boha nepoznal nebo nepřijal neexistuje dobro a zlo. To by pak ten, kdo Boha nezaviněně nepoznal, byl zcela bez hříchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *