Ebola zabila dalšího z milosrdných bratří

Znak milosrdných bratří

25. září 2014 večer zemřel ve věku 69 let na madridské klinice Carlose III. katolický kněz a šéflékař nemocnice milosrdných bratří v Sierra Leone, P. Dr. Manuel Garcia Viejo OH.

Ebole, která u něj byla diagnostikována 20. září, podlehl ve stejné nemocnici jako další kněz milosrdných bratří P. Miguel Pajares OH, nemocniční kaplan a převor milosrdných bratří v Liberii, po kterém se stal druhou obětí eboly na evropské půdě.

Obě řádové nemocnice v oblasti epidemie jsou aktuálně dočasně uzavřeny, neboť nemoc zdecimovala jejich personál (do dnešního dne zemřeli řádu dva kněží, dva laičtí bratři a desítky dalších zaměstnanců a spolupracovníků), znovuotevření obou zařízení s doplněnými týmy se plánuje na počátek října.

Chcete-li přispět těžce zkoušenému řádu na boj s ebolou, pošlete peníze na účet 1341663309/0800, nutné je přitom nezapomenout na variabilní symbol 8888.

O epidemii více ZDE.

Ignác Pospíšil

28 Responses to Ebola zabila dalšího z milosrdných bratří

 1. Ignác Pospíšil napsal:

  Doplněn účet, na který je možno posílat peníze na boj řádu s ebolou.

 2. Ignác Pospíšil napsal:

  Doplněno o pár podrobností + článek vyšel i na stránkách autorova iDnesáckého blogu, kde jej lze podpořit kliknutím:

  http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/429124/Ebola-zabila-dalsiho-z-milosrdnych-bratri.html

 3. Pan Contras řečený zlý, špatný napsal:

  Je načase hermeticky uzavřít Afriku …

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Jednak to není proveditelné, jednak to není ani správné…

   • Pan Contras napsal:

    Ale je to proveditelné, za pomocí armády.

   • Vojta napsal:

    Tak samozřejmě teoreticky ano, ale umíte si představit praktickou aplikaci, takového opatření? Na jeho aplikaci by jste potřeboval většinu vojenských kapacit Západu a stejně by jste přenosu nezabránil. Navíc je třeba ještě počítat s gigantickými ekonomickými a sociálními dopady nejen na Afriku, ale i na zbytek světa. Upřímně to už je snazší a výhodnější Afriku srovnat se zemí.

  • Vojta napsal:

   Pominu-li, že je to pravděpodobně neproveditelný, popř. velmi těžko proveditelný (a nákladný plán), tak nechápu důvod vaší paniky. Zatím na Ebolu zemřelo pouze 2000 lidí, což je stále o dost méně než ročně zemře na chřipku. Navíc masivní rozšíření v Evropě vskutku nehrozí (přece jenom Ebola tu nemám vhodné podmínky pro život) a pokus o jakoukoliv izolaci Afriky by byl nejenom zbytečným, ale také neuvěřitelně hloupým, ze kterého by v budoucnu vzniklo mnoho problémů. Navíc by se místní Amerikofobové asi pos.

   • Pan Contras napsal:

    Budete se divit, ale i já jsem „amerikofob“ a neposral bych se.

   • Vojta napsal:

    Tak to jste asi čestnou výjimkou, protože dle mých zkušeností antiamerikanisté/amerikofobové mají tendenci kritizovat takřka každé mezinárodněpolitické rozhodnutí USA (což platí ostatně i o „rusofobech“ a jejich postoji k RF).

  • Podhajsky napsal:

   A tak to dopadne, když se katolík postižený panslavismem nakazí zlobou vlastní anglosaskému protestanství…

   • Anička Kateřina napsal:

    Je jen otázka času, kdy se Ebola rozšíří do celé Evropy. Ale je možné například sloužit Mši Svatou všech dob s aktualizovanou intencí „za odvrácení moru“.

   • Pan Contras napsal:

    Ale kdež nenávist, prostá soudnost (a aplikace morálních principů, které mj. co do malomocenství najedeme i ve SZ), která chyběla posledně zesnulému milosrdnému, který ač lékař, nechal se převézt do Evropy.

    Vůbec nepochybuji, že tohle svinstvo je Boží trest, a že to bude horší než mor ve středověku, protože to (snad záměrně) nekompetentní idioti ve funkcích a pesudohumanisté nechají rozšířit na další kontinenty.

    Je jednoznačným zájmem celého světa, aby se to z Afriky nedosalo, a to šlo zařídit jedině armádou a v případě nutnosti při nerespektování karantény ostrýma. Zaráží mně proto laxnost hygieniků. Kolem žloutenky nadělají cirátů, a tady jsou nesmírně lehkomyslní, nemůžu nemít podezření, že to je záměr.

    • Ignác Pospíšil napsal:

     Západní Afriku nelze spolehlivě izolovat minimálně od zbytku Afriky. A Afrika je natolik důležitým producentem zemědělských plodin a nerostných surovin, že ji izolovat celou prostě nejde. Proto je jediným smyslupným řešením poslat do postižených oblastí dostatek prosředků a lékařů ke zkrocení epidemie. Bohužel ani to se neděje… Odvoy lékařů domů k lepšímu léčení považuji za správný a morálně nijak vadný. Jiná věc je, že nemocnice Carlose III. patrně nedodržela bezpečnostní protokoly a zacházela s Ebolou jako s nemocí rizika stupně 2, namísto stupně 4, který jí na 5tibodové škále přísluší… To je samozřejmě selhání.

   • Pan Contras napsal:

    Když chceš blít krev, pro mně za mně si kupuj banány z Afriky. Životy lidí jsou důležitější, než exporty z banánových republik. Pro začátek můžeš najet na vagony jablek z Polska …

 4. Stana napsal:

  Už je ebola v USA. Je otázka času, kdy dorazí do Evropy. Pak bude hůř

  • Petr A. napsal:

   Souhlasím s Panem Contrasem, že je to boží trest za všeobecnou lidskou zlovůli dneška, příkladů by bylo víc než na jednu diskusi, za všechny víra v evoluční teorii. Nejde mi do hlavy, jak někdo může věřit v Krista a hned na to tvrdit, že jsme produktem slepého vývoje genů bez vlastního smyslu pro cokoli…

   Ale boží trest nevyřeší zcela jistě žádná armáda, jde tu přece stále o totéž. Jak dobře, nebo špatně je na tom církev, takový je svět a součástí církve je každý farník.

   Ale doufám, že ve výročí fatimského zjevení dojde k obnově, i když to bude nejspíše určitě drastické a hrozné…

 5. Václav napsal:

  Jestli chce někdo vojensky uzavírat nějakou zemi nechať to zkusí.Může si vzít zbraň, stoupnout si na nějakou pomyslnou čáru a střílet do lidí. Popřípadě si stoupnout na pobřeží a střílet směrem na moře. Otázka je co bude až přijde do styku s mrtvými nebo živými uprchlíky, což se stane v obou případech. Ať už v rámci boje, nebo při odklízení mrtvých, nebo až někdo přeci jenom pronikne, což se občas stane ve vnitrozemí i na pobřeží. Železná opona také nebyla neprostupná. Bude první mezi nakaženými nebo podezřelými.
  Převoz nakažených duchovních může mít v podstatě několik příčin. Naše militantně ateistické státy milují duchovní. Jedná se o rutinní postup který nikoho nenapadlo zrušit. Potřebují někoho na kom by vyzkoušeli léky a manipulaci s nemocnými, protože se obávají že to stejně přijde. Chtějí záměrně nakazit obyvatelstvo a obvinit z toho Církev. Domnívají se že nebezpečí nehrozí a chtějí obvinit Církev. Kdo cítí potřebu to řešit ten si může vybrat. Popřípadě doplnit další důvody.
  Pokud chceme uvažovat o Božím trestu tak bychom měli vždycky v první řadě přiznat svůj vlastní podíl na zkaženém světě. Vyznat svoji vinu a usilovat o nápravu. Sebe sama, ne bližního.

 6. Apostle napsal:

  Horší než mor to bude těžko, protože ebola se naštěstí nepřenáší vzduchem. Je třeba si ale položit otázku, jestli to civilizace vlastně nepotřebuje. Mor ve středověku Evropě velmi pomohl. Potřeba na tom hledat i pozitiva, vždyť je to jen jeden z mnoha regulačních mechanismů přírody.

  • VlaM napsal:

   Já bych zas tak klidný nebyl. Kdyby to byla nemoc špatné hygieny a nedostatečné výživy, tak nechápu, jak se jí mohli nakazit zdravotníci, kteří jistě velmi přísně dodržují všechna pravidla hygieny a izolace od zdroje nákazy a snad ani netrpí hlady.

 7. N.Or napsal:

  nejhorší virové a bakteriální nemoci podle letality za neléčeného stavu jsou-
  Lyssa(vzteklina) 100%
  Plicní mor 99,8%
  Plicní nthrax 90-100%
  Variola(maligní a hemoragická forma) >90%
  Ebola-zaire (konžská ebola) 80-90%
  Marburg 70-80%

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Leč vzteklina je pro člověka vzácná a máme spolehlivé očkování. Plicní mor je téměř vyhuben a máme léky. Plicní anthrax je téměř vyhben a máme očkování i léky. Pravé neštovice jsou vyhubeny a existuje očkování. Takže dnes představa dokonalého průseru začíná u eboly…

   • Pan Contras napsal:

    Vzhledem k pružnosti našeho zdravotnictví mám důvodné pochybnosti, že by v případě plicního moru systém zareagoval do 24 hodin podáním antibiotik a správnou diagnozou. Nemůžu zapomenout, co práce mi dalo dostat doktora k manželce se zápalem plic.

    Pravé neštovice nejsou úplně vyhubeny, jsou v laboratořích, a protože existuje pocit, že se to ven nemůže dostat, vy mlůadší už očkováni nejste a vakcíny nejsou dostupné.

    Vzteklina se u nás stále vyskytuje u netopýrů a při současném bordelu, vysazovaný vlků a rysů do kulturní krajiný, bych se nedivil, když by ser tu objevila, v Polsku je.

    Spi dál.

 8. Milan napsal:

  Přesně tak, lidem si stačí něco přečíst a jsou v klidu, přitom tyhle sajrajty neustále mutujou a vyvíjí se aby na ně atb atd. nezabíraly. Třeba ten mor se může zase vrátit, ale v jiným kabátu a pak se z toho poserem (dýmějový se objevuje stále v asii a j.americe). Ebola může být jen takový zahřívací kolo. V historii se tyhle pandemie jednou za několik set let objeví, příroda si to trochu pročistí a jede se dal a my s tim těžko něco uděláme.

 9. Milan napsal:

  „Vyhuben, vyhubena, vyhuben, vyhubena“ Ani pětník bych na to nevsadil. U tý vztekliny je průser, že vir dokáže eliminovat spojení mozku s imunitním systémem a makrofágy, fagocyty a další pak ani neví že se něco děje a nemoc si dál vesele postupuje do další už prakticky neléčitelné fáze.

 10. Šptros napsal:

  Ebola je řeka, jeden z menších přitoku Konga.

 11. Vavřinec Matouškovcovec napsal:

  Marburg je zase pojmenován podle německého města, kde se vědci nakazili v laboratořích od šimpanzů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *