Poutě do Svatého Jana pod Skalou

Sv. Jan pod Skalou

Na přelomu tohoto a příštího týdne se uskuteční hned dvě tradiční poutě do Svatého Jana pod Skalou.

První pouť proběhne v sobotu 13. září 2014:

Pěší pouť začne v Srbsku po 10. hodině, Mše svatá v cca 12:00. Celebruje P. Anselm Pavel Kříž O.Praem. Podrobnosti ZDE.

Druhá pouť proběhne v neděli 14. září 2014:

Svatojánská společnost ve Svatém Janu pod Skalou zve na poutní mši svatou při příležitosti oslavy 300. výročí postavení a vysvěcení kaple Svatého Kříže. Celebrantem Mše svaté podle misálu z roku 1962 bude P. Radim Valík OSB.
Program:

10:00 Procesí ke kapli Povýšení Svatého Kříže od kostela sv. Jana Křtitele

10:15 slavná Mše sv., po Mši sv. uctění ostatku sv. Kříže v relikviáři a
závěrečné požehnání

2 Responses to Poutě do Svatého Jana pod Skalou

  1. Pavol napsal:

    Čítam, že sa P. Valíkovi už zdravotný stav zlepšil, keď bude slúžiť sv. omšu, z čoho mám radosť, pretože som sa za neho modlil, odkedy bolo na tejto stránke upozornené, že je nemocný.

  2. Václav napsal:

    Kapli Povýšení svatého kříže nechal postavit v rámci pokání za svoje hříchy maršálek císaře Rudolfa II. pan Heřman Kryštof Russworm. Na místě na kterém se podle tradice zjevil svatý Jan Křtitel svatému Ivanovi a předal mu kříž, s pomocí kterého potom vypudil démony z jeskyně kterou obýval. Svatý Ivan k nám přišel dříve než svatý Cyril a Metoděj, zřejmě za panování knížete Neklana. Cca 40 let neopustil místo kde sídlil a neviděl živého člověka. Živil se mlékem laně kterou mu posílal Bůh, podobně jako svatý Jiljí a jiní světci. Jeho ostatky spočívají na místě dodnes a jsou skvěle antropologicky zdokumentovány. Odpovídá doba, věk i dlouhodobý pobyt ve vlhké jeskyni a hubená strava. Poslední dobou byl na základě záznamů zdokumentován i jeho původ a život než se stal poustevníkem. Jeho otec byl slovanským vládcem a on sám vstoupil do benediktinského kláštera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *