Rozhlédnutí 2014/08/31

Sv. Melichar Grodecký

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden zahajuje dvanáctá neděle po Svatém Duchu, na kterou zároveň připadá svátek sv. Rajmunda Nonnata. V pondělí začíná nový školní rok.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. Jiljí (1) a sv. Pius X. (3). Příští týden zahájí třináctá neděle po Svatém Duchu, na kterou zároveň připadne svátek sv. Melichara Grodeckého a jeho druhů.

Z akcí připomínám zejména pražský pochod Odvahu k životu a třebíčskou přednášku doktora Malého o bl. Karlu Habsburském (3) a poutě na Tetín a v Marianke (6).

Modleme se tento týden především za naše bratry a sestry na Blízkém východě a za obrácení nejen těch zločinců, co je pronásledují, ale i zločinců z řad našich západních politiků, co tomuto pronásledování jen nečinně přihlížejí, případně je dokonce podporují.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec

Papež František I. jmenoval nové arcibiskupy Madridu a Valencie. Protože arcibiskupem Valencie byl jmenován Mons. Antonio kardinál Cañizares Llovera, došlo zároveň k uprázdnění úřadu prefekta Kongregace pro bohoslužbu a svátosti. Komentář k tomu ZDE.

Evropská unie

Rompuye nahradí v čele EU polský liberální premiér Donald Tusk. „Ministryní zahraničí“ se stane italská socialista. Spolu s pseudokřesťanským demokratem Junckerem věru „excelentní“ trojka, která je snad ještě horší než ta minulá (Rompuy – Barroso – Ashtonová).

Domácí

Ombudsmanka Anna Šabatová konstatovala, že je nepřímou diskriminací, pokud škola bez vážného důvodu znemožňuje muslimkám nosit při výuce šátek, neboť se jedná o jejich Listinou základních práv a svobod garantované právo, které nelze svévolně omezovat školním řádem. Její prohlášení se setkalo se smíšenou odezvou. Proti tomuto stanovisku vystoupili např. zástupce ombudsmanky Křeček či poslanec Škromach, naopak podpořili je mimo jiné exministr školství a buoucí školský ombudsman Zeman i ministr školství Chládek. Odpůrci islámu a stoupenci militantního sekularismu zahájili kampaň za odstoupení Šabatové.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se postavil proti úmyslu ministra Dientsbiera zavést povinné kvóty pro ženy na kandidátkách. Více podrobností ZDE.

Zahraničí

Epidemii eboly v Západní Africe se stále nedaří dostat pod kontrolu. Počet nakažených již přesáhl 3 tisíce. Objevil se výskyt nemoci i v Demokratické republice Kongo, podle tamní vlády jde ale jen o malou epidemii místního původu, která s epidemií v Západní Africe nesouvisí a bude místními úřady zvládnuta.

Tzv. Islámský stát zřejmě narazil v Kurdistánu na meze své rozpínavosti a na některých místech se jej kurdským milicím dokonce daří (i díky občasné americké letecké podpoře) v omezené míře zatlačovat zpět. To ale nic nemění na tom, že minimálně desetitisíce křesťanů a jezídů na územích jím ovládaných dále čelí zotročování, nuceným konverzím, vyhánění a vyvražďování. Zoufalá je i situace uprchlíků v uprchlických táborech. (Více k tématu mimo jiné ZDE, ZDE či ZDE nebo anglicky ZDE).

V Sýrii islamisté z fronty an-Nusrá zaútočili na mírové síly OSN rozmístěné na Golanských výšinách. Zatímco příslušníci z Fidži se bez boje vzdali a odevzdali své zbraně, Filipínci se postavili na odpor a s pomocí Irů se nakonec probili z obklíčení. (Více k tématu ZDE.)

Boje na Východní Ukrajině se zintenzívnily poté, co Rusko zásadně zvýšilo svoji podporu povstalcům. Ti, posílení o značné množství ruských „dobrovolníků“, zatlačují ukrajinské síly od Luhansku, postupují u Doněcku a zároveň na jihu obsadili Novoazovsk a postupují na Mariupol. Ukrajina přišla v posledních dnech o značný díl své obrněné techniky, několik letadel a přinejmenším vážně poškozena (ne-li přímo potopena) byla jedna její loď. Řada amerických a eurounijních politiků požaduje zpřísnění sankcí proti Rusku, ovšem postoj v této věci ani zdaleka není jednotný. Ukrajina žádá o vojenskou pomoc a o přijetí do NATO.

Biskup Williamson biřmoval v rakouském Aigenu. Podrobnosti ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Aktualizovaný seznam důležitých akcí na září naleznete ZDE.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

31. srpen, neděle – je 12. neděle po Svatém Duchu a zároveň na tento den připadá svátek sv. Rajmunda Nonnata († 1240), kněze řádu marcedariánských rytířů.

1. září, pondělí – slavíme svátek sv. Jiljí († v 1. čtvrtině 8. století), opata. Začíná nový školní rok. Před 75 lety (1939) přepadlo nacistické Německo Polsko, čímž začala druhá světová válka v Evropě. 85. narozeniny oslaví P. Josef Koláček (* 1929),  jezuitský kněz, překladatel a novinář. V Jaidhofu začínají exercicie pro ženy, které vede Kněžské bratrstvo sv. Pia X. Podrobnosti ZDE.

2. září, úterý – připomínáme si sv. Štěpána I. († 1038), krále uherského.

3. září, středa – slavíme svátek sv. Pia X. (1835-1914), papeže. Před sto lety (1914) byl zvolen papežem kardinál della Chiesa, který přijal jméno Benedikt XV. V Praze proběhne pravidelný pro-life pochod Odvahu k životu. V Třebíči pořádá městská organizace KDU-ČSL přednášku o bl. Karlu Habsburském. Přednáší dr. Radomír Malý, začátek v 17:00. Bližší informace zde.

4. září, čtvrtek – mimo jiné si připomínáme sv. Růženu z Viterba († 1251), pannu.

5. září, pátek – připomínáme si sv. Vavřince Justinianiho, biskupa a vyznavače, a sv. Viktorína, biskupa a mučedníka.

6. září, sobota – sobotní památka Panny Marie. Na Berounsku se uskuteční pouť orelstva ke sv. Ludmile na Tetín. Začátek 10:00 u sochy sv. Jana Nepomuckého na Husově náměstí v Berouně, mše svatá podle misálu z roku 1962 začne v kostele sv. Ludmily na Tetíně v 11:30. Více ZDE. V Marianke na Slovensku bude u příležitosti výroční pouti sloužena mše svatá podle misálu sv. Jana XXIII. z roku 1962. Začátek v 13:00.

7. září, neděle – je 13. neděle po Svatém Duchu, na kterou zároveň připadl svátek sv. Melichara Grodeckého a jeho druhů. († 1619), košických mučedníků umučených před 395 lety.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Berlín: Muslimští čečenští azylanti v imigračním centru zlynčovali syrské křesťanské

Kázání kardinála Dominika Duky na Národní pouti rodin

Není ti dovoleno mít manželku svého bratra!

Papež František se setkal s Paulem Bhattím

Proč je papež František ateistickými médii a zednáři v Církvi tak milován? Upřímně chce dokončit zkázu Petrova stolce. Zde je šest klíčových bodů Bergogliovy revoluce

Šokující zpráva OSN o porušování lidských práv v Sýrii

Tisíce lidí přijely do Žďáru na Národní pouť rodin

Slovensky

Láska a dieťa nieje právo, ale dar.

Rodiť či nerodiť? Neposlušná príroda.

Správa od sestier dominikánok z Iraku

Polsky

Apostazji nie trzeba wpisywać

Wirus ebola zabił całą wspólnotę bonifratrów

Anglicky

7 reasons why the current marriage debate is nothing like the debate on interracial marriage

Catholic Church Warns Pro-Lifers About Ice Bucket Challenge Donations

Congressman: New HHS rule is an ‘obnoxious, unprecedented government attack on conscience rights’

German homeschoolers regain custody of children, vow to stay and fight for freedom

He defended ‘real’ marriage, and then was beheaded for it

Herein madness lies: Dutch woman euthanised who feared going to a nursing home

Outcry flares over California abortion push in Catholic colleges

Salzburg bishop warns abortion is an attack on God; Police hold back disruptive anti-life protestors

Sorry NARAL, Most Americans Aren’t Pro-Abortion

What’s wrong with the viral ‘ice bucket challenge’? A lot, say pro-life leaders

 Ignác Pospíšil

3 Responses to Rozhlédnutí 2014/08/31

 1. Pax Jan, o sv. Melicharu Grodeckém, glosa napsal:

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Melichar_Grodeck%C3%BD

  Víte, že kázal také u nás v Čechách, v Horní Kopanině? (dnes součástí Prahy)

  http://www.svkos.cz/data/xinha/docs/e_knihy/Vlastenecke_cteni_pro_mladez.pdf

  Pax

  Jan

 2. Josef napsal:

  Paní doktorka Ilona Burdová se ve čtvrtek 4.9. zúčastní pořadu ČT Máte slovo s M. Jílkovou. Prosí o modlitbu. Více: http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=mudr-ilona-burdova-v-poradu-mate-slovo-jeji-prosba-o-modlitbu&cisloclanku=2014080154

 3. David napsal:

  Něco tradičního pro potěchu duše a ponaučení: http://gloria.tv/media/uxoiHgB5gA1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *