Další lidovecká tragikomedie: chlubení se ostudou

JUDr. Pavel Svoboda

KDU-ČSL se aktuálně na svých stránkách chlubí, že eurolidovečtí europoslanci dosáhli schválení rezoluce na podporu vězněné súdánské křesťanky. Obzvláště vypíchnuta byla účast lídra lidovecké kandidátky v posledních volbách Pavla Svobody coby spolunavrhovatele textu, pod který se podepsali zástupci eurolidovců, eurolevice i euroliberálů. Takový úspěch a záslužný čin, řekli bychom. Kdo by na něm hledal smítka.

Jeden můj známý, od přírody děsný šťoural, je kupodivu hledal. A našel je velmi rychle. Zjistil totiž, že článek 11 této rezoluce požaduje (sice skrytě, ale jasně a nezpochybnitelně) legalizaci potratů v Súdánu. Dovolil jsem si tedy panu europoslanci Svobodovi napsat dotaz, jak se může křesťanský a konzervativní politik, který dokonce jako jeden z mála českých politiků už delší dobu pravidelně podporuje svou účastí pražský Pochod pro život, podepsat pod rezoluci s takovým obsahem. Odpovědi, které jsem od pana europoslance dostal, jsou smutné a komické současně…

V prvé řadě pan europoslanec potvrdil mé podezření, že mu naprosto nedošlo, co vlastně článek 11 říká. Nedošlo mu to dokonce ani poté, co jsem ho upozornil na to, že v rezoluci je zásadní problém, takže jsem mu ho musel ještě podrobně vysvětlit (článek 11 vyzývá Súdán k podepsání mezinárodní úmluvy, která signatáře zavazuje k legalizaci potratů). Poté mi potvrdil, že si toho vůbec nevšiml, a dodal, že liberálové mají většinu a jsou strašně záludní a podobné dodatky propašovávají do každého lidskoprávního usnesení. A že můžeme být rádi, že se vůbec nějaké rezoluce podporující pronásledované křesťany podařilo dosáhnout…

Naše krátká konverzace mi tak poskytla dvě zásadní a obsahově děsivé informace.

Ta první nám říká, že jeden z mála lidoveckých politiků, který se nebojí otevřeně dávat najevo pro-life postoje a aktivně navštěvuje pro-life akce, nepovažuje za zas až tak alarmující kšeftování ve stylu rezoluce, kde je podpora pronásledované křesťanky (ta konkrétně zmíněná je přitom již vlastně v bezpečí) „vyvážena“ podporou legalizace potratů. Jistě, udělal ten kšeft nevědomě, ale po upozornění na něj mu nedělá problém prohlásit, že za výsledek můžeme být rádi. Nemůžeme, pane europoslanče, nemůžeme.

Druhá informace obsahuje kromě patřičné porce děsivosti ještě notnou dávku komična. Vraťme se k mému známému. Narozdíl od Pavla Svobody to není zkušený politik. Nedisponuje ani armádou dobře placených poradců. Je to jen jednotlivec se slušným přehledem v politickém zpravodajství a konzervativními názory. Přesto během pár minut dokázal objevit to, co přehlédl Pavel Svoboda s celým svým týmem, jakož i ostatní čeští eurolidovci (a patrně nejen oni). A co k tomu potřeboval? Odpovím jeho vlasními slovy:

Já potřeboval šest minut, abych se od prvního spatření informace, že pomohl na svět rezoluci k té paní z Tunisu, dobral ke konkrétnímu čertovu kopytu. A stačil mi vstupní předsudek: asistovali u toho levičáci? Tak jdi po stopě „ženských práv“.

Myslím, že bychom těžko hledali názornější doklad neprofesionality našich konzervativních reprezentantů v politice, kteří ani nejsou schopni byť i jen zběžně překontrolovat obsah smluv, na které přímo odkazuje rezoluce, pro kterou hlasují. Doklad toho, že i ti naši zástupci ve vyšší politice, kteří se (pravděpodobně upřímně) snaží hájit konzervativní hodnoty a vykazují nemalé politické zkušenosti, vystupují v této oblasti jako tragičtí a neschopní amatéři, které jejich oponenti s přehledem utáhnou na nudli, opijí rohlíkem a ještě si o ně otřou boty jak o rohožku.

Nemyslím si ale, že je to tím, že by byli pan Svoboda a jemu podobní hlupáci nebo dokonce zrádci. Spíše bych řekl, že jejich zásadní problém je ten, že tuto nejvážnější a pro naši budoucnost nejzásadnější oblast politiky prostě neumí brát vážně. Což je strašná chyba, protože naši společní nepřátelé ji po zásluze berou VELMI vážně. Možná až zbytečně vážně, chtělo by se po schválení této rezoluce říci. Bylo by zajímavé se zeptat, zda se vůbec některý z lidoveckých europoslanců obtěžoval zařadit mezi své poradce někoho, kdo těmto věcem alespoň trochu rozumí. A pokud snad ano, tak jestli se s ním nad tou rezolucí poradil…

Ignác Pospíšil

9 Responses to Další lidovecká tragikomedie: chlubení se ostudou

 1. Stana napsal:

  Pane Pospíšile, naprosto souhlasím. KDU je plná podobných amatérů, počínaje předsedou. Naivita až hloupost jsou u lidovců charakteristickým rysem. A ti, kteří překonali tuto devizu, jsou pak stejní, jako socani a odeesáci nebo anáci. Svobodovi, Roithová, Šojdrová, Kalousek a další. Proto je už léta nevolím.

 2. Michal Kretschmer napsal:

  Těch nepřijatelných věcí je v oné resoluci více. Dnes se dá skoro s jistotou soudit, že každý sekulární text, který se odvolává na různé deklarace o lidských právech je závadný. Dokonce i Všeobecná deklarace lidských práv schválená OSN v roce 1948 obsahuje práva jsoucí v rozporu s katolickým učením. Je rozdíl mezi právem a tolerancí vůči něčemu nesprávnému. Tak není právo na náboženskou svobodu, ale je mnohdy rozumné tolerovat náboženské chování pohanů a bludařů. Psal jsem o tom v článku Lidská práva, Te Deum č. 4/2010.

 3. Radomír Malý napsal:

  Propuštění paní dr. Ibrahímové z vězení a fakt, že se nemusí obávat o svůj život je důsledkem všeobecného mezinárodního tlaku, nikoli rezoluce EU. Já sám jsem podepsal na její podporu rezoluci katolické organizace citizengo.
  Co se týká pana europoslance dr. Svobody, tak bych byl vůči němu shovívavější v tom, že při čtení této rezoluce nenapadne hned člověku větřit podraz a vzít si všechny dokumenty, na něž se tato rezoluce odvolává – a všechny je prostudovat, k tomu nebyl ani dostatek času, kdy se jednalo o „čím dříve, tím lépe“, pozornost byla upřena na záchranu k smrti odsouzené křesťanky, kdy ostatní nuance se snadno dají přehlédnout – a to i týmem poradců. Nota bene dr. Svoboda je v EP nováček, nezná ještě všechny ty záludnosti liberálů a socanů. Tak ostře bych proto posl. Svobodu za toto nesoudil.
  Pravdou ovšem je – a v tom s autorem souhlasím – že když obdržel informaci o tom, co čl. 11 obsahuje, měl se k tomu postavit jinak. Stačí prohlásit – a učinit to veřejně (bude dobré jej k tomu vyzvat), že skrytá podpora potratů v čl. 11 rezoluce je ze strany liberálních autorů podvodem na těch poslancích, kteří je odmítají, eventuelně podat stížnost atd. – jistě pan europosl. ví o spoustě dalších možností, stačí jen nemlčet a protestovat. Jinak toho, že se účastní Pochodu pro život, si na dr. Svobodovi velice cením – a to při veškeré kritičnosti vůči KDU-ČSL.

  • Pavol napsal:

   doc. Svoboda není nějaký nezkušený politik, je docentem evropského práva a bývalý ministr a předseda legislativní rady vlády ve druhé Topolánkově vládě. Jako jeho bývalého studenta mne překvapuje, že jako právník se dal tak lehce nachytat. Napadá mne jen jediné vysvětlení, že jako právník ví, že rezoluce není právně závazný dokument a když tam viděl to, co chtěl podepsat, zbytkem se nějak podrobně nezabýval, možná ani nečetl :-(

   • Rudolf napsal:

    Zbystřeme pozornost. Jak zjišťujeme ze samotného článku, který je předmětem diskuse, není Pavel Svoboda pouhým signatářem petice ale spoluautorem textu. Úvahy o tom, že podepsal něco, aniž to četl neobstojí. Mimoto není správné zaměňovat Pochody pro život, které se odehrávají na konci března s Pochody pro rodinu, které jsou protiváhou pochodu Prague Pride 16. srpna a mají jiné pořadatele. Záštitu nad tímto později jmenovaným pochodem mají opět lidovci místopředseda vlády a předseda lidovců P. Bělobrádek a europoslanec za lidovce Tomáš Zlechovský. Počkáme si ještě do srpna. kdo z našich veřejných činitelů převezme záštitu nad homosexuálním pochodem Prague Pride, posledně to byl sám pražský primátor.

 4. nino napsal:

  Smutne, ale zas, nie neprekvapive. Mna napr. ale nemilo prekvapili stranky MONOS, ktore na svoju stranku dali zjavne protikatolicke slogany.
  Do oci mi udrelo heslo: Žádná ghetta“. Doteraz som si myslel, ze boj proti ghettam je napln osvietenskych antikatolickych sil. Myslim,ze ghetto je bezna katolicka strategia v nekatolickom prostredi, a takisto katolicky stat uznava ghetta pre nekatolicke obyvatelstvo, aj inych.
  Zial, MONOS cim dalej viac zrejma smeruje k spolupraci s osvietencami, proti tym, ktorych povazuje za spolocnym nepriatelom a vysledkom je tento alogicky ekuemnizmus s nimi.
  To uz nehovorim o nezmyslelnych sloganoch na Monose ako ,,Volim…demokracii, protoze dobra monarchie je sobestacna a suverenni“

 5. petr napsal:

  Lidovci sice pořádají Pochod pro rodinu v době konání Prague Pride. Podle bratra předsedy tento pochod není zaměřen proti pochodu gayů. Takže aby se vlk nažral a lidovecká koza zůstala celá, ta se proti ničemu nevymezuje. To dokladuje ubohost této strany. Přitom nekatolíci, bezvěrci z hnutí D.O.S.T se proti Prague Pride umí jasně vymezit. Tak dopadli pokoncilní katolíci.

 6. MichalD napsal:

  Ještě bych zde dodal jeden link, ze kterého je zřejmé, že protokol z Maputa odmítl už v r. 2007 papež Benedikt XVI.: http://goo.gl/FrVSGX

 7. […] potratů (což později sice označil za neúmyslné, ale pořád mu to připadá jako „dobrý obchod“), běžně podporuje rezoluce s protikřesťanským obsahem s výmluvou, že přece v dílčím […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *