Rozhlédnutí 2014/06/29

Sv. Petr a Pavel před chórem vyšebrodského kláštera

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí,  slavíme svátek sv. apoštolů Petra a Pavla, mučedníků. Začaly letní prázdniny.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: Nejdrahocenější Krve Páně (1), Navštívení Panny Marie (2), sv. Irenej z Lyonu (3), sv. Prokop ze Sázavy (4), sv. Cyril a Metoděj (5).

Příští týden zahájí 4. neděle po Svatém Duchu, při níž si zároveň připomeneme sv. Marii Goretti.

Z akcí doporučuji především pravidelný pražský pro-life pochod Odvahu k životu a poutě ke sv. Cyrilu a Metoději.

Modleme se tento týden především za naše bratry a sestry v Sýrii a Iráku, jakož i za obrácení zločinců, kteří je pronásledují nebo to pronásledování podporují.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a církev

Mons. Thomas J. Paprocki, biskup Springfieldu v Illinois, vydal nařízení pro všechny kostely v diecézi, že svatostánek musí být umístěn v centru kněžiště. Podrobnosti anglicky ZDE a ZDE.

Domácí

Mons. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský a předseda Rady ČBK pro bioetiku, vydal prohlášení ve věci zavedení potratových tablet u nás.

Michal Semín oznámil v příspěvku na stránkách Institutu sv. Josefa úplné pozastavení činnosti této organizace. Podrobnosti ZDE.

Zahraniční

Křesťané v Izraeli jsou stále častěji napadáni muslimy i židy. Více např. ZDE a ZDE.

Súdánka odsouzená za „odpadlictví od islámu“ a „smilstvo“ (muslimkou nikdy nebyla a je řádně katolicky oddaná), která byla odsouzena k bičování a trestu smrti a následně po dlouhém týrání a věznění propuštěna, znovu zatčena a znovu propuštěna, je v relativním bezpečí na americké ambasádě. Podrobnosti ZDE a ZDE a anglicky ZDE.

Americký prezident Obama oficiálně oznámil, že USA budou vyzbrojovat a cvičit syrské teroristy. Samozřejmě tvrdí, že si pečlivě vyberou jenom ty hodné (tj. neislamistické), což je ale samozřejmě utopie (už protože mezi syrskými povstalci neislamisté už dávno ztratili jakýkoliv relevantní význam), takže veškeré zbrojní dodávky dříve či později skonči u islamistů. Velmi zlá zpráva nejen pro režim Bašára Asada, ale i pro všechny syrské křesťany a alávity, které po vítězství islamistů čeká genocida. USA tak potvrdily svou dnes již nepřehlédnutelnou pozici největšího podporovatele terorismu na světě. Více např. ZDE.

V Iráku zuří boje mezi vládními jednotkami a islamisty z ISIL, kteří se tam v nedávné době přesunuli ze Sýrie a ovládli velkou část země. Vládní jednotky přešly v některých oblastech do protiútoku, především pak v oblasti Tikrítu. Irácké jednotky podpořilo syrské letectvo, což americký prezident Obama odsoudil, zatímco irácký premiér za to poděkoval. Rusko Iráku urychleně dodalo bojová letadla, která mají již brzy zasáhnout do bojů. Islamisté na obsazeném území vyhánějí, vraždí a terorizují křesťany, jak vypadá jejich život vizte např. ZDE (angl.)

Slovenská Rada vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť se rozhodla, že dokument Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike bude třeba ještě dále projednat. Jeho dodavadní připomínkování je terčem silné kritiky. Podrobnosti slovensky ZDE a ZDE.

Nejvyšší soud USA jednohlasně zrušil jako protiústavní zákon státu Massachusetts, který zakazoval protestovat proti potratům v těsné blízkosti potratových klinik. Podrobnosti anglicky ZDE.

Polský premiér Donald Tusk se nedávno nechal slyšet, že výhrada svědomí nezakládá lékařům právo odmítnout zabít dítě v děloze, a to ani v případě polského striktního potratového zákona. Udělal tak ze sebe dvojnásobného zločince, když popřel hned dvě základní lidská práva: právo na život a právo na svobodu vyznání (výhradu svědomí). Více ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

Do konce června 2014 (tj. již jen dnes a zítra) je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí ve Vyšším Brodě 2014. Prosím, respektujte tento termín, organizátoři potřebují znát počet dětí, co na setkání pojedou, s určitým předstihem. Seznam tradičně katolických táborů a setkání pro děti a mládež během prázdnin je k dispozici ZDE.

29. červen, neděle – slavíme svátek sv. apoštolů Petra a Pavla. Před 640 lety zemřel katolický kněz a kazatel Jan Milíč z Kroměříže († 1374).

30. červen, pondělí – slavíme vzpomínku na sv. Apoštola Pavla. Před 650 lety zemřel Arnošt z Pardubic (1294-1364), první arcibiskup pražský. Před 115 lety se narodil František kardinál Tomášek (1899-1992), 34. arcibiskup pražský a primas český.

1. červenec, úterý – slavíme svátek Nejdrahocenější Krve Páně. Před sto lety se narodil Josef Olejník (1914-2009), katolický kněz a hudebník.

2. červenec, středa – slavíme Navštívení Panny Marie. Před 100 lety se narodil bl. Alojs Andricki (1914-1943), lužickosrbský katolický kněz a mučedník. Před 30 lety zemřel Bedřich Fučík (1900-1984), český literární kritik, překladatel, editor a politický vězeň. V Praze proběhne pravidelný pro-life pochod Odvahu k životu.

3. červenec, čtvrtek – slavíme svátek sv. Ireneje z Lyonu, biskupa a mučedníka. Před 40 lety (1974) byla podepsána smlouva mezi SSSR a USA o omezení podzemních zkoušek jaderných zbraní. V Praze začne setkání pro věřící a hledají nazvané Život víry, realita víry, které pořádá Kněžské bratrstvo sv. Petra. Podrobnosti ZDE.

4. červenec, pátek – slavíme svátek sv. Prokopa († 1053), opata a patrona Čech.

5. červenec, sobota – slavíme svátek sv. Cyrila a Metoděje, patronů Moravy a Evropy. Odehraje se národní pouť na Velehradě i pouť FSSPX v Sadech u Uherského Hradiště.

6. červenec, neděle – slavíme svátek sv. Marie Goretti (1890-1902), mučednice. Někteří nekatolíci slaví svátek Jana Husa († 1415), heretického kněze a kazatele upáleného pro kacířství. V Jaidhofu začne tábor pro chlapce od 6 do 14 let, ktyerý pořádá FSSPX. Více ZDE.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Dnes zabít zrůdy, zítra třeba diabetiky, varuje před myšlenkami Mitlöhnera biolog

Iniciativa Jeden z nás pobouřena zprávou Evropské komise

Křesťané v Malajsii definitivně nesmějí Boha označovat „Alláh“

Mitlöhner a Uzel lžou

Necháme se vést Rusy?

Případ podvodníka Mitlöhnera aneb k jádru průšvihu

Tradicionalističtí katolíci přerušili v Buenos Aires ekumenickou mši s židy

Začíná období „dočasné správy“ našich vlastních státních potomků. Co mají společného Hitler, Gottwald a ministr Chládek? A co by na to řekl Igor Hnízdo?

Slovensky

Dôkazy mediálnej manipulácie (1): Národný pochod za život vs. Dúhový Pride 2013

Europoslankyňa Komisii: Definícia manželstva nie je témou EÚ

Francúzska Marseille: stane sa prvým väčšinovo moslimským veľkomestom západnej Európy?

Ján Čarnogurský st.: Ešte k prípadu arcibiskupa Róberta Bezáka

KDH: Počet prípadov odoberania detí v Británii narastá, rezort práce nekoná

Posledný križiak

Slovenský IT manažér sa zastal tradičnej rodiny, vyhodili ho z práce (stalo se v české pobočce americké firmy)

Úskalia pojmu homofóbia

Anglicky

Poor Saint Pius X – Second-Class Papal Saint

Francouzsky

Soudan : la vérité sur les papiers “falsifiés” de Meriam

Ignác Pospíšil

6 Responses to Rozhlédnutí 2014/06/29

 1. nino napsal:

  Zidia maju svoj stat, moslimovia maju teraz uz svoj stat (vlastne myslim, ze Saudska Arabia,ci Iran boli tiez viac-menej moslimskymi statmi), jedine katolici nemaju svoj stat, ani nic, co by sa tomu aspon trochu podobalo…

  • Pavol napsal:

   Katolíci majú Vatikán. ISIL zatiaľ nikto neuznal ako štát, tvrdia to oni, že ho majú.

   • nino napsal:

    No, kym na cele novovyhlaseneho Islamskeho statu stoji nesporne moslim, o tom, ci na cele Vatikanu je katolik sa da dost pochybovat.
    Parafrazujuc Macha, mat svoj stat znamena zivot, nemat svoj stat znamena smrt, vecnu smrt…
    20 milionov zidov dokazalo si vytvorit stat z nicoho, miliarda moslimov ma svoje staty a dnes i kalifat, a miliarda katolikov nieco take nedokaze?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *